Črna murva (Morus nigra) spada v družino murvovk, domači imeni zanjo sta murva in crni dud. Izvira iz Azije. Zraste 10 do 15 metrov visoko, krošnja je velika in gosta. Listi so na mladih vejah dolgi do 23 centimetrov, na starih vejah pa do 20 in široki do 10 centimetrov. Na veje so nameščeni na nekoliko krajših pecljih kot listi bele murve, žleb pa je pri njih le nakazan. Listi so izrazito srčasti, delijo se na 3 do 5 krp, lahko pa so tudi nedeljeni. Zgornja plast listne ploskve je temno zelena, spodnja je dlakava.
Cvetovi so enospolni, iz oplojenih se razvijejo soplodja, dolga od 2 do 3 centimetre. Zreli plodovi so izjemno polnega okusa, barva je temno vijolična do skoraj povsem črna, po čemer je drevo dobilo ime. V primerjavi s plodovi bele murve so nezreli kisli.
Črno murvo že od nekdaj gojijo zaradi okusnih plodov, iz katerih kuhajo marmelado ali sirup. Iz prvotne domovine so drevo že v antiki razselili po sredozemskih deželah. Drevo dobro prenaša sušo, tudi na mraz je manj občutljivo od bele murve in lahko uspeva vse do nadmorske višine okoli 1000 metrov, raste tudi v Sloveniji. Razmnožuje se s semeni, potaknjenci, grebenicami in s cepljenjem. Uporabni deli so listi, zreli plodovi, lubje in prah. Murvine liste nabiramo od aprila do vključno junija, lubje aprila in maja, plodove pa julija in avgusta.
Sprošča živce
Učinkovine v črni murvi so organske kisline (citronska in jabolčna), beljakovine, ogljikovi hidrati, maščobe, vitamini A, B1, B2, C, E in K, beta karoten, natrij, kalcij, selen, cink, baker, železo, kalij, mangan, magnezij, pektin. Uživamo jo kot sok, v marmeladi in želeju.
Koristi pri vnetju sečnih poti, pri boleznih ustne votline in grla. Črna murva izboljšuje odpornost proti virusom, blaži epilepsijo, depresijo, nespečnost in vrtoglavico, sprošča živce. Pomaga pri ugrizih žuželk. Uporabna je zoper drisko. Priporočajo jo zoper staranje kože, za beljenje kože. Uživamo jo pri boleznih želodca in črevesja, pri zastrupitvi s hrano, z alkoholom ali z gobami. Celi rane, zdravi akne ter je uporabna kot tonik za obraz in oči.
Opozorilo
Ljudje z alergijami ne smejo jesti murv. Na dan se lahko poje do 30 dag zrelih plodov. Zeleni plodovi povzročajo hudo drisko. Uživati ne smemo mrzlih plodov, ker slabo vplivajo na želodec in želodčno sluznico. Tudi bolniki s sladkorno boleznijo naj ne uživajo zrelih plodov murve.
ČAJ PRI ŽELODČNIH BOLEČINAH
Čajno žličko zdrobljenega lubja črne murve prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 15 minut in precedimo. Pol skodelice čaja spijemo zjutraj, pol pa zvečer. Pred pitjem zvečer čaj malo pogrejemo.
ČAJ ZA NIŽANJE TEMPERATURE
Jedilno žlico zrelih plodov črne murve prelijemo s skodelico mlačne vode in pustimo stati 12 ur. Po tem času rahlo segrejemo in pijemo dvakrat na dan po eno skodelico, plodove pa pojemo.
Lahko pa čajno žličko posušenih murvinih listov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut in precedimo. V čaj dodamo čajno žličko cvetličnega medu. Pijemo trikrat na dan po eno skodelico.
PROTI PREHLADU
Da bi okrepili imunski sistem in obrambo telesa, je treba zjutraj popiti čisti sok murve - eno žlico na prazen želodec.
KOT AFRODIZIAK
Potrebujemo 1 kg zrelih plodov, 1 kozarec cvetličnega medu. Zrele plodove zmeljemo s paličnim mešalnikom, dodamo med in tega dobro umešamo v dobljeno maso. Pred spanjem pojemo 1 jedilno žlico dobljene mase.
Tako dobljena masa pomaga tudi pri povečani prostati. Uživamo trikrat na dan po 1 čajno žličko.
SOK ZA UREJANJE PRESNOVE
Pol kilograma zrelih, svežih plodov črne murve skuhamo v 2 dl vrele vode. Pustimo stati še 2 uri in prefiltriramo, da dobimo sok. Za urejanje prebave moramo na dan popiti dvakrat po 1 dl tega soka.
MAZILO PRI AKNAH
Potrebujemo 2 jedilni žlici posušenega in zdrobljenega lubja črne murve, 5 jedilnih žlic oljčnega olja (še boljše je, če ga zmešamo s petimi jedilnimi žlicami ognjičevega olja). Dobljeno segrevamo na pari in dobro mešamo, da se lubje zlije z oljem. Nalijemo v manjši kozarec in dobro zapremo. Hranimo v hladnem in temnem prostoru. Mesta, kjer so akne, mažemo s tako dobljenim mazilom.
MARMELADA
Potrebujemo 2,5 kg črnih murv, 1,5 kg sladkorja, 1 vrečko zgoščevalca. Plodove črne murve operemo, posmukamo s pecljev in osušimo. V električnem mešalniku jih zmeljemo, nato pretlačimo skozi krpo. V dobljeno čežano vmešamo sladkor in na hitro zavremo. Kuhamo 10 minut, dodamo zgoščevalec in še enkrat zavremo. Vročo marmelado denemo v kozarce in jih takoj zapremo. Hranimo jih v hladnem in temnem prostoru.
PRESNI SOK IZ ČRNIH MURV
Potrebujemo 2 kg črnih murv, 1 kg sladkorja. Črne murve operemo, dobro osušimo, osmukamo s pecljev, preberemo in stehtamo. Nato jih damo v stiskalnico za sadje in stisnemo. Sok previdno odlijemo, dodamo sladkor in mešamo toliko časa, da se sladkor popolnoma raztopi. Nalijemo ga v steklenice in takoj zapremo.
Na enak način lahko naredimo vkuhan sok. Sok, zmešan s sladkorjem, kuhamo 30 minut, vročega nalijemo v segrete steklenice in takoj zapremo.
KOMPOT IZ PLODOV ČRNE MURVE
Potrebujemo 1 kg plodov črne murve, ½ kg sladkorja. Črne murve operemo, odcedimo in posmukamo s pecljev, nadevamo v kozarce, v vodi prevremo sladkor in nalijemo na murve. Kozarce zložimo v pečico, kjer jih za 30 minut segrejemo na 80 °C.