Pediker skrbi za lepoto vaših stopal, podolog pa za njihovo zdravje

Renata Ucman
02.02.2025 03:00

Tina Jordan je pedikerka, nedavno pa je postala prva diplomantka podologije v Sloveniji. Posveča se različnim težavam na stopalih, tako s kožo kot z nohti. Pri svojem delu se lahko pohvali s kar 98 odstotki rešenih težav s stopali.

Poslušaj
"Pri izbiri nogavic in obutve moramo biti pozorni, da so iz naravnih materialov in se prilegajo naši obliki stopal." 
Osebni Arhiv

Kot podologinja se posveča različnim težavam na stopalih, tako s kožo kot z nohti. Med najpogostejšimi so vraščeni nohti, glivične okužbe in poškodbe nohtov zaradi neprimerne obutve, otiščanci, boleča kurja očesa in podobno. Pri svojem delu se lahko pohvali s kar 98 odstotki rešenih težav s stopali. Ljudem tudi svetuje o pravilni negi in preventivi, ki vodi do zdravih nog in stopal. Tina Jordan je pedikerka s srcem in dušo. Vesela in ponosna je, da je prva diplomantka študija podologije v Sloveniji na VIST - Fakulteti za aplikativne vede. Je lastnica in direktorica podjetja Pedicare, d.o.o., Podologija Jordan, z dvema podološkima centroma - v Ribnici in v Ljubljani.

O sebi pravi, da je pozitivno naravnana mati dveh otrok in si zna kljub natrpanemu urniku vzeti čas za družino in prijatelje. "Podologi se ukvarjamo z različnimi težavami stopal ter svetujemo o pravilni negi nog in preventivnih ukrepih. Naša naloga je skrb za zdrava stopala, prepoznavanje sprememb in njihovo saniranje, nega diabetičnega stopala, korekcija manjših deformacij stopal, preprečevanje težav in svetovanje. Podolog lahko že pri estetski negi stopal dovolj zgodaj prepozna druge težave in bolezni ter stranko napoti k zdravniku specialistu. Tudi pri boleznih stopal je zelo pomembno zgodnje odkrivanje."

Tina Jordan opozori: "V Sloveniji se že nekaj let v povprečju izvede od 400 do 500 amputacij letno, kar je alarmantno. V večini primerov so posledica napredovanje sladkorne bolezni, nekaj se jih izvede tudi zaradi posledic drugih bolezenskih stanj in poškodb. Neustrezna nega ali nestrokovna pedikura, ki ju izvajajo bodisi slabo poučeni bolniki ali neprimerno usposobljeni pedikerji, radi privedeta do drobnih poškodb nohtov in kože, kjer nato nastanejo razjede, ki se velikokrat okužijo. Sposobnost celjenja razjed je pri sladkornih bolnikih slabša kot pri zdravih ljudeh. Vendar rane ne nastajajo le pri tistih s slabšo prekrvitvijo, temveč tudi pri bolnikih nevropatih z okvaro živčevja. Tak bolnik postopno izgubi občutek za dotik, vroče, mrzlo in za bolečino. Motorična okvara živčevja lahko povzroči atrofijo nožnih mišic, zato se spremenita način hoje in razporeditev pritiska na stopalo, kar privede do kopičenja poroženele kože na mestih največje obremenitve. Pod otiščanci lahko zaradi dolgotrajnega pritiska sčasoma nastane razjeda. Ljudem, ki se srečujejo z omenjenimi boleznimi in težavami, svetujem redno nego stopal pri ustrezno usposobljenem kadru. Boljša je preventiva kot kurativa!"

Kakšnih težav je največ? "V obeh mojih podoloških centrih se pri strankah v različnih starostnih obdobjih poleg zahtevnejših specialnih, torej medicinskih pedikur srečujemo s posebnimi težavami nekega obdobja. Pri mladostnikih najpogosteje z vraščenimi nohti, ki jih spremljajo huda bolečina, bujno vnetje, lahko gnojni izcedek in zelo pogosto močno zadebeljeno obnohtno tkivo. V obdobju odraščanja se čedalje pogosteje srečujemo z virusnimi okužbami stopal s človeškim papiloma virusom (HPV), torej s plantarnimi bradavicami. Te so zelo trdovratne. Z zdravljenjem ni vredno čakati, saj nepravilna hoja zaradi bolečine lahko povzroča nepravilen razvoj drugih sklepov po vertikali navzgor, prav tako se okužba širi na druge dele stopala, drugo okončino in zelo pogosto na druge družinske člane. Okužimo se lahko tudi, ko hodimo bosi po javnih prhah ali bazenih in ne poskrbimo za ustrezno higieno stopal."

Pogoste so tudi poškodbe nohtov zaradi neprave obutve. "V obdobju aktivnega dela nas ljudje najpogosteje obiščejo zaradi težav z nohti, pogoste so predvsem deformacije zaradi športnih aktivnosti. Strokovnjaki svetujejo vsaj deset tisoč korakov hoje dnevno. Gibanje je odlično za splošno zdravje ter počutje in ga priporočam, vendar pri tem ne smemo pozabiti na ustrezno obutev - tudi glede na teren, po katerem hodimo. Preozka ali preširoka, v dolžino pa premajhna ali prevelika obutev je odnesla že marsikateri noht, nepravilno ravnanje pa je potem privedlo do nepopravljive poškodbe nohta. Glivična obolenja nohtov so najpogostejša pri tistih s poškodbami nohtov in bolnikih z različnimi bolezenskimi stanji. A vsaka sprememba v barvi in strukturi kože ter nohtov še ne pomeni, da gre za glivično okužbo. Zelo pogosto lahko tak noht hitro zamenjamo z odstopom in/ali zadebelitvijo nohta zaradi poškodbe, luskavico, bakterijskimi okužbami, dermatitisom in drugimi kožnimi boleznimi. Podolog bo s primerno tehniko odvzel del kužnine in tako preveril prisotnost vrste mikroorganizmov ter izvedel primerno zdravljenje, tudi s posebnimi aparati, ter vam svetoval glede uporabe."

Nekateri obiskujejo pedikerja mesečno.
Canstockphoto

Že kurja očesa so problem. "Starejša populacija nas obišče predvsem zaradi redne mesečne nege stopal, saj si zaradi različnih razlogov, tudi slabše gibljivosti telesa in slabšega vida, težko sami uredijo stopala. Prav tako je dokaj normalno, da se zaradi sprememb v skeletni strukturi stopal pojavlja neenakomeren pritisk in s tem povezana zadebelitev kože v obliki otiščancev, lahko tudi nadležnih in bolečih kurjih očes. Pogosto tudi doma nimajo pravega orodja, s katerim bi si lahko krajšali čvrste nohte, in tako pogosto nastajajo poškodbe."

Mnoge težave s stopali lahko preprečimo sami. Kdaj pa naj se zatečemo po pomoč k podologinji? "Če imate bolezenska stanja nohtov, kot so vraščeni nohti, glivične okužbe ter deformacije nohtov in kože, spremembe v obliki bradavic, boleča kurja očesa, morda ragade, se le obrnite na strokovnjaka - podologa. Pediker skrbi za lepoto vaših stopal, podolog pa za njihovo zdravje. Vsekakor je obisk oziroma pregled pri podologu priporočljiv za vse. Podolog namreč prepozna spremembe na koži stopal in nohtih bistveno hitreje kot vi sami, saj dobro pozna anatomijo ter fiziologijo, pri tem pa si pomaga z različnimi aparaturnimi tehnikami. Na podlagi pregleda vas bo lahko napotil k specialistu diabetologu, morda k osebnemu zdravniku, ortotiku, fizioterapevtu ali zdravniku specialistu, dermatologu, ortopedu, fiziatru. Dobrega podologa potrebujejo vsi s težavami s stopali, vsekakor sladkorni bolniki in tisti s prisotnim tveganjem motenj krvnega obtoka ali poškodbo živcev."

Kako lahko še poskrbimo za stopala? "Marsikomu se bo zdel nasvet glede dnevnega umivanja nog nepotreben, a verjemite mi, da ljudje tega ne počno. Nekateri si umijejo noge enkrat tedensko, nekateri še to ne. Da bo torej koža lepa in predvsem zdrava ter bo omogočala primerno zaščito, si moramo noge umiti vsak dan s tekočo mlačno vodo in blagim milom, pri čemer ne smemo prezreti predela med prsti. Prav tako si je treba noge dobro osušiti, spet posebej opozarjam na predel med prsti. Redki srečneži nimajo težav s suho kožo na stopalih, zato zanje opozorilo glede rednega nanosa kreme ne velja. To pa je obvezno za vse, ki nimamo te sreče. Pri izbiri nogavic in obutve moramo biti pozorni, da so iz naravnih materialov in se prilegajo naši obliki stopal. Tudi zdrav življenjski slog pripomore k zdravim stopalom. Vsem želim lahkoten in brezskrben korak na zdravih stopalih."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.