Rumeni dren (Cornus mas L.) je po domače tudi medvedovo drevo, navadni dren, dren. Je drevo ali grm, visok do šest metrov, z nasprotnimi zelenimi vejami in nasprotnimi jajčastimi listi, ki so na koncu nekoliko priostreni in celorobni. Cveti zgodaj spomladi, od februarja do aprila, še preden ozeleni. Cvetovi so majhni, rumeni, združeni v številne kobule. Iz njih se razvijejo viseči, podolgovato jajčasti koščičasti rdeči plodovi. Zreli plodovi so užitne živo rdeče drenulje. Rumeni dren raste po redkih listnatih gozdovih, mejah in grmovnatih pobočjih. Nabiramo rdeče drenulje, še preden jih opari prva slana. Sušimo jih lahko v topli pečici ali sušilniku. Posušene hranimo na suhem mestu.
Dren vsebuje sadne kisline, čreslovine, sladkor, sluzi, vitamine (A, B1, B2, C in E), železo, pektin, rudninske snovi ... Iz drenovih plodov lahko naredimo zelo okusno marmelado, kompot, kis, čežano, sok, sladko vino, liker, žganje, omako. Plodove hranimo v slanici, jih posušimo ali zamrznemo. Listi so užitni kot nadomestek za pravi čaj, semena pa kot nadomestek za kavo. Plodove uporabljamo zoper drisko in pri težavah s prebavo. Čaj iz plodov se uporablja pri vročičnih boleznih, čisti ledvice in mehur, pomaga pri prebavnih motnjah, tudi zbija telesno temperaturo in zaustavlja drisko. Priporočajo ga pri težavah s ščitnico, pri mrzlici in celiakiji. Poživlja telo in zmanjšuje utrujenost.
ČAJ ZOPER DRISKO
Čajno žličko posušenih in zdrobljenih listov skuhamo v skodelici vode, precedimo. Ohlajen in neoslajen čaj pijemo pred vsakim obrokom.
ČAJ ZA CIRKULACIJO KRVI
Eno jedilno žlico posušenih listov in cvetov rumenega drena kuhamo v ¼ litra vode do vretja, potem pustimo stati še 15 minut in precedimo. Čaj uživamo trikrat na dan, po eno skodelico po obrokih. Tako pripravljenega lahko uporabimo tudi za poživljanje telesa pri utrujenosti, pri notranjih vnetjih, preprečuje mrzlico, ugodno vpliva na ščitnico in oži vene.
SOK
Potrebujemo: 1 kg drenulj, ½ kg sladkorja. Drenulje preberemo, operemo in pustimo, da se odcedijo. Zavremo liter vode, damo vanjo drenulje in kuhamo tako dolgo, da oddajo sok. Kuhane drenulje pretlačimo skozi tkanino. Soku, ki smo ga dobili, primešamo sladkor. Ko se raztopi, sok nalijemo v steklenice in jih zapremo.
LIKER
Potrebujemo: 1 kg drenulj, 1 liter 96% alkohola, ¼ kg sladkorja, ¼ l vode, 1 vaniljevo palčico. Drenulje operemo in jih skupaj z alkoholom in vaniljevo palčico damo v kozarec.
Dobro ga zapremo in pustimo stati sva meseca. Potem precedimo. V ¼ litra vode zavremo sladkor, ohladimo in zmešamo z alkoholom. Damo v steklenice in dobro zapremo.
MARMELADA
Potrebujemo: 1 kg sladkorja, 1 kg drenulj. Drenulje preberemo, opremo in osušimo. Damo v lonec, sladkor raztopimo v vodi in zlijemo na drenulje. Pustimo stati 48 ur, potem pa sok kuhamo tako dolgo, da postane sirup. Ohladimo in damo v kozarce ter dobro zapremo. Marmelado iz drenulj lahko uporabljamo za okrasitev sladic ali kot sladico.
VKUHANE DRENULJE
Potrebujemo: 1 l vode, 2 kg drenulj, 1 kg sladkorja. Drenulje operemo in damo v posodo, v kateri smo raztopili vodo in sladkor. Med mešanjem zavremo in kuhamo še 20 minut. Vročo maso napolnimo v kozarce in zapremo. Vkuhane drenulje uporabimo ob pripravi različnih sladic in kot prilogo pri divjačini.
DRENULJE NA ŽGANJU
Potrebujemo: 1 kg svežih drenulj, ½ kg sladkorja, steklenico s širokim grlom, 1 liter dobrega domačega 50% žganja.
V steklenice s širokim grlom nalagamo plast sladkorja in plast svežih drenulj do vrha. Steklenice pokrijemo z gazo in postavimo za en mesec na sonce. Ko se sladkor stopi, mu dodamo do vrha steklenice žganje, potresemo in zapremo. Steklenice pustimo na soncu še štirinajst dni ter jih spravimo v suhem, temnem in hladnem prostoru. Čajno žličko tega žganja razredčimo z 2 dl mlačne vode. Dobljena tekočina znižuje telesno temperaturo. Lahko jo uživamo nerazredčeno kot liker.
DRENULJINO VINO
Potrebujemo: ½ kg svežih drenulj, ½ kg sladkorja, 2 l merlota, 1 limono, narezano na kolobarje, 1 pomarančo, narezano na kolobarje, 1 cimetovo palčko, ½ vaniljeve palčke ali vaniljev sladkor, ½ l ruma.
Vse sestavine zavremo, nato dolijemo rum. Maso precedimo in nalijemo v steklenice.
DRENULJIN KIS
Potrebujemo: 1 kg očiščenih zdrobljenih in razkoščičenih plodov drena, 3 litre vode, 1 limono, 10 dag sladkorja.
Drenulje damo v kad ter dodamo vodo, sladkor in na rezine narezano limono. Pokrijemo s platneno krpo in pustimo stati štiri tedne na temperaturi 25 do 30 °C. Po štirih tednih iz drenulj iztisnemo sok in precedimo. Kis nalijemo v steklenice in pustimo stati 14 dni, da se usede.
ZAMRZNJENE DRENULJE
Drenulje očistimo, primešamo 1 kg sladkorja, 1 čajno žličko citronske kisline ali dodamo 4 jedilne žlice limoninega soka. Ti dodatki ohranjajo naravno barvo. Na vsak kilogram drenulj potresemo 10 dag sladkorja in to čez noč spravimo v zamrzovalnik. Naslednji dan zamrznjene drenulje zložimo v plastične vrečke.
KAVNI NADOMESTEK
Drenova semena očistimo in dobro operemo, obrišemo in potolčemo tako, da se razcefrajo, potem jih v topli pečici (na plošči v alu foliji) posušimo in prepražimo tako, da dobijo temno rjavo barvo. Zmeljemo jih in skuhamo kot kavo. Nadomestku za kavo lahko dodamo sladkor in mleko.