Robinijo (Robinia pseudoacacia L.) uvrščamo v družino metuljnic, domača imena zanjo so akacija, trn, cignojka, neprava akacija, faršje, hacija, hacila, trlovenca, trnovo drevo. Je do 25 metrov visoko drevo, raste tudi kot grm. Drevo ima gladke, krhke in trnate veje. Krošnja je precej redka, ima od 25 do 30 centimetrov dolge, lihopernate liste, ki so sestavljeni iz 9 do 17 jajčastih in celorobih lističev. Prilisti so spremenjeni v bodice. Cvetovi so beli in lepo dišijo, razvijejo se v aprilu, maju in cvetijo do junija; združeni so v velika viseča socvetja. Plodovi so v strokih, dolgi so od 5 do 15 centimetrov. Drevo raste ob cestah, nasipih, v gozdovih, po vaseh in tudi po mestih.
Tudi kot obkladek pri pikih žuželk
Cvetove akacije, ki vsebuje beljakovine, maščobna olja in ogljikove hidrate, nabiramo od aprila do junija. Uporabni so za cvrtje in v zdravilne namene. Robinija odpravlja prebavne motnje. Pomaga pri prehladnih obolenjih in lajša izkašljevanje. Deluje protivnetno, uživamo jo pri revmi in išiasu. Pomirja živčni sistem in omogoča trdnejši spanec. Deluje antibakterijsko, blaži želodčne in prebavne težave. Pomaga pri težavah s kožo in pri pikih žuželk, saj preprečuje oteklino.
Čaj za izkašljevanje
Dve čajni žlički posušenih cvetov robinije (akacije) prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati od 8 do 10 minut. Čaj precedimo, osladimo ga s sladkorjem ali gozdnim medom. Popijemo od 3 do 5 skodelic tako pripravljenega čaja na dan.
Čaj pri težavah z želodcem
Štiri jedilne žlice posušenih cvetov akacije prelijemo z litrom vrele vode, pustimo stati 15 minut. Lonec naj bo pokrit. Po tem času čaj precedimo. Pijemo ga po požirkih ves dan.
Obkladki pri odprtih ranah
Pet dekagramov posušenih cvetov akacije prelijemo s tremi litri vrele vode, pustimo stati 15 minut. Lonec naj bo pokrit s pokrovom. Precedimo in ohladimo. Na odprte rane polagamo obkladke iz gaze. To naredimo trikrat na dan. Obkladek naj bo na rani 20 minut, nato ga odstranimo in pustimo rano odprto, dokler se ne posuši.
OBKLADEK PRI OTEKLINAH
Tri dekagrame posušenih cvetov robinije (akacije) prelijemo z litrom vrele vode, pustimo stati 10 minut. Lonec naj bo pokrit. Čaj precedimo in ohladimo. Pri oteklinah si gazo, ki smo jo pomočili v tako pripravljenem času, ovijemo okrog mesta, kjer je oteklina. Ovoj pustimo povit tako dolgo, dokler se tkanina ne segreje na koži. To delamo zjutraj in zvečer. Tako pripravljen ohlajen čaj lahko uporabljamo tudi kot obkladek pri pikih žuželk (čebel, os, obadov, muh).
TINKTURA PRI BOLEČINAH V SKLEPIH
Potrebujemo kozarec s širokim grlom s pokrovom, 1 liter 70% alkohola, 10 dag posušenih cvetov akacije. V kozarec damo posušene cvetove akacije in jih prelijemo z alkoholom. Kozarec dobro zapremo in pretresemo. Postavimo ga v senco za tri tedne. Nato precedimo in nalijemo v steklenico. Mesta, kjer nas bolijo sklepi, mažemo in masiramo zjutraj in zvečer.
CVETOVI V SLADKORJU
Potrebujemo 10 dag robinijinih cvetov, ½ litra vode, 1 kg sladkorja, 1/8 limone. Cvetove očistimo zelenih listov, odtehtamo 10 dag in kuhamo v ½ litra vode. Dodamo sladkor in še kuhamo. Ko so cvetovi dobro kuhani, dodamo še limono in še enkrat prevremo, odstavimo s štedilnika in prekrijemo s krpo. Pustimo stati 24 ur. Nalijemo v kozarce in jih takoj zapremo. Hranimo v temnem in suhem prostoru.
SIRUP
Potrebujemo 50 cvetov akacije, 3 l vode, 3 kozarce akacijevega medu, 3 vrečke po 2 dag citronske kisline, 3 bio limone. Vodo segrejemo na 40 stopinj Celzija, dodamo med in sproti mešamo, da se lepo raztopi. Ko se omlači, dodamo citronsko kislino in dobro premešamo, da se raztopi. Ko se tekočina ohladi, dodamo akacijeve cvetove, premešamo, dodamo še limono, narezano na kolute, pokrijemo s pokrovko in pustimo stati 24 ur. Potem sirup precedimo in nalijemo v temne steklenice. Hranimo jih v hladnem in temnem prostoru, ne v hladilniku.
CVRTJE I.
Potrebujemo 10 robinijinih cvetov, 2 jajci, malo mleka, sladkor v prahu, olje. Dve jajci in malo mleka razžvrkljamo, v dobljeno tekočino namočimo robinijina socvetja ter na vročem olju prepražimo, da lepo zarumenijo. Potresemo s sladkorjem v prahu in še vroče postrežemo.
CVRTJE II.
Potrebujemo 10 robinijinih (akacijinih) socvetij, 25 dag moke, 1 jajce, 2 čajni žlički pecilnega praška, 2 čajni žlički sladkorja, 1/8 litra mleka, olje, cimet, sladkor v prahu. Moko, jajce, 2 žlički sladkorja in pecilnega praška, mleka in 1 žličko olja zmešamo v maso in pustimo stati, da malo vzkipi. Robinijina socvetja operemo in pustimo, da se odcedijo in jih pomočimo v maso. V ponvi segrejemo olje. V njem zapečemo robinijina socvetja, da zlato porumenijo. Še toplo postrežemo, pred tem pa posipamo sladkor v prahu.
ROBINIJIN JOGURT
Potrebujemo 4 navadne jogurte, 15 jedilnih žlic svežih cvetov robinije, 5 jedilnih žlic sladkorja, sladko smetano, čokolado v prahu. Robinijine cvetove posmukamo iz socvetij in jih zmešamo z jogurtom in sladkorjem. Dobljeno maso damo v posodice. Na vrh damo stepeno sladko smetano in potresemo s čokolado v prahu.