25. maj: Dan, ko je bil načrtovan prevrat

Borut Šuklje
30.05.2020 04:50

Najprej so slišali samo svojevrstno cmokanje, svojevrsten izraz zadovoljstva z dobro hrano. In prav zato so morali znova preveriti, kaj se dogaja z njihovimi skrbno postavljenimi prisluškovalnimi aparati. Le nekaj let kasneje, ko sta Janez Janša in Igor Bavčar objavila eno izmed zadnjih sporočil Odbora za varstvo človekovih pravic, ki je poročalo, da sem bil tudi sam tarča jugoslovanskih obveščevalnih služb, je bilo jasno, da so vse naprave delovale brezhibno. Razlog ugodja tistega poznega popoldneva je bil pečen piščanec. Takrat se mi je zdel najboljši in tudi danes se znam spomniti njegovega okusa. Pa tudi stekleničk vina, ki nama jih je prinesla.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Plakat Novega kolektivizma za praznovanje dneva mladosti leta 1987, "plagiat" nacistične slike Richarda Kleina iz leta 1936. Izbruhnila je t.i. plakatna afera.

Prav tako imam skorajda oprijemljivo v spominu tudi nