Navadna črna meta (Marrubium vulgare L) je trajnica iz družine ustnatic. Poznamo jo tudi pod domačimi imeni klaš, navadni marubij, somrak, sumrak.
Zraste od 20 do 50 cm visoko in ima vretenasto korenino. Steblo se začne že pri dnu razraščati in je četverorobasto. Najprej je pajčevinasto in belo dlakavo, kasneje pa puhasto dlakavo. Listi so jajčaste oblike in pecljati. Dlakavost se pojavi predvsem na spodnji strani lista, medtem ko so z zgornje strani največkrat povsem goli, brez dlačic. Črna meta cveti od junija do septembra. Raste po suhih travnikih, pašnikih in puščah, ob vaških poteh in grobljah, na zidovih in ruševinah.
ČAJ PRI TEŽAVAH S ČREVESJEM
1 zvrhano čajno žličko posušene zeli navadne črne mete prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo in pustimo stati od 8 do 10 minut. Čaj precedimo, neoslajenega pijemo 3-krat po eno skodelico na dan pred vsakim obrokom.
ČAJ ZA IZKAŠLJEVANJE
1 zvrhano čajno žličko posušene zeli navadne črne mete prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo in pustimo stati od 8 do 10 minut. Čaj precedimo, osladimo z gozdnim, hojinim ali smrekovim medom. Pijemo večkrat na dan.
ČAJNA MEŠANICA ZA IZKAŠLJEVANJE
Potrebujemo:
30 g navadne črne mete, 20 g korenine sleza, 20 g korenine zdravilnega jegliča, 20 g zdravilnega jetičnika, 10 g korenine bedrenca.
Priprava:
Iz 2 čajnih žličk mešanice naredimo zavretek. Čaju dodamo dober gozdni med in limono. Pijemo 3 skodelice tako pripravljenega vročega čaja dnevno.
ČAJ PRI IZKAŠLJEVANJU
Zmešamo sledeče rastline:
30 g korenine zdravilnega jegliča, 30 g zdravilnega jetičnika, 20 g črne mete, 20 g korenine bedrenca
Priprava čaja:
2 čajni žlički mešanice prelijemo s skodelico hladne vode, kuhamo do vrelišča in odstavimo, pustimo stati še 10 minut, precedimo. Čaju dodamo med po okusu. Na dan spijemo 3 skodelice tako pripravljenega čaja.
ČAJ ZA IZPIRANJE
Neoslajen čaj iz zeli navadne črne mete lahko uporabimo tudi za kopel in izpiranje ran z gnojnim izcedkom, ki se težko celijo.
ČAJ PRI MENSTRUALNIH TEŽAVAH
Zmešamo sledeča zelišča:
30 g navadne črne mete, 30 g navadnega rmana, 15 g poprove mete, 15 g listov melise, 10 g šentjanževke.
Priprava:
1 jedilno žlico mešanice prelijemo s ¼ litra vrele vode, pustimo stati 10 minut. Čaj precedimo, neoslajenega pijemo pred vsakim obrokom po 1 skodelico. Čaj si pripravimo vedno svež.
PRI TEŽAVAH Z MENSTRUACIJO IN V MENI
Zmešamo:
40 g črne mete, 30 g kamiličnih cvetov, 30 g korenine baldrijana.
Priprava:
2 čajni žlički mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo, pustimo stati 10-15 minut, nato čaj prelijemo in ga po požirkih pijemo večkrat na dan.
ČAJ PRI TEŽAVAH Z JETRI IN ŽOLČU
Zmešamo:
30 g črne mete, 20 g poprove mete, 20 g dobre misli, 20 g melise, 10 g pravega pelina.
Priprava:
2 čajni žlički te mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo in pustimo stati 5-10 minut, nato čaj precedimo in pijemo po 1 skodelico čaja ½ ure pred obrokom.
ČAJ KOT POMOČ PRI ZANOSITVI
2 čajni žlički posušene navadne črne mete prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo ter pustimo stati 3 do 5 minut. Čaj precedimo, zaradi nenavadnega okusa je bolje, da ga pijemo hladnega, lahko pa ga tudi osladimo z žličko medu. Na dan spijemo 3 do 5 skodelic, piti ga moramo vsaj 3 mesece.
Opozorilo
Če zanosite, pitje čaja iz črne mete prekinite.
SOK ZA IZKAŠLJEVANJE
Sveže stisnjen sok iz navadne črne mete se uporablja pri kašlju in pri drugih pljučnih boleznih, pomaga pa tudi pri starostnem pokašljevanju in tuberkulozi ter otrdeli vranici.
Dnevno lahko zaužijemo 2 do 6 jedilnih žlic sveže pripravljenega soka.
Če sok pomešamo z medom, dobimo sredstvo proti zlatenici, proti oteklinam jeter, prebavnim motnjam, olajšuje pa tudi izkašljevanje. Uživati ga je treba po žličkah.
OBKLADKI
Pri gnojnih ranah, ki se nočejo celiti, si lahko pomagamo tudi z obkladki iz navadne črne mete.
50 g posušene zeli črne mete prelijemo z 1 litrom vrele vode. Kuhamo 3 minute, nato odstavimo in pustimo, da se ohladi. V tako pripravljen čaj namočimo bombažno gazo in si jo položimo na boleče mesto. Obkladke večkrat na dan zamenjamo.