Je od dva do štiri metre visoko debelno drevo ali grm. Veje so trnate, lubje je sivo in hrapavo. Drevo izvira iz Irana, gojili pa so ga že v starem Egiptu in drugih sredozemskih deželah. Raste tudi v Sloveniji, zlasti na Primorskem. Najbolje obrodi, če rasteta dve drevesi skupaj, v polsušnih območjih, kjer so vroča poletja in zmerne zime. Drevesa so listopadna ali pollistopadna. Drevo lahko obrodi tudi dvakrat letno. Cvetovi so oranžni ali rdeči. Cveti od maja do konca leta. Plodovi se razvijejo na brstikah, ki ostanejo rodovitne od tri do pet let. V notranjosti plodov so med grenkim rumenim gobastim tkivom številna semena, obdana s sladkim rožnatim mesom.
Vsako leto je priporočljivo odstraniti nekaj starega lesa, zato da drevo naslednje leto bolje rodi.
Blaži kašelj in znižuje telesno temperaturo
Granatno jabolko uživamo pri ledvičnem pesku in kamnih. Priporočajo ga pri prehladu, saj blaži kašelj in znižuje telesno temperaturo. Grgramo ga pri vnetju grla. Tudi zoper karies naj bi deloval. Uživamo ga pri raku na prostati, pri sladkorni bolezni, deluje proti črevesnim zajedavcem in blaži driske. Izzove menstruacijo, kadar ta izostaja. Širi žile in znižuje krvni tlak. Menda dviguje spolno moč. Ima dober vpliv na jetra in ledvice. Varoval naj bi pred kapjo. Učinkovine: vitamini B1, B2, B5, C, jabolčna kislina, sladkorji, rudninske snovi, kalij, fosfor, niacin, flavonoidi, vlaknine.
Uporabnost: osvežilne pijače, likerji, sladoled, pecivo.
Čas nabiranja: cvet nabiramo junija in julija, plodovi so zreli avgusta in septembra.
ČAJ
Čajno žličko posušenih olupkov granatnega jabolka prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati pol ure. Tako pripravljen čaj uživamo pri lajšanju želodčnih in črevesnih težav. Lahko pa spijemo samo polovico skodelice, ostanek pa čez tri ure.
Če imamo resnejše težave, pijemo tako pripravljen čaj 3- do 4-krat dnevno vsak drugi dan. Čaj lahko pijemo tudi, če smo zdravi, brez omejitev.
SOK ZA ZNIŽEVANJE HOLESTEROLA
Iz granitnih jabolk stisnemo liter kiselkastega soka. Na dan popijemo 3 jedilne žlice tako pripravljenega soka.
Sok lahko uporabljamo tudi za topljenje maščob okrog trebuha, zniževanje krvnega tlaka, pri starostnih težavah.
TINKTURA V ČASU MENE
Potrebujemo zrela semena 3 do 4 granatnih jabolk, ½ litra 60% alkohola, najbolje tropinovca ali sadjevca, ¼ litra destilirane ali prevrete filtrirane vode.
Semena zdrobimo v možnarju. Damo jih v kozarec s širokim grlom, prelijemo z alkoholom in destilirano vodo, zapremo in dobro pretresemo. Kozarec naj stoji en mesec v temnem prostoru, večkrat ga pretresemo, nato precedimo. Uživamo 1 čajno žličko pred vsakim obrokom. Kura naj traja vsaj 3 tedne. Po 14 dnevih mirovanja lahko kuro ponovimo. Rok uporabe tinkture je največ dve leti.
SIRUP IZ GRANATNIH JABOLK
Potrebujemo 4 velika granatna jabolka, ½ kg sladkorja.
Semena granatnega jabolk izdolbemo in stisnemo. Iz stisnjenih semen dobimo približno ½ litra soka. Soku dodamo sladkor in zavremo, natočimo ga v steklenice in dobro zapremo. Sirup naj stoji v temnem in hladnem prostoru.
SOK
Kozarec svežega pomarančnega soka zmešamo s kozarcem soka iz granatnega jabolka, dodamo kocko ledu. Če je sok premalo sladek, ga lahko dosladkamo po okusu.
SIRUP
Potrebujemo približno 1 kg granatnih jabolk. Izločimo semena in jih skuhamo v ½ dl vode, pretlačimo skozi cedilo ali krpo. Izmerimo volumen in dodamo enako količino sladkorja. Zavremo in kuhamo 10 minut. Napolnimo steklenice in zapremo. Da bi sirup imel tako intenzivno rdečo barvo kot kupljeni, mu dodamo barvilo.
PRELIV
Eno večje granatno jabolko, žlica škroba, 6 dag sladkorja.
Granatno jabolko prerežemo na pol in z žlico izdolbemo semena, ki jih pretlačimo skozi cedilo, tako da dobimo 1,5 dl soka. Zmešamo škrob s sladkorjem, dodamo 2-3 žlice soka in zakuhamo v preostali vreli sok. Kuhamo nekaj minut, da se zgosti. Uporabimo kot preliv pri različnem pecivu, sladoledu ...
MAFINI
Potrebujemo 2 skodelice moke, 2/3 skodelice sladkorja, 1 žlico pecilnega praška, ½ žličke soli, 1 žličko limonine lupine, zvrhano skodelico semen granatnega jabolka, 1 skodelico mleka, 1 jajce, 6 dag stopljenega in ohlajenega masla.
Zmešamo moko, sladkor, pecilni prašek in sol. Dodamo limonino lupinico in semena granatnega jabolka. Posebej zmešamo mleko, maslo in jajce. Tekočo zmes zlijemo med suhe sestavine, premešamo in napolnimo 12 namaščenih modelčkov za mafine. Po vrhu lahko posujemo še malo sladkorja v prahu. Pečemo pri 200 °C približno 15 minut.
SOLATA
Potrebujemo 1 večjo rdečo papriko, 2 granatni jabolki, dober jabolčni kis ali limonin sok, dobro oljčno olje, semena koriandra in kumino.
Papriko razrežemo in odstranimo semena. Očiščeno papriko, narezano na lističe, popečemo na eni in drugi strani na žaru na oljčnem olju. Če ne marate zažgane kožice, jo lahko prepečemo še v olju. V ponvi segrejemo olje in dodamo mleto kumino in zdrobljena semena koriandra, a le za nekaj trenutkov. Dodamo papriko, sok granatnih jabolk, jabolčni ali limonin sok. Vse dodajamo počasi in po okusu.