(INTERVJU) Franco Cossutta, ladjedelski inženir: Kaj bi dali nekateri narodi, da bi imeli eno čupo

Jan Klokočovnik
22.09.2024 06:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Franco Cossutta je kot otrok opazoval ribiče pri delu, sodeloval je tudi pri tunolovu. Za izbrano profesijo ga je navdušil lokalni ladjedelski mojster.
Franco Cossutta je kot otrok opazoval ribiče pri delu, sodeloval je tudi pri tunolovu. Za izbrano profesijo ga je navdušil lokalni ladjedelski mojster.
FPA
Križ nad Trstom ni slovel zgolj po klenih in trdoživih ribičih, tu so se rodili tudi mnogi ugledni posamezniki. Spomin na pomorsko preteklost tega kraja danes obuja in ohranja Franco Cossutta, predsednik Kulturnega društva Ribiški muzej Tržaškega primorja. Cossutta je človek, za katerega bi lahko rekli, da mu namesto krvi po žilah teče morje. Izšolal se je za ladjedelskega inženirja, v karieri pa zasnoval več kot 20.000 načrtov, med drugim za kontejnerske ladje in velike tankerje. Projektiral je jahti za grškega ladjarskega magnata in katarskega šejka. Z enainosemdesetletnikom smo se pogovarjali o zelenih tehnologijah na morju, o projektiranju ladij, o izzivih, s katerimi se bo prej ali slej moralo spoprijeti naše največje pristanišče, o morju, o Križu in o zgodovini kraške obale.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta