Šentjanževki (Hypericum perforatum L.) po domače rečemo še grilavec, ivanovka, janževka, kamenika, krčevec, kri svetega Janeza, roža svetega Ivana, zvonec, šentjanžove rože, navadna krčnica, počist, krvočistnik, navadna krčna zel, rumena naniknica. Šentjanževka je trajnica in zraste do 70 centimetrov visoko. Spodaj je nekoliko olesenela in razraščena. Steblo je dvorobo in tudi po tem se rastlina loči od sorodnih vrst. Jajčasti listi, ki rastejo nasprotno, so brez pecljev, imajo pa številne luknjice (listi so perforirani). Tako šentjanževko tudi prepoznavamo. Če liste pogledamo proti soncu, se vidijo te luknjice. To so v bistvu žleze, v katerih je eterično olje.
Roža svetega Ivana je uporabna v čaju, olju, tinkturi ali kot mazilo
ČAJ ZA POMIRITEV ŽIVCEV
Zvrhano čajno žličko posušene cvetoče zeli šentjanževke damo v četrt litra hladne vode, zavremo in po nekaj minutah odstavimo. Pustimo stati še pet minut in precedimo. Čaj osladimo s kostanjevim medom. Spijemo dve do tri skodelice na dan.
POMOČ PRI SPANJU
Čajno žličko posušene cvetoče zeli šentjanževke prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati od osem do deset minut in precedimo. Čaj pijemo eno uro pred spanjem, osladimo ga s kostanjevim medom.
ŠENTJANŽEVO OLJE
Potrebujemo dobro ekstra deviško hladno stiskano oljčno olje in cvetove šentjanževke. Cvetove šentjanževke damo v kozarec s širokim grlom, le toliko, da je cvetov malo čez pol kozarca, nato prelijemo z oljčnim oljem do vrha. Kozarec dobro zapremo in za šest tednov postavimo na sončno okensko polico. Večkrat ga pretresemo. Po tem času olje precedimo in nalijemo v manjše steklenice. Hranimo jih v hladnem in temnem prostoru, ne v hladilniku.
Olje uporabljamo zunanje kot masažo pri opeklinah, obrabljenih sklepih, za lajšanje bolečin pri vnetjih, tudi pri protinu, za masažo hrbtenice ali vratu, pri vnetju hrbteničnega živca, revmi, krčnih žilah, hemoroidih, pri odrgninah, starostnih ranah (preležaninah) in pikih žuželk.
Pri težavah s sinusi si kapljico olja damo v vsako nosnico, pri vnetju želodca ali pomanjkanju joda pa vsako jutro popijemo na tešče kavno žličko tega olja. Ker pa olje rahlo zapira, moramo, če imamo te težave, ob olju zaužiti še nekaj, kar nam bo uredilo prebavo.
Pri težavah z žolčem, žolčnimi in ledvičnimi kamni dodamo v jedilno žlico šentjanževega olja osem kapljic limoninega soka; tako olje topi in odstranjuje žolčne kamne.
TINKTURA ZA POMOČ PRI DEPRESIJI
Potrebujemo toliko sveže cvetoče zeli šentjanževke, da napolnimo polovico kozarca, kozarec s širokim grlom s pokrovom in 50-odstotno žganje. Svežo cvetočo zel šentjanževke na drobno narežemo, damo v kozarec in prelijemo z žganjem do vrha. Kozarec dobro zapremo in za tri tedne postavimo v senco. Večkrat ga pretresemo. Potem žganje precedimo in nalijemo v manjše steklenice.
Ob depresijah uživamo tinkturo dvakrat ali trikrat na dan po 25 do 30 kapljic; pomešamo jo s pol kozarca mešanega čaja in popijemo. Kura naj traja vsaj en mesec. Uživanje te tinkture je priporočljivo pozimi.