Pravi pelin (Artemisia absinthium L.) uvrščamo v družino nebinovk. Je od 30 do 150 centimetrov visok polgrm, njegova stebla so žlebičasta, sivodlaka, zgoraj bogato razvejena, na dnu pa večinoma olesenela. Listi so gostodlaki, večkrat pernato deljeni v koničaste lističe. Svetlo rumeni cvetovi sestavljajo koške, ki se družijo v latasta socvetja. Raste po suhih travnikih in starih zidovih od nižine do visokogorskega pasu po vsej Sloveniji, pogosto ga gojimo po vrtovih.
Pelin vsebuje eterično pelinovo olje, grenčine, absintin, jabolčno in jantarjevo kislino, terpentin, kalijeve in manganove soli ... Uporaben je kot čaj, za obkladke, v tinkturi, kisu, vinu, kot aperitiv. Nabiramo ga julija, avgusta in septembra.
Spodbuja apetit, a je obenem učinkovit v borbi proti debelosti, ker pomaga pri slabi prebavi. Preganja tudi črevesne zajedavce, priporočajo ga pri bolečinah v želodcu in črevesju, pri kroničnem gastritisu, težavah z zgago, pri prehlajenem želodcu, driski in bolečih hemoroidih. Zdravi vnetja prebavnega trakta, obolenja žolča, bolezni ledvic.
Pelinovo vino lajša depresijo
Pomaga pri slabokrvnosti in drugih težavah v krvi. Odvaja vodo iz telesa, ščiti pred pljučnimi obolenji, zdravi nespečnost, blaži psihično izčrpanost in pomaga pri boleznih centralnega živčnega sistema (živčna obolenja, epilepsija, histerija, depresija). Odpravlja napihnjenost, zmanjšuje možnost za diabetes, revmo in vrtoglavico. Pomaga tudi pri slabem ustnem zadahu.
Pijača umetnikov in boemov
Absint je močna in aromatična žgana pijača z visoko vsebnostjo alkohola (okoli 68 odstotkov). V njem zaznamo prepletanje grenkega in trpkega okusa pelina (Artemisia absinthium) in sladkobnega okusa janeža (Anisum vulgaris). Pri pravilni pripravi absinta se z raztapljanjem kocke sladkorja ob močno ohlajeni vodi smaragdno zelena barva spremeni v osvežilen moten svetlo zelen napitek. Absint je znan po svojih posebnih učinkih, poživi razpoloženje in povzroči evforijo, kar je poleg vsebnosti alkohola posledica številnih psihoaktivnih učinkovin, ki jih vsebujejo zelišča, iz katerih je absint proizveden. Je pijača umetnikov, intelektualcev in boemov. Baudelaire, Manet, Oscar Wilde, Degas, Henri de Toulouse-Lautrec, Vincent van Gogh, Gauguin, Pablo Picasso in drugi so se na "zelenih urah" (L'Heure Verte) predajali užitkom, ki jim jih je ponujal absint.
Pelin pospešuje menstruacijo in obenem lajša menstrualne težave, zdravilno deluje pri boleznih ženskih spolnih organov. Pomaga pri motnjah v delovanju hormonskih žlez, zdravilno deluje pri vročini in okužbah. Lajša pike insektov, učinkuje zdravilno pri zastrupitvi z gobami in strupenimi rastlinami. Zdravi rane, kožne razjede in mozoljavost.
Opozorilo: Pelina nikoli ne uživamo in uporabljamo med nosečnostjo in dojenjem. Tudi pri vseh mlajših od 18 let je njegova uporaba odsvetovana.
ČAJ PRI MENSTRUALNIH TEŽAVAH
S skodelico vrele vode prelijemo eno do dve žlički posušenega zelišča in namakamo 10 do 15 minut. Tekočino pijemo trikrat na dan, pol ure pred obrokom. Tako pripravljen čaj pomaga tudi pri splošni oslabelosti.
ZA BOLJŠI APETIT
Dve čajni žlički posušene zeli pravega pelina prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati osem minut in precedimo. Pijemo ga trikrat na dan po eno skodelico, največ 14 dni. Čaj spodbuja prebavo, odvaja, učinkuje proti gnilobi.
