Med intervjujem je povedal, da se je z vajami za krepitev očesnih mišic pred nekaj leti seznanil v Indiji in da jih od takrat redno izvaja. Prepričan je, da lahko na tak način zmanjšamo potrebo po očalih. McCartney je nekaj vaj za oči prikazal tudi na YouTubu. Kaj je torej očesna joga in ali se lahko z izvajanjem vaj za oči res izognemo nošenju očal?
Poznamo različne vrste očesne joge. Ena od njih je tratak kriya, ki izvira iz Indije in je del meditativne joge, katere namen je doseganje višjih stanj zavesti in duhovnega prebujenja. Beseda "tratak" v sanskrtu pomeni "strmeti". Gre za to, da skoncentrirano, ne da bi mežikali, strmimo v neko stvar, na primer v plamen sveče, dokler oči ne moremo več držati odprtih in nam iz njih pritečejo solze.
Newyorški oftalmolog William Bates je konec 19. stoletja napisal knjigo Boljše življenje brez očal - Vaje za izboljšanje vida po metodi dr. Batesa. V njej je opisal, kako se lahko z vajami za krepitev očesnih mišic izognemo nošenju očal. Predvsem so to vaje, ki vključujejo premikanje oči in tehnike vizualizacije, kot so gledanje očesne tabele, osredotočanje na obrise črk, pogosto mežikanje, zapiranje oči in vizualiziranje, da črka postaja vedno bolj črna in ostra. Batesove vaje za zdrave oči in dober vid je mogoče najti tudi na internetu. Toda predpostavka, na kateri temelji Batesova teorija, in to ta, da se oblika očesa med premikanjem in osredotočanjem na izbrane predmete spreminja, je, fiziološko gledano, napačna.
Oftalmologi so Batesovo metodo zavrnili, a ne le zaradi pomanjkanja dokazov o njeni učinkovitosti, ampak ker utegne biti celo škodljiva, saj spodbuja strmenje v sonce, pri katerem je mrežnica pretirano izpostavljena močni sončni svetlobi. Da bi razumeli, zakaj si z očesno jogo ali vajami po Batesovi metodi ne morete popraviti vida, moramo vedeti, kako so zgrajene oči in kako delujejo.
Znanstveniki so v okviru študije, ki je bila leta 2018 objavljena v reviji International Journal of Yoga, spremljali spremembe ostrine vida (najboljša vidna funkcija brez korekcije z očali) in refrakcijskih napak (kratkovidnost, daljnovidnost, starovidnost in astigmatizem) pri ljudeh, ki so osem tednov izvajali Batesove vaje za oči ali tratak jogo. Študija je pokazala, da izvajanje teh vaj ni vplivalo ne na ostrino vida ne na refrakcijske napake.
Zakaj potrebujemo očala
Očala potrebujemo, ko svetlobni žarki niso usmerjeni na mrežnico. Ko se svetlobni žarki zberejo pred mrežnico, govorimo o kratkovidnosti ali miopiji, ko se zberejo za mrežnico, pa o daljnovidnosti ali hipermetropiji. Astigmatizem se pojavi, ko je roženica blago nepravilno ukrivljena in je bolj podobna žogi za ragbi kot tisti za nogomet. Tedaj je vid zamegljen, zaradi česar ne moremo osredotočiti pogleda na predmete, ki so blizu ali daleč. Presbiopija ali starovidnost pa je proces, ki je normalen del staranja in pri katerem očesna leča postaja vedno bolj toga, zaradi česar oko ni več sposobno izostriti predmetov v bližini. Večina ljudi zato v srednjih letih za branje potrebuje očala.
V največji meri ostrenje vida omogoča očesna leča, ki se izboči, ko gledamo predmete v bližini, in splošči, ko gledamo oddaljene predmete. Akomodacijo zenice in bočenje leče nadzorujejo ciliarne mišice v očesu, medtem ko so za gibanje očesa odgovorne ekstraokularne mišice.
