Konjska griva (Eupatorium cannabium L.) je umeščena v družino nebinovk. Domača imena zanjo so divja meta, hudocelj, maslovka, moračnik, konopljuša ... Je do meter in pol visoka trajnica, njeno dlakavo steblo raste pokončno, pogosto je spodaj rdečkasto, zgoraj pa zelo razvejeno. Listi, pokriti z mehkimi dlačicami, so suličasti, v sredini imajo izrazit živec. Dolgi so do 14 centimetrov in rastejo nasprotno v parih. Cveti od konca julija do konca septembra. Konjska griva je precej razširjena rastlina, raste ob gorskih potokih, skalah, pašnikih, na obronkih gozda. Zel nabiramo avgusta in septembra, korenino pa oktobra in novembra. Uporabna je kot čaj, mazilo, olje, obkladek, tinktura. Vsebuje številne koristne učinkovine: grenki glikozid evpatorin, čreslovine, galsko kislino, smole, eterično olje, inulin, sladkor, rudninske snovi.
Pomaga pri angini in gripi, tudi pri drugih vročinskih boleznih, nahodu, kašlju, kroničnem katarju, težavah s sinusi in pri bronhitisu. Konjsko grivo uživamo proti driski, zoper motnje v jetrih, zdravi vranico in žolčnik, pomirja razdražen želodec. Žene na vodo, pospešuje potenje in deluje kot odvajalo, preganja gliste v telesu. Uporabna je pri vnetju kože in kožnih ranah, ustavlja krvavitve, pomirja luskavico, ekceme, tvore ter bakterijske in glivične bolezni.
Opozorilo: S konjsko grivo moramo ravnati zelo previdno, ker je tudi strupena. Med nosečnostjo in dojenjem pripravkov ne uporabljajte.
ČAJ PRI GRIPI
Zmešamo po 30 gramov črnega bezga (cvet) in gozdnega jagodnjaka (list) ter po 10 gramov konjske grive (zel), materine dušice (zel), sivke (cvet) in citronke (list). Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset minut. Čaj precedimo, pijemo ga večkrat na dan. Lahko ga osladimo s smrekovim medom.
ČAJ PRI TEŽAVAH Z JETRI
Jedilno žlico posušene zeli konjske grive prelijemo z litrom vrele vode. Pustimo stati 15 minut in precedimo. Neoslajen čaj pijemo po požirkih ves dan. Čaj moramo piti vsaj 14 dni. Tako pripravljen pomaga tudi pri vnetju vranice in žolča.
Iz čaja lahko naredimo obkladke in si z njimi pomagamo pri ekcemih, luskavici, tvorih in lišajih. V čaj namočimo gazo, iz nje iztisnemo preveč tekočine in jo za 20 minut položimo na mesto, kjer so težave. To delamo zjutraj in zvečer.
ČAJ PROTI POVIŠANEMU HOLESTEROLU
Zmešamo zelišča: 40 g koprive (zel), 20 g konjske grive (zel), 20 g navadnega regrata (list), 10 g poprove mete (zel), 10 g tavžentrože (zel).
Z litrom vrele vode prelijemo dve jedilni žlici mešanice, pustimo stati od 8 do 10 minut. Čaj precedimo in pijemo večkrat na dan po požirkih.
Pri vnetju kože in kožnih ranah si lahko pripravimo zelo močan čaj, v katerega pomočimo čisto gazo in jo uporabimo kot obkladek. Pri težavah s kožo lahko uporabljamo tudi eterično olje konjske grive.
Pri drugem čaju proti holesterolu pa zmešamo 30 g konjske grive (zel), 30 g poprove mete (list), 20 g tavžentrože (zel), 10 g gloga (cvetni vršički) in 10 g navadnega rmana (zel).
Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut. Čaj precedimo in ga trikrat na dan pijemo pred vsakim obrokom. Čaj moramo piti vsaj tri mesece, nakar moramo narediti krvni test.
ČAJ PROTI VISOKEMU PRITISKU
Zmešamo zelišča: 25 g gloga (cvetni vršički), 15 g koprive (zel), 15 g breze (list), 15 g peteršilja (list), 10 g konjske grive (zel), 10 g kolmeža (korenina), 10 g melise (zel).
Tri jedilne žlice mešanice prelijemo z litrom vrele vode, pustimo stati 20 minut. Čaj precedimo, spijemo ga vsaj dva litra na dan in se čim več gibljemo.
PRI ZAMAŠENIH ŽILAH
Zmešamo zelišča: 20 g poprove mete (zel), 20 g navadnega rmana (zel), 10 g baldrijana (korenina), 10 g navadne tavžentrože (zel), 10 g žajblja (list), 10 g konjske grive (zel),
10 g šentjanževke (zel), 10 g brinovih jagod.
Pet čajnih žličk mešanice prelijemo z litrom vrele vode, pustimo stati 10 minut. Čaj precedimo, neoslajenega pijemo večkrat na dan.
OLJE PRI LUSKAVICI
Potrebujemo kozarec s širokim grlom s pokrovom, oljčno olje, toliko svežih rastlin, da napolnimo kozarec malo čez polovico, in še po pest sveže narezanih rastlin: cvetoče konjske grive, cvetoče smrdljičke, cvetoče zeli rmana, listov hrasta, zeli krvavega mlečnika, listov netreska.
Sveže rastline narežemo, damo v kozarec in prelijemo z oljčnim oljem do vrha. Kozarec dobro zapremo in za šest tednov postavimo na okensko polico, kjer je sonce. Kozarec večkrat pretresemo. Po šestih tednih olje precedimo in nalijemo v manjše stekleničke. Hranimo jih v hladnem in temnem prostoru, ne v hladilniku.
Z oljem si masiramo mesta, kjer je luskavica, zjutraj in zvečer. Vtremo ga v kožo. Če ga kaj ostane na koži, ga popivnamo s papirnato brisačko.
KREMA PRI LUSKAVICI
Mazila lahko naredimo iz naslednjih rastlin: konjske grive ali moračnika, prave lakote, krvavega mlečnika, netreska, zdravilnega ognjiča, rmana, jagodnjaka. Pripravimo vodno kopel (malo večji lonec z vodo in manjšega, ki gre v večjega, čebelji vosek, olje zoper luskavico). Čebelji vosek postavite v vodno kopel, da se raztopi. Ob neprestanem mešanju počasi dodajajte olje (macerat). Mešajte toliko časa, da zmes postane kremasta in se ohladi (pod 40 °C), nato dodajte po želji tudi eterična olja, ki bodo učinkovitost mazila še povečala. Dodate lahko eterično olje sivke in poprove mete.