Nekatere cvetlice ne pogrešajo sonca, vsaj ne preveč. Nekaj sončnih žarkov vedno dobrodejno vpliva na rastline, če ne drugega, jim dajo toliko energije, da lahko res bogato zacvetijo. Take so tudi fuksije, grmički, katerih nežne veje se pod težo obilice cvetov bolj ali manj usločijo in so že dolgo z nami v cvetličnih loncih in koritih.
Prav ta delno povešava oblika rasti in pa neumorno cvetenje vse poletje in v prvi polovici jeseni sta fuksijo naredili zelo priljubljeno. Potem pa so tu še številne vrste in predvsem sorte. Žlahtnitelji so dosegli raznoliko obarvanost, velikost rastline in različno oblikovanost cvetov. Danes lahko rečemo, da se za vsako posodo in skoraj vsak okus najde prava.
Prava se najde za vsako posodo in vsak okus
Hitri rezultati
Pogosta raba fuksij je zagotovo upravičena že s tem, da rastejo razmeroma hitro, in v nekaj tednih ne dosežejo le želenega volumna, pač pa tudi hitro nastavijo množice cvetnih popkov. Hitrost se še posebno izkaže pri tistih, ki v ogrevanih rastlinjakih lahko ukoreninjene potaknjence od pomladi dogojijo v lepo cvetočo rastlino že do prvih dni poletja. Prav tako za večino vrtičkarjev veliko pomeni, da z malocvetočo sadiko konec pomladi prav tako že v enem mesecu razmeroma toplih dni dosežemo zavidljive učinke.
V barvah fuksije
Predvsem angleško govoreči svet je v fuksiji videl poseben intenziven rožnat odtenek, ki ga preprosto opisujejo kot barva fuksija. Tradicionalno pri fuksijah res pričakujemo predvsem rdeče, "fuksija" rožnato in različne vijolične odtenke, a že dolgo so na voljo tudi bele, pastelno rožnate, koralne, prav neverjetne pa so včasih barvne kombinacije, ki so pri križancih fuksij pravzaprav tipične.
Uspevajo tudi na vrtu
Dandanes malce bolj podučeni že dobro vedo, da v pestri in obsežni paleti vrst in sort fuksij najdemo tudi prezimne. Tega sicer ne smemo vedno jemati dobesedno, raje bi zapisal pogojno prezimne, saj zagotovila za uspešno večletno gojenje na prostem v Sloveniji (izjema so Obala in nekaj drugih toplih krajev) pač ni mogoče dati za vse lege. Zanimivo je, da prezimne fuksije, najbolj poznana je F. magellanica, dobro uspevajo tudi na soncu, zagotoviti pa jim moramo najbolj toplo in odcedno lego. Ob južnem zidu ali steni bo šlo lažje kot na vzhodni ali severni strani hiše. Kljub boljši odpornosti se pogosto zgodi, da nadzemni del močno pozebe, a velika regenerativna sposobnost te lepotice se pokaže pozno spomladi, ko iz tal poženejo močni poganjki.
Idealno mesto in oskrba
Ti sezonski grmički potrebujejo kakovosten in odceden oziroma zračen substrat, ki hkrati dobro drži vlago. Zagotovimo tudi primerno svetlo mesto, ki ni na direktnem opoldanskem soncu. Poznamo tudi izjeme, ki jim ustrezajo sončne lege. Vzhodne in zahodne lege so primerne, naj pa bodo tudi zaščitene pred vetrom.
Fuksije imajo rade dovolj vode, v vročih poletnih dneh jih je treba zaliti tudi dvakrat na dan – zjutraj in zvečer, najbolje z vodo, ki je ogreta na temperaturo ozračja in je mehka. Če nimate možnosti zajetja deževnice, naj bo voda za zalivanje vsaj postana. Potrebujejo tudi redno gnojenje, a ne pretiravajmo s količinami, bodimo zmerni, saj je povezava med pregnojenostjo in listnimi ušmi močna.