Svilna pot je bila prva svetovna avtocesta, celo predhodnica svetovnega spleta

Zvezdana Bercko Zvezdana Bercko
03.07.2022 04:40
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tako so potovali nekoč. V Samarkandu, enem osrednjih vozlišč svilne poti, stoji spomenik nekdanjim popotnikom in trgovcem.
Tako so potovali nekoč. V Samarkandu, enem osrednjih vozlišč svilne poti, stoji spomenik nekdanjim popotnikom in trgovcem.
Profimedia
Po svilni cesti ni potovalo samo blago, ampak tudi različne ideje. Poleg trgovcev so po karavanskih poteh potovali še umetniki, misijonarji in popotniki, ki so s seboj nosili kulturo, umetnost, filozofijo, tehnologijo ter tudi verovanja, kot so budizem, islam in krščanstvo. Budizem je prav preko svilne ceste prišel na Kitajsko in Japonsko ter tam postal prevladujoča religija.

A vzdolž svilne ceste so se s popotniki in trgovci širile tudi bolezni in okužbe. V Evropi je najbolj znano in najbolj smrtonosno širjenje kuge v 14. stoletju. Po hipotezi avtorja Williama Bernsteina so invazija Mongolov v 13. stoletju in neposredni trgovinski stiki med Evropo in Azijo prinesli kugo v Evropo.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta