Pastinak, križanec med korenčkom in peteršiljem, pomaga pri hujšanju

Borut Cerkvenič
10.10.2021 04:50
Pastinak je v prodaji zelo redko, ni pa težko dobiti semen in ga gojiti na domačem vrtu. Pomaga tudi pri vzdrževanju zdrave telesne teže.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sezona pastinaka traja od novembra do maja. Foto: Profimedia
Profimedia

Pastinak (Pastinaca sativa) je po domače lahko tudi divji bršč, mrkavec, pastinaka, zajčje rebro. Raste po vsej Evropi, ponekod je razširjen podobno kot repa, ki je revežem od nekdaj pomenila vir preživetja. S pastinakom so hranili živino; Italijani še danes z njim hranijo svinje za pridelavo najboljšega pršuta. Danes je pastinak najbolj razširjen v Veliki Britaniji, drugod pa žal nima prav velike veljave.

Pečeni pastinak Foto: Wikimedia Commons
Wikimedia Commons

Pastinak je korenasta zelenjava, vzgojena s križanjem korenčka in peteršilja. Po videzu je pastinak še najbolj podoben peteršilju, le da ima debelejši koren (z okusom po peteršilju), lahko pa je pastinak debel peteršilj z okusom po korenju. V prodaji je zelo poredko, ni pa težko dobiti semen in ga gojiti na domačem vrtu. Korene lahko več tednov hranimo v dobro zaprti posodi ali vrečki ter v hladilniku, najdlje pa se ohranijo v kleti, zasuti z mivko, kot velja vse korenovke. Če ga gojimo doma, ga je najbolje pustiti kar v zemlji in ga po potrebi pozimi izkopati.

Pastinakov koren Foto: Shutterstock
Shutterstock

Pripravljamo ga lahko na številne načine. Surovega lahko uporabimo za solate, zelo okusen je tudi v močnih juhah in enolončnicah. Kot priloga je okusen v kombinaciji s paradižnikom, gobami in krompirjem. Zelo dobro se obnese v zimskih zelenjavnih juhah, sušenega lahko zmeljemo v moko in uporabimo za kruh. Angleži se zabavajo celo s takimi posebnostmi, kot so pastinakovo vino, pivo, žganje in pecivo. Sezona pastinaka traja od novembra do maja, zato velja za idealno zelenjavo v zimskem času.

Vsebuje ogljikove hidrate, beljakovine, pektin, eterično olje, vitamin C, maščobno olje, provitamin A. Uporaben je kot čaj, vino, v juhah in prikuhah, kot nadomestek za krompir in tudi kot začimba.

Por v kombinaciji s pastinakom, koprom in korenčkom Foto: Miša Pušenjak
Miša Pušenjak

Uživamo ga pri težavah s srcem, pljuči, ledvicami, jetri. Pastinak pomaga izločati vodo iz telesa, lajša krče v trebuhu, širi žile in niža krvni tlak. Uporaben je pri psihičnih težavah. Zmanjšuje raven holesterola, deluje preventivno pri diabetesu, deluje razkuževalno in spodbuja črevesno floro. Pomaga pri hujšanju in vzdrževanju zdrave telesne teže. Dviguje imunski sistem. Pomaga pri revmatičnih boleznih in pri težavah z želodcem. Krepi kosti in ga zato priporočajo zoper osteoporozo.

Po videzu je pastinak še najbolj podoben peteršilju. Foto: Wikipedia
Wikipedia
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta