Navadna boraga (Borago officinalis L.) je srhkolistnica, domača imena zanjo so zvezdna roža, boreč, buraža, poraga, zdravilna boraga. Je od 30 do 50 centimetrov visoka enoletnica, steblo je okroglo in sočno. Listi so široko elipsasti. Vsa rastlina je porasla s krhkimi dlačicami. Cvetovi so modri in visijo, v žrelu modrega venca je pet luskic. Ima pet prašnikov, ki so prirasli na venec; nagibajo se proti sredini in delajo črnikasti stožec. Nitke prašnikov so razširjene, na zunanji strani imajo ostrogi podoben vijoličasti izrastek. Vsa rastlina ima dišaven vonj, ki spominja na čebulo. Ima prijeten okus. Cveti od junija do avgusta. K nam je prišla iz Sredozemlja ali Male Azije, pri nas je gojena rastlina, ponekod se je z vrta preselila tudi v divjino. Divje v naravi raste po nasipih, ob poteh, na smetiščih in drugod. Uporabna je za juhe, prikuhe, solate, kot začimba. Cvetočo zel nabiramo od maja do septembra.
Zdravilni so cvetovi, listi in svež sok naravne borage. Boraga pospešuje odvajanje vode, pomaga pri boleznih ledvic in mehurja, čisti kri. Uporabna je pri srčni slabosti in živčnem utripanju srca. Pomaga izločiti strupene snovi iz telesa. Blaži bronhitis, prehlad, seneni nahod. Pomirja krče in vnetje trebušne mrene. Pospešuje potenje. Nasploh osvežuje in poživlja. Pomaga pri revmi in lajša težave pri menstruaciji. Znižuje holesterol, uživamo jo pri sladkorni bolezni. Spodbuja nastanek in izločanje mleka pri doječih materah.
Zunanje se uporablja za obkladke, pri vnetih očeh, pri vneti koži in odrgninah, ekcemih, artritisu, proti prhljaju, pri suhi koži in luskavici.
Pomaga premagovati potrtost
Njene zdravilne učinkovine so sluzi, čreslovine, asparagin, vitamin C, provitamin A, kalcij, kalij, eterično olje, tanin, saponin, smola, maščobna kislina omega 6, flavonoidi.
ČAJ ZA ZNIŽANJE HOLESTEROLA
Zmešamo zelišča: 60 g borage - cvet in list, 20 g poprove mete - zel, 20 g tavžentrože - zel. Dve jedilni žlici mešanice prelijemo s ½ litra vrele vode. Pustimo stati 10 minut, precedimo. Čaj pijemo 3-krat na dan po eno skodelico.
ČAJ PRI ŽIVČNEM UTRIPANJU SRCA
Čajno žličko posušene zeli s cvetovi prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 6 minut. Precedimo, osladimo s kostanjevim medom. Pijemo ga 3-krat na dan po eno skodelico.
CVETNI ČAJ
Potrebujemo 12 g posušenih cvetov borage in 3 dl vode. Cvetove prelijemo z vrelo vodo, pokrijemo in pustimo stati 10 minut. Nato odcedimo in osladimo z dobrim gozdnim medom ali s sladkorjem. Čaj pomaga pri bronhialnih težavah.
OLJE PRI SENENEM NAHODU
Peščico boraginih cvetov kuhamo ½ ure pri nizki temperaturi v 5 jedilnih žlicah domačega oljčnega olja. Kuhano olje precedimo skozi gosto bombažno ali laneno krpo ter ga spravimo v dobro zaprto posodo. Zoper trdovraten seneni nahod si olje namažemo pod nosnico in to vdihavamo.
OSVEŽUJOČ NAPITEK
Potrebujemo 10 cvetov borage, 5 do 6 mladih listov borage, 4 limone, 20 dag sladkorja, 1 liter vode. V litru vode pripravimo limonado. V stekleni vrč damo cvetove in liste borage in zalijemo s predhodno pripravljeno limonado. Napitek dobro ohladimo ali v njega damo kocke ledu in postrežemo ob vročem vremenu.
JUHA IZ BORAGE
Potrebujemo ½ kg mladih listov borage, 5 srednje debelih krompirjev, 1,5 l zelenjavne juhe, 2 dl sladke smetane, 2 jedilni žlici oljčnega olja, 2 stroka česna, 1 srednje veliko rdečo čebulo, sol, poper. V večjem loncu segrejemo oljčno olje, dodamo na drobno nasekljano čebulo in narezan česen. Ko zlato porumeni, dodamo zelenjavno juho, na kocke narezan krompir in kuhamo ¼ ure. Potem dodamo sesekljane mlade liste borage in sladko smetano, kuhamo tako dolgo, da se krompir zmehča. Na koncu dodamo sol in poper po okusu. Na krožniku juho okrasimo s cvetovi borage.
BORAGIN NADEV ZA PALAČINKE
Potrebujemo 2 skodelici mladih listov borage, 1 skodelico narezanih listov ohrovta, 3 žlice skute, 1 žlico kisle smetane, nekaj kapljic limone, sol in poper po okusu. Ohrovtove liste kuhamo v slani vodi, in ko so že skoraj mehki, dodamo še mlade liste borage. Kuhamo še 10 minut, nato vse skupaj odcedimo, sesekljamo, dodamo skuto, kislo smetano, sol in poper in nekaj kapljic limone.
SOLATA
Potrebujemo 2 kumarici, 5 jajc, pest mladih listov borage, limonin sok, oljčno olje, sol. Kumarice očistimo in narežemo na tanke kolobarje. Damo jih v posodo za solato, posolimo in prelijemo z oljčnim oljem in limoninim sokom. Dodamo na drobno narezane mlade liste borage. Trdo kuhana jajca očistimo in narežemo na kolute, razporedimo jih okoli solate, posolimo in nakapamo z limoninim sokom.
KIS
V liter dobrega jabolčnega kisa damo vejico cvetoče borage. Steklenico dobro zapremo in za 10 dni postavimo na okensko polico. Razredčen kis lahko uporabljamo pri nečisti koži. Če ga razredčimo v 1 dl vode, ga lahko uporabljamo za zniževanje holesterola.
LOSJON PROTI AKNAM
10 žlic narezanih lističev borage prelijemo s skodelico vrele vode. Pustimo stati 3 tedne, večkrat pretresemo. V dobljeno tekočino umešamo 40% alkohol. Večkrat na dan nanesemo losjon na obraz, kjer so akne.
Opozorilo:
Opozorila: Boraga vsebuje majhno količino hepatotoksičnih nenasičenih pirolizidinskih alkaloidov, ki so v večjih količinah strupeni za ljudi in živali. Zaradi tega dolgotrajno uživanje zvezdne rože ni priporočljivo.