Navadna figa (Ficus carica L.) spada v družino murvovk, domača imena zanjo so figa, figovec, smokvica, smokva. Njena domovina je Sredozemlje, kjer jo gojijo že stoletja. Drevo lahko zraste do dvanajst metrov visoko in doseže visoko starost. Pogosto ga prirežejo na višino grma, da so plodovi lažje dosegljivi. Listi so veliki, bleščeči in dlanasto krpati. Drevesa in grmi imajo radi sredozemsko podnebje, rastejo pa tudi drugje, kjer so mile zime. V vročih krajih obrodijo trikrat letno. Zgodnje fige (od maja do junija) so najboljše, poleti (od julija do oktobra) pa drevo rodi najobilneje. Cvetove oprašijo majhne ose šiškarice. Posušene fige so hiter vir energije, ker vsebujejo veliko sladkorja.
Zrele plodove uživamo sveže ali posušene. Predelamo jih lahko v marmelado, džem, sadni sok, sadni sir, v vino, žganje, kis, čaj in sirup. Iz praženih fig izdelujejo nadomestek za kavo.
Sok iz listov zbiramo vse leto, iz plodov pa le, dokler so smokve zelene. Plodove nabiramo od julija do oktobra.
Smokve vsebujejo beljakovine, vitamine A, B, C, rudninske snovi, ogljikove hidrate, kalcij, železo, invertni sladkor, natrij, kalij, kalcij, folno kislino ... Sveži ali posušeni plodovi urejajo prebavo, ugodno delujejo pri ledvičnih boleznih, povečani prostati, žolčnih kamnih, pri vnetem grlu, prehladu, astmi in bronhitisu. Uživanje fig pozitivno vpliva na delovanje možganov, dobro deluje na prebavo, pomaga pri zaprtju. Sadež normalizira delovanje pljuč, pomaga pri slabokrvnosti, pri celjenju odprtih ran, znižuje holesterol, ugodno vpliva na delovanje srčno-žilnega sistema, deluje na elastičnost kože, odvajanje vode iz telesa, pomaga pri slabem zadahu.
Sok iz listov in mladih stebel pomaga pri težavah z aknami, razjedami, bradavicami in kurjimi očesi.
Odstranjuje bradavice
Mleček iz listov ali nezrelih plodov uporabljamo za odstranjevanje bradavic in bodic morskega ježka v koži. List prerežemo, mleček, ki preteče iz prereza, mažemo zjutraj in zvečer po bradavicah ali mestu, kjer so bodice od morskega ježka. Enako naredimo z zelenimi smokvinimi plodovi. Tako pripravljen sok lahko iztisnemo in spravimo v manjši kozarec. Kozarec moramo dobro zapreti.
Opozorilo: Posušene fige ne priporočajo sladkornim bolnikom in tistim s čezmerno telesno težo; taki naj jedo samo sveže smokve. Fig naj ne uživajo ljudje s preveč sečne kisline in vsi, ki imajo akutne težave s črevesjem in želodcem.
Zeleni plodovi so strupeni in povzročajo močno drisko in bruhanje.
Zmanjšuje holesterol
Figov kis uživamo za zmanjšanje holesterola. Vzamemo tri suhe fige in jih z zobotrebcem večkrat prebodemo. Nato jih damo v steklen kozarec s širokim grlom, vanj nalijemo dva decilitra dobrega domačega jabolčnega kisa. Tako pripravljene fige pustimo dvanajst ur na sobni temperaturi. Zjutraj takšne fige pojemo.
Hitra kura zoper holesterol
Pri astmi in bronhitisu
Potrebujemo 40 suhih fig in hladno stiskano ekstra deviško oljčno olje. Fige damo v steklen kozarec s širokim grlom, nato jih prelijemo z oljčnim oljem. Kozarec dobro zapremo in pustimo šest tednov v temnem in hladnem prostoru, ne v hladilniku. Nato lahko pričnemo to zdravilo uporabljati. Vsak dan na tešče pojemo eno suho figo. Pojesti moramo vse fige, zdravilno kuro lahko tudi ponovimo.
Tako pripravljene fige lahko uporabimo tudi zoper bakterije v želodcu in pri črevesnih boleznih ter hemoroidih. Na tak način si lahko uredimo prebavo in preprečimo zaprtost. Tudi pri omenjenih težavah zaužijemo eno figo na tešče z eno čajno žličko oljčnega olja.
FIGOV KOMPOT
Potrebujemo 1 kg fig, 15 dag sladkorja, 10 jedilnih žlic višnjevca ali šerija.
V vodi s sladkorjem kuhamo fige tako, da jih tri minute kuhamo na eni in drugi strani. Naložimo jih v kozarce. V vodo, d kateri smo kuhali sladkor, dodamo še višnjevec. Po ohladitvi fige prelijemo z dobljeno tekočino in postrežemo kot poobedek.
FIGOVA ČEŽANA
Potrebujemo ½ kg fig, 25 dag rozin, ½ kg jabolk, sok 1 limone, skodelico narezanih orehov, sladkor v prahu.
Fige dobro umijemo, odstranimo peclje in jih narežemo. Dve uri jih namakamo v vodi. Rozine prelijemo z vodo, zavremo in kuhamo najmanj 20 minut. Mešamo jih, da se ne oprimejo posode.
Jabolka olupimo, odstranimo pečke in narežemo. Limonin sok dodamo figam in vse skupaj kuhamo do mehkega. Jabolka, fige in rozine damo v multipraktik in dobro premešamo. Na koncu dodamo še orehe in vse skupaj kuhamo 10 minut.
Z dobljeno čežano lahko prelijemo mislije (kosmiče), lahko pa jo uporabimo kot posladek po obedu ali večerji.
ZA BOLJŠO PREBAVO
Narežemo 2 figi in 3 slive (lahko so tudi suhe). Prelijemo z 2 dl vode in jih pustimo stati čez noč. Zjutraj jih precedimo, tekočino popijemo, plodove pa pojemo. Zdravljenje traja tri tedne.
LIKER IZ FIG
Potrebujemo 20 dag suhih fig, 1 l dobrega 50% sadjevca, ¼ l prekuhane vode, 28 dag sladkorja.
Fige na drobno narežemo, damo v kozarec s širokim grlom, prelijemo z žganjem, kozarec dobro zapremo in postavimo v senco za tri tedne. Večkrat ga pretresemo.
Po treh tednih v vodi zakuhamo sladkor; ko se tekočina ohladi, jo prelijemo v kozarec, kjer so se namakale fige. Dobro premešamo in liker je gotov. Lahko pa ga tudi precedimo, da imamo samo liker brez narezanih fig.
Vodo prevremo in prefiltriramo, da v filtru ostane vodni kamen.