Čeprav notranje in zunanje očesne mišice do neke mere sodelujejo, saj sta za branje nujna tako dobra konvergenca kot sposobnost ostrenja, se med premikanjem oči v različne položaje ne spremenijo niti njihova oblika in velikost niti ostrina vida. Zato očesne vaje pri tem ne pomagajo. Vendar ortoptiki (strokovnjaki, ki diagnosticirajo in zdravijo težave pri premikanju oči in njihovem usklajenem delovanju) pacientom vseeno pri nekaterih težavah predpišejo izvajanje posebnih vaj za oči. Ena od težav je denimo insuficienca konvergence, za katero je značilen dvojni vid pri gledanju predmetov, ki so blizu. Pojavi se, ker se eno oko pri gledanju na blizu "izklopi", zato pacient z njim ne vidi. Pomaga lahko izvajanje vaje, pri kateri v rokah držimo pisalo in mu sledimo s pogledom, medtem ko ga počasi približujemo nosu.
Svojim očem boste najbolj pomagali s spremembo življenjskega sloga
Kadar odrasli, ki so premladi za očala za branje, na blizu ne vidijo dovolj ostro, lahko to izboljšajo z vajo, pri kateri se osredotočijo na majhno črko ali besedilo na listu papirja, ki ga počasi premikajo proti nosu. Normalno je tudi, da odrasli s starostjo vse težje gledajo navzgor. Kot otroci pogosto gledamo navzgor in srečujemo poglede odraslih okoli sebe. Tudi očesne mišice se polenijo, če jih ne uporabljamo, zato lahko gledanje navzgor s starostjo postane težava, razen če to počnete tudi kot odrasli, ker to od vas zahtevata vaše delo ali hobi, kot je na primer igranje biljarda. A čeprav lahko takšne vaje pomagajo pri nekaterih težavah z vidom, še vedno ni dovolj dokazov, da lahko na tak način bistveno upočasnimo presbiopijo.
Kako lahko pomagamo očem
Razumljivo je, da si prizadevate za zdrave oči in vid in da ju želite izboljšati. Očesna joga očem ne bo škodovala, če jo boste vadili le nekaj minut, nato pa očesne mišice sprostili s pogledom v daljavo. Vendar pa lahko svojim očem bolj pomagate s spremembo življenjskega sloga.
Redno obiskujte optometrista (otroci naj ga obiščejo vsako leto, odrasli pa vsaki dve leti), ki bo preveril stanje vašega vida, očesni tlak in splošno zdravje oči. S tem boste poskrbeli za pravočasno odkritje morebitnih bolezni, kot je glavkom, in njihovo zdravljenje.
Suhost oči lahko zmanjšate z rednim odvračanjem pogleda od zaslonov. Upoštevajte pravilo 20:20:20, kar pomeni, da si vsakih 20 minut vzamete 20 sekund odmora in se zazrete v nekaj, kar je oddaljeno vsaj 20 metrov. Za zdravje oči je koristno tudi preživljanje časa na prostem. Otroci, ki preživijo veliko časa zunaj, so manj nagnjeni h kratkovidnosti.
Zdravo se prehranjujte. Obstajajo dokazi, da sredozemska prehrana in uživanje zelenolistne zelenjave, kot sta ohrovt in špinača, pomagata preprečiti degeneracijo rumene pege. Prehrana, bogata z omega-3-maščobnimi kislinami, lahko pomaga pri suhih očeh. Poskrbite tudi, da boste vedno naspani. Ko sije sonce, pa si vedno nadenite kakovostna sončna očala.
Če imate suhe oči ali dalj časa strmite v razne zaslone, si lahko pomagate z masažo meibomskih žlez. Oči zaprite in na veke za nekaj minut položite tople obkladke. Nato jih odstranite in veke nežno masirajte navzdol, da olje, ki ga proizvajajo meibomske žleze, usmerite proti sredini očesa. Vedno berite pri dobri svetlobi. Če je mogoče, daljša besedila raje berite na računalniku in ne na telefonu.
Z očesno jogo morda ne boste odpravili potrebe po očalih, lahko pa za svoje oči in vid poskrbite tudi na druge načine.
Charlotte Codina, predavateljica ortoptike, Univerza v Sheffieldu