GRENKI ČAJ ZA ŽELODEC
Potrebujemo 30 g poprove mete (list), 20 g tavžentrože (zel), 20 g kolmeža (korenina), 15 g pravega pelina (list), 15 g rumenega svišča - košutnika, encijana (korenina).
Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode. Pokrito pustimo stati 10 do 15 minut. Čaj pijemo trikrat na dan, pred vsakim obrokom. Pomaga pri pomanjkanju apetita, napihnjenosti, slabi prebavi.
ČAJ PRI SLABEM ZADAHU
Čajno žličko posušenih listov pelina ali štiri lističe svežih listov prelijemo s skodelico vrele vode. Pustimo stati deset minut in precedimo. S čajem izpiramo ustno votlino tako dolgo, dokler se zadah ne odpravi.
PRI KANDIDI
Zmešamo posušene zeli pravega pelina in žajblja ter mlade liste oreha (v enakih odmerkih).
S skodelico vrele vode prelijemo čajno žličko mešanice in namakamo 15 minut. Tekočino pijemo trikrat na dan, pol ure pred vsakim obrokom.
OBKLADEK
Sveži pelin zmečkamo med prsti in ga damo v skodelico mlačne vode, pustimo stati 15 minut. V tako dobljeni čaj namočimo suho in čisto bombažno krpo ter jo kot obkladek položimo na obolelo mesto. Obkladek pomaga pri zdravljenju ran, kožnih razjed, mozoljavosti in pri ugrizih mrčesa.
KOPEL
Eno pest posušenega pelina prelijemo s tremi litri vrele vode, pokrito pustimo, da se počasi ohladi. Takšna kopel blagodejno vpliva pri motnjah spanja, glavobolih, splošni utrujenosti, pri oteklih in mrzlih stopalih.
TINKTURA
Potrebujemo: 10 g posušenih pelinovih listov, 1 l 60% alkohola, ½ l destilirane ali prekuhane vode.
Suhe pelinove liste damo v kozarec s širokim grlom in prelijemo z alkoholom, v katerega smo vmešali dva decilitra destilirane ali prekuhane vode. Kozarec za tri tedne postavimo v senco in večkrat pretresemo. Po treh tednih precedimo in nalijemo v čisto steklenico ter dobro zapremo. Od 20 do 25 kapljic tinkture razmešamo v deciliter vode, pijemo enkrat na dan pri napihnjenosti, težavah z žolčem ali pri jetrnih boleznih.
PELINOV LIKER
Potrebujemo: 1,5 kg sladkorja, 3 stebla pelina (dolžine približno 20 cm), 3 jedilne žlice posušenih listov pelina, ½ l vode, 3 litre 50% sadjevca.
Sladkor damo v lonec in ga segrevamo, da se raztopi. Dodamo pelin in pustimo tako dolgo greti, da karamelizira. V to vlijemo pol litra vode in kuhamo na majhni temperaturi toliko časa, da se karamelizirani sladkor raztopi. Lonec odstavimo in vanj dodamo še sveža stebla z listi pelina. Ko se tekočina čisto ohladi, dodamo žganje. Pustimo stati 15 minut, precedimo in nalijemo v čiste steklenice. Dobro zapremo in pustimo stati še en teden, da je liker uporaben. Tako pripravljenega uživamo kot aperitiv ali pri težavah z želodcem.
PELINKOVEC
Tri vršičke svežega pelina prelijemo s 43-odstotnim žganjem, steklenico postavimo za tri tedne v senco, zatem precedimo. Pijemo ga po eno jedilno žlico zjutraj in zvečer. Spodbuja apetit.
PELINOVO VINO
Tri vršičke svežega pelina prelijemo z litrom dobrega črnega vina, steklenico postavimo za 14 dni v senco, večkrat jo pretresemo, po dveh tednih precedimo. Pijemo ga po eno jedilno žlico zjutraj in zvečer. Spodbuja apetit, odpravlja napihnjenost, zdravi bolezni srca, krvnega obtoka, pljuč, ledvic, lajša depresijo.