Ruševje (Pinus mugo L.) uvrščamo v družino borovk, domača imena zanj so burje, cret, cretje, planinski bor, gorski bor, borovc, košutje, pritlikavi bor, ruš, rušje, rušuje. To je močno razrasel grm z dokaj gladkim lubjem. Veje so po navadi ukrivljene ali kipeče, dolge, zelo prožne in skoraj nezlomljive. Iglice so na kratkih poganjkih, velike so do 10 milimetrov in rahlo ukrivljene; so toge in temno zelene barve. Moška socvetja so valjasta in nameščena na vrhu poganjkov, so rumenkaste, kasneje svetlo rjave barve. Storži so plodovi, sodčasto valjasti in dolgi od 3 do 6 centimetrov. Ruševje po Sloveniji raste nad gozdno mejo 1500 nadmorske višine.
Mlade poganjke in iglice uporabljamo za čaje, vitaminske napitke in sirupe
Rastlina vsebuje vitamin C, eterično olje, terpentin, nekaj glikozidov, smolne kisline, katran. Mlade poganjke in iglice uporabljamo za čaje, vitaminske napitke in sirupe. Vršičke nabiramo od maja do julija, vejice z iglicami pa vse leto.Pripravke iz vršičkov in iglic ruševja, ki delujejo protibakterijsko in protivnetno, uživamo za izpiranje grla, pri prehladnih obolenjih, gripi, astmi, bronhitisu, pljučnici (pomagajo namreč pri izkašljevanju). Eterično olje vtiramo pri revmi in protinu, uporabno je za zdravilne kopeli. Ruševje zdravi kožne bolezni (tudi razjede), ekceme, herpes, izpuščaje. Uporabljamo ga zoper bolečine v sklepih in pri išiasu. Pospešuje delovanje ledvic.
ČAJ IZ IGLIC RUŠEVJA
Potrebujemo posušene iglice ruševja in gozdni med. Iglice ruševja prelijemo z vrelo vodo, po približno 15 minutah se iz njih otopi zunanji sloj voska. Odcedimo in ponovno prelijemo s hladno vodo. Pustimo stati 2 uri. Ponovno precedimo, osladimo z gozdnim medom in ponudimo rahlo pogreto. Čaj pomaga pri izkašljevanju.
INHALACIJA
Pet vejic ruševja z veliko iglicami kuhamo v 3 litrih vode, da začnejo vreti. Odstavimo, pustimo da se malo ohladi. Čez glavo in lonec, v katerem smo pripravek kuhali, poveznemo brisačo. Takšen vroč pripravek vdihavamo pri astmi, za čiščenje bronhijev, sinusov in prehladnih obolenjih. Prvega kuhanja ne zavržemo, zvečer po drugi inhalaciji vse skupaj še enkrat zavremo in lonec postavimo v sobo, kjer takšen bolnik spi. Lajša dihanje.
PRI VNETJU SINUSOV
Pest svežih ali posušenih iglic ruševja zavremo v loncu vode; ko se malo ohladi, inhaliramo zjutraj in zvečer. Za vsak dan in vsako inhalacijo si moramo pripraviti svežo inhalacijo. Lahko pa uporabimo tudi eterično olje ruševja.
KOPEL
V 5 litrih vode skuhamo ½ kg iglic ruševja, precedimo, dobljeno tekočino dodamo v kad, polno tople vode. V kadi ležimo vsaj 20 minut. Dobro se obrišemo, ležemo v posteljo in se pokrijemo, da nam je toplo. Kopel pomaga pri revmi, bolečinah v sklepih in pomladanski utrujenosti.
SIRUP
Potrebujemo mlade vršičke ruševja in sladkor ali gozdni med. Nabrane vršičke ruševja in sladkor (uporabimo lahko belega ali rjavega) po plasteh nadevamo v steklen kozarec do vrha. Če uporabimo med namesto sladkorja, do polovice kozarca naberemo vršičke ruševja in malo potlačimo. Preko prelijemo z medom do vrha kozarca. Kozarec postavimo na sonce za 2 meseca oziroma tako dolgo, dokler se sladkor ne raztopi; če zmes naredimo z medom, moramo vsebino kozarca večkrat premešati z leseno kuhalnico. Precedimo in damo v kozarce. Zaprte kozarce postavimo v hladen in temen prostor. Sirup lahko zmešamo z vodo ali s čajem. Pomaga pri izkašljevanju.
NAPITEK
Zavremo 2 l vode, ki ji nato dodamo ¼ kg sladkorja in 10 g citronske kisline ali sok dveh limon. Tekočino nato prelijemo po opranih mladih vršičkih ruševja. Pustimo stati čez noč in zjutraj precedimo. Napitek lahko v hladilniku počaka približno 2 tedna. Po želji ga lahko vlijemo v modelčke in zamrznemo ter ledene kocke nato uporabimo za popestritev okusa vode ali čaja.
BOROVO MAZILO
Potrebujemo 5 dag smole ruševja, 3 dl dobrega hladno stiskanega oljčnega olja, 3 dag belega čebeljega voska. Najprej pripravimo vodno kopel, tako da v večjo posodo nalijemo vodo približno do polovice, in vanjo postavimo manjšo posodo, pri tem pazimo, da se dno manjše posode ne dotika vode. Vse skupaj postavimo na štedilnik. V vrhnjo posodo vlijemo oljčno olje in dodamo smolo iz ruševja. Med mešanjem segrevamo tako dolgo, da se smola iz ruševja stopi. Nato vse skupaj precedimo skozi gosto tkano laneno krpo, da se vejice in lubje, ki so se držali smole iz ruševja, precedijo, da dobimo čisto zmes. Posebej stopimo še čebelji vosek in ga dodamo zmesi iz borove smole in oljčnega olja. Hitro ga vmešamo, da dobimo enotno zmes. Vlijemo ga v primerne posodice za kremo in počakamo, da se borovo mazilo strdi, nato pa posodice dobro zapremo; na koncu še opremimo z napisom in datumom priprave. Tako pripravljeno mazilo lahko uporabimo pri bolečih sklepih, revmi in artritisu. Mazilo moramo
vtreti v kožo.
KIS
Zavremo 1 l dobrega jabolčnega kisa in ga nato prelijemo po mladih vršičkih ruševja (potrebovali bomo približno ¼ kg vršičkov ruševja). Vlijemo v stekleni kozarec s širokim grlom. Kis lahko začnemo uporabljati takoj, še bolje pa bo, da kozarec postavimo na temno mesto za 14 dni. Tako bo okus kisa še intenzivnejši.