Slastno in dišeče iz pečice: Tudi enostavne jedi dobijo popolnoma nov okus

Zora Štok Zora Štok
29.01.2023 03:00

Včasih kar pozabimo, kakšna zaveznica v kuhinji je pečica. Prav pride, ko pripravljamo jedi za večje število jedcev, nepogrešljiva je, ko želimo prihraniti čas, za povrh pa so jedi iz pečice tudi polne okusa.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V pečici lahko pripravimo tudi mesne kroglice v različnih omakah.
Profimedia

Že res, da je skorajda ni kuhinje brez pečice, a je tudi res, da prevečkrat kar pozabimo na to uporabno kuhinjsko pomočnico. Pravzaprav zaveznico, saj lahko čas, ko je jed v pečici, porabimo za vrsto drugih opravil. Ni nam treba stati ob štedilniku, mešati jedi, nadzorovati, ali je ogenj ravno prav močan, ni škropljenja po štedilniku, pa tudi po kuhinji se ne širi pretiran vonj po kakšni hrani, ki kljub dobri napi zlepa ne izgine. Sploh pozimi, ko so okna običajno zaprta, zaželimo pa si na primer ribe. Namesto pečenja v olju in posledično vonja ne le v kuhinji, pač pa tudi v drugih prostorih, se vonj komajda zazna, če jih spečemo v pečici. V pekač damo hkrati še krompir in morda tudi zelenjavo, pa se nam kosilo pripravi tako rekoč samo. Samo solato še operemo in natrgamo, še za kakšno hitro pripravljeno juho je čas in zavezništvo gospodinje in pečice da odličen rezultat.

Zapečene testenine

Kruh in pecivo, pečenke, krompir, narastki in zloženci, zelenjava, njoki in polenta, testenine, riž, pite, omlete in zavitki ter še veliko drugega lahko pripravimo v pečici. Že tako enostavna jed, kot so makaroni z mesom, dobi popolnoma nov okus. Testenin ne skuhamo do konca, na ugriz naj bodo še malo trše, kot če jih zgolj kuhamo. Zmešamo jih s poljubno omako, damo v primerno velik pekač, namaščen z maslom ali olivnim oljem, po vrhu naložimo rezine mocarele ali kakšnega poltrdega sira, tudi parmezan je še kako primeren, in zapečemo v pečici (15 do 20 minut na 180 do 200 stopinj Celzija bo dovolj). Testenine lahko prelijemo tudi z bešamel omako, s kislo smetano, stepeno z jajcem in z veliko sesekljanih zelišč, v tem primeru ni potrebno, da dodamo sir. Ni pa narobe, če ga dodamo, bo jed še bolj izdatna.

Profimedia

Izdatno jed lahko pripravimo tudi z mlinci, sploh če nam ostanejo od kakšne pojedine z gosko, raco ali puranom. Na maščobi prepražimo čebulo in na kocke narezano prekajeno slanino, dodamo mleto meso, stisnjen česen, sesekljan peteršilj, malo soli in popra. Pekač namastimo in damo na dno plast mlincev, jih prelijemo s polovico omake, pa znova plast mlincev in spet omako. Na vrhu naj bo tanka plast mlincev. Dve jajci stepemo s tremi decilitri kisle smetane, dodamo malo popra in prelijemo čez mlince. Pečemo v pečici, ogreti na 200 stopinj Celzija, okoli 20 minut.

Krompir po švedsko

Da krompir iz pečice ne bo vedno enak, uporabimo eno izmed švedskih variant, imenovano hasselback. Večji krompir olupimo in vanj zarežemo na vsakih pet milimetrov, vendar ne do konca, ampak tako, da nastane nekakšna pahljača. V zareze damo rezine sira, šunke, pršuta ali slanine in po vrhu lahko potresemo s sirom. Lahko pa krompir le poljubno začinimo (mleta paprika, sol, poper, suha zelišča), ga spečemo in imamo vsaj po videzu drugačen pečen krompir.

