Studenčni jetičnik zraste do pol metra visoko. Je trajna zelika, ki raste ob potokih, mlakah in vodnih jarkih. Listi so ozko napiljeni, jajčasti ali široko eliptični. So temno zelene barve. Steblo je polno okroglo. Cvetovi v modri ali rahlo roza barvi. Rastlina je indikator za čisto vodo. Kjer raste, je voda čista in po vsej verjetnosti pitna.
Jetičnik vsebuje grenčine, glikozid avkubozid, vitamin C, provitamin A, čreslovine, eterično olje, nekaj maščob, sladkor. Uporaben je v juhah, prikuhah, omakah, za solate in namaz in kot čaj. Zel nabiramo od junija do septembra. Pomaga pri odvajanju ledvičnega peska in majhnih ledvičnih kamnov, uživamo ga pljučnim boleznim, pri povečanemu protinu. Jetičnik zdravi jetra, ustavlja krvavitve iz dlesni, čisti kri. Zunanje zdravi in celi rane. Za čaj, ki čisti ledvice, potrebujemo štiri jedilne žlice posušenega studenčnega jetičnika, ki jih prelijemo z dvema litroma vrele vode in pustimo stati deset minut. Precedimo in pijemo večkrat na dan. Čaj uporabljamo za čiščenje ledvic in mehurja ter za odvajanje vode iz telesa.
Čaj za zdravljenje ledvic pripravimo tako, da eno polno čajno žličko suhe droge studenčnega jetičnika prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati deset minut. Precedimo in pijemo trikrat na dan po eno skodelico tako pripravljenega čaja. Čaj se uporablja za čiščenje ledvic in mehurja. Vedno si moramo pripraviti svežega.
PRSNI ČAJ
Potrebujemo 60 g studenčnega jetičnika (zel), po 10 g navadnega pljučnika (zel), navadnega lapuha (cvet), velecvetnega lučnika (cvet) in ozkolistnega trpotca (list). Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimi stati 10 minut. Čaj precedimo, osladimo z gozdnim medom in ga trikrat na dan pijemo po eno skodelico.
ČAJ ZOPER SRBEČICO
Potrebujemo 40 g cvetoče zeli studenčnega jetičnika, 30 g zeli divje mačehe, po 10 g mladih listov črnega bezga, mladih listov oreha in cvetnih lističev ognjiča. Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimi stati 6 do 8 minut. Čaj precedimo in ohladimo. S pripravkom si umivamo mesta kožnih bolezni in srbenje.
TINKTURA
Potrebujemo kozarec s širokim grlom in pokrov, na drobno narezan studenčni jetičnik, 50% tropinovec ali dober sadjevec. V kozarec naložimo očiščen in drobno narezan studenčni jetičnik, tako da ga je malo čez polovico stisnjenega. Čezenj prelijem alkohol, dobro zapremo in postavimo v senco, kjer je približno 25 °C. Pustimo stati 3 tedne, kozarec večkrat pretresemo. Potem precedimo in nalijemo v manjše steklenice. Tinkturo uporabljamo pri revmatičnih bolečinah in protinu. Uporabljamo dvakrat na dan po 15 kapljic na sladkorju pri protinu.
NAMAZ
Potrebujemo sirni namaz s smetano, 2 pesti studenčnega jetičnika, 2 jedilni žlici hladno stiskanega oljčnega olja, poper po okusu. Studenčni jetičnik preberemo, operemo, pustimo, da se odcedi in na drobno narežemo. Vse skupaj umešamo v sirni namaz s smetano, oljčno olje, drobno narezan studenčni jetičnik jetičnik in poper po okusu.
JUHA
Potrebujemo ½ kg krompirja, ¼ kg narezane rastline studenčnega jetičnika, 5 dag listov navadnega plešca, 5 dag listov ozkolistnega trpotca, 1 jušno kocko, 2 jedilni žlici kisle smetane, sol po okusu. Rastline dobro operemo in na krpi osušimo in drobno narežemo. Krompir operemo in olupimo. Narežemo ga na kocke. Vso zelenjavo skuhamo, dodamo jušno kocko in sol po okusu. Na koncu umešamo še dve jedilni žlici kisle smetane.
HLADNA OMAKA
Potrebujemo 2 srednje velika krompirja, 3 jajca, 10 jedilnih žlic drobno nasekljane zeli studenčnega jetičnika, 2 trdo kuhani jajci, oljčno olje, kis, sol, poper. Krompir skuhamo in olupimo, z vilicami pretlačimo in dodamo drobno narezan studenčni jetičnik. Prav tako dodamo trdo kuhana jajca. Začinimo z oljčnim oljem, soljo, poprom. Omaka se odlično prilega k mesu, kot je govedina, pečenka ali ribe.
SOLATA I
Potrebujemo 10 dag rastline studenčnega jetičnika, 1 jedilno žlico kisle smetane, 1 čajno žličko limoninega soka ali 1 jedilno žlico dobrega jabolčnega kisa, sol, poper. Rastline studenčnega jetičnika skrbno preberemo, operemo in odcedimo ter narežemo. Kislo smetano ter limonin sok ali jabolčni kis in začimbe zmešamo in zlijemo čez narezane rastline studenčnega jetičnika.
SOLATA II
V solato zmešamo pest bršljanaste grenkuljice, 3 pesti listov regrata, 3 pesti narezane rastline studenčnega jetičnika s cvetovi, 2 pesti vodne kreše, pest listov ozkolistnega trpotca, 5 listov rmana, česen po okusu, sol, oljčno olje in jabolčni kis.
SKUTA S STUDENČNIM JETIČNIKOM
Potrebujemo ¼ kg puste pasirane skute, 1 lonček kisle smetane, 10 dag studenčnega jetičnika, 5 jedilnih žlic oljčnega olja, sol, poper. Studenčni jetičnik preberemo, operemo, pustimo, da se odcedi, in na drobno narežemo. V skuto umešamo kislo smetano, oljčno olje, dodamo sol in poper po okusu.