Navadno česnovko (Alliaria petiolata) poznamo tudi pod domačim imenom česnovka ali hostni česen. Sodi v družino križnic. Robato, v spodnjem delu dlakavo steblo česnovke zraste v višino od 20 centimetrov pa vse do enega metra. Pritlični listi so pecljati, srčasti, z narezano napiljenim robom. Kratkopecljati listi na zgornjem delu stebla so trikotni in neenakomerno nazobčani. Od maja do julija razvija ta križnica na vrhu stoječ cvetni grozd, sestavljen iz šest milimetrov dolgih belih cvetov. Iz njih se razvijejo od tri do sedem centimetrov dolgi luski na vstran štrlečih pecljih. Ime malo upoštevane, ne dosti opazne rastline izvira iz duha po česnu, ki ga oddaja zmečkana zel.
Razširjena je po vsej Sloveniji in raste predvsem v logih in med grmovjem, pa tudi po listnatih, redkeje mešanih gozdovih vse do nadmorske višine 1200 metrov. Najdemo jo na nekoliko vlažnejših mestih in pogosto v velikih količinah.
Zdravilne učinkovine, ki jih vsebuje, so hlapno olje, sluz, razne soli.
Mlade rastline, vršičke in liste nabiramo od aprila do julija, poznejše sočne poganjke pa vse do jeseni. Uporabljamo jih za juhe, prikuhe in pireje. Drobno zrezane liste lahko uporabimo namesto česna v solati. Ker so neškodljivi, jih lahko uživamo v neomejenih količinah. Uporabljamo tudi semena kot začimbo in nadomestek za gorčico.
Listi so neškodljivi, zato jih lahko uporabljamo v neomejenih količinah
Navadna česnovka deluje zdravilno pri revmatičnih in nevralgičnih boleznih, uporablja se kot razkužilo, olajšuje izkašljevanje, pospešuje izločanje seča, pospešuje znojenje, krepi dihanje in krvni obtok ter celi rane.
ČAJ ZA IZKAŠLJEVANJE
Pet svežih listov česnovke potolčemo in prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut in precedimo. Na dan spijemo tri skodelice tako pripravljenega čaja, oslajenega z gozdnim medom.
OBLOGA PRI REVMI
Dvajset dekagramov listov česnovke potolčemo in naložimo v trikotno ruto. Na mesto, kjer so bolečine zaradi revme, zavežemo ruto in pustimo ovito pol ure, nato jo snamemo in mesto s toplo vodo izmijemo. Tako pripravljeno oblogo si naredimo zjutraj in zvečer.
ČAJ ZA ODVAJANJE VODE IZ TELESA IN POTENJE
Zmešamo zelišča: 30 g cvetoče zeli navadne česnovke, preostale rastline so posušene: 30 g koruznih laskov, 20 g zeli zdravilnega jetičnika, 10 g zeli tavžentrože, 10 g zeli navadnega rmana.
Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut, precedimo. Neoslajen čaj pijemo trikrat na dan, spijemo vsaj dva litra in se čim več gibljemo.
OBLOGA ZA CELJENJE RAN
Sveže liste navadne česnovke umijemo, posušimo in natolčemo. Položimo jih na oteklino ali krvavečo rano in povijemo s povojem.
VINO
V litru dobrega refoška ali terana namakamo mlade liste navadne česnovke 14 dni. Nato precedimo in nalijemo v čisto steklenico in dobro zapremo. Hranimo v hladnem in temnem prostoru. Dnevno lahko popijem en kozarec tako pripravljenega vina pri kosilu. Vino čisti kri in pomaga pri prekrvljenosti.
NAMAZ
Sveži skuti primešamo drobno sesekljane sveže liste česnovke. Dodamo sol po okusu. Namesto skute lahko vzamemo sirni namaz s smetano, topljeni sir, margarino ali maslo.
ČESNOVKIN NADEV ZA PALAČINKE
Potrebujemo: 10 dag mladih listov navadne česnovke, 1 skodelico narezane cvetače, 3 žlice skute, 1 žlico kisle smetane, nekaj kapljic limone, sol in poper po okusu.
Cvetačo kuhamo v slani vodi, in ko je že skoraj mehka, dodamo še na grobo narezane mlade liste česnovke. Kuhamo še 10 minut, nato vse skupaj odcedimo, sesekljamo, dodamo skuto, kislo smetano, sol in poper ter nekaj kapljic limone. Primešamo sesekljane mlade liste česnovke in jajci. Po potrebi dodamo še moko. Oblikujemo polpete in spečemo v vročem olju.
JUHA IZ ČESNOVKE
Potrebujemo: 6 dag masla, srednje debelo čebulo, 2 srednje debela krompirja, 1 pest grobo sesekljanih prevretih listov koprive, 1 pest ovsenih kosmičev, 2 pesti drobno narezanih mladih listov česnovke, sol, 2 jedilni žlici kisle smetane.
Sesekljano čebulo in na koščke narezan krompir prepražimo na maslu, dolijemo vodo in dušimo do mehkega. Dodamo sesekljane liste koprive, česnovke in zalijemo z vodo. Solimo po okusu. Ko prevre, odstavimo in dodamo kislo smetano.
PRIKUHA
Potrebujemo: 1 kg mladih listov navadne česnovke, 5 jedilnih žlic oljčnega olja, 5 strokov česna, sol po okusu, 1 jedilno žlico belih drobtin, 0,5 dl mleka.
Mlade liste navadne česnovke v mlačni vodi operemo, odcedimo in natrgamo. V lonec damo 1 dl vode, olje, debelo narezan česen in navadno česnovko. Segrevamo približno 10 minut, da vsa voda izpari. Po tem času lonec s česnovko odmaknemo, dodamo presejane bele drobtine, sol po okusu, zalijemo z vročim mlekom in zavremo. Na koncu jed pregnetemo z paličnim mešalnikom.
SOLATA
Sveže česnovkine liste zabelimo z oljem, okisamo z limono, nato dodamo še na drobno narezano srednje debelo čebulo. Vse skupaj dobro zmešamo in solata je pripravljena.
ZELIŠČNA OMAKA
Potrebujemo: 2 žlici olja, po 1 pest drobno narezanih listov česnovke in peteršilja, 2 zrni česna, 1 srednje debelo čebulo, 1 žlico kisa, poper, sol, 2 skodelici juhe, 1 žlico moke.
Čebulo in česnovko prepražimo na olju, zalijemo z juho, dodamo podmet iz moke. Omaka naj vre 10 minut, nato jo precedimo in ji dodamo poper, sol in kis.