Domači čufti

Priljubljene mesne kroglice, po domače čufte, običajno pripravljamo v paradižnikovi omaki v ponvi na štedilniku, priloga pa je krompirjev pire. A če jih na različne načine pripravimo v pečici, bomo od užitka zadovoljno mrmrali. Začnimo že pri začinjanju mesa za kroglice. Namesto običajnih začimb, kot so sol, poper in sesekljan peteršilj, se opogumimo in dodajmo na primer mlet kumin (ne kumino!), dimljeno mleto papriko, ščepec mletega koriandra in posušen origano. Tudi ščepec muškatnega oreška in cimeta ne bo odveč. Iz zmesi oblikujemo za oreh velike kroglice in jih v namaščen pekač zlagamo izmenično s krompirjem, narezanim na enako velike kose, kot so velike kroglice. Pečemo na 180 do 200 stopinj Celzija okoli 45 minut, če krompir še ni pečen, peko nekoliko podaljšamo. Deset do petnajst minut pred koncem lahko kroglice in krompir prelijemo z mešanico sladke smetane in sesekljanih zelišč. Da bo jed še bolj okusna, lahko na dno pekača damo na debelejše rezine narezano čebulo, med krompir in kroglice pa damo še na večje kose narezano korenje, bučo, kose pora, paprike, brstičnega ohrovta ali druge zelenjave. Kroglice pripravimo tudi iz drobno sesekljanega piščančjega mesa.

Hrustljavo zapečena zelenjava iz pečice kot priloga ali glavna jed
Profimedia
Krompir iz pečice malo drugače
Profimedia

Za tiste, ki ne jedo mesa, je ena od jedi, ki je pripravljena v pečici odličnega okusa, nadevana sušena paprika. Sušeno papriko namočimo v mlačni vodi, da se nekoliko zmehča, potem pa jo napolnimo z zmečkanim pečenim fižolom, začinjenim s česnom, soljo in poprom (lahko pa seveda dodamo druge začimbe, ravnamo se po lastnem okusu). Pekač namastimo, dodamo na manjše kose narezan krompir, nanj položimo polnjene paprike in spečemo v pečici. Paprike lahko nadevamo tudi z rižem, z na majhne kocke narezanim in poljubno začinjenim krompirjem (v tem primeru krompir na dnu pekača seveda ni potreben), s kuskusom, ajdovo ali proseno kašo, bulgurjem, ješprenjem ali pa z mešanim zelenjavnim nadevom.

Njoki in kotleti

Tudi njoke, priljubljene predvsem kot dodatek kakšnim omakam, lahko pripravimo v pečici. Ne povsem do konca kuhane njoke naložimo (lahko tudi v plasteh) v pekač, namaščen z maslom, jih prelijemo s paradižnikovo omako z dodatkom origana ali bazilike, po vrhu potresemo s parmezanom ali mocarelo in zapečemo v pečici. Tako imamo izdatno prilogo ali pa samostojno jed, ki bo s svežo solato teknila tudi tistim, ki sicer bolj prisegajo na mesne jedi.

Enostavna za pripravo, a zato nič manj okusna jed iz pečice so tudi kotleti ali svinjska vratovina. Na dno namaščenega pekača razporedimo čebulo, narezano na tanke polmesece, potresemo s poprom, malo soli in sušenim timijanom. Krompir narežemo na tanke kolobarje, ga zmešamo z malo olja in razporedimo po čebuli. Meso poljubno začinimo in ga samo po eni strani nekoliko zapečemo, potem pa z nepečeno stranjo navzdol naložimo na krompir. Pečemo pri 180 stopinjah Celzija 50 minut do ene ure. Presenetljivo, kako okusna je tako preprosto pripravljena jed (med peko lahko dolijemo žlico ali dve belega vina).

In še kislo zelje

Da so sarme iz pečice veliko bolj okusne, kot če jih pripravimo v posodi na štedilniku, ni nikakršna skrivnost. Zato pa kislo zelje redkokdaj pripravimo v pečici, kar je škoda. Podvarak, znana jed s kislim zeljem in rižem ter mesom (še posebej gosje je uporabno zaradi maščobe, ki jo vsebuje), pripravljena kot zloženec, je poln okusa. Če riž zamenjamo s krompirjem, gos pa s prekajenim mesom ali slanino in vse to naložimo izmenično s kislim zeljem, imamo še eno imenitno zimsko jed iz pečice. Izrabimo torej to kuhinjsko zaveznico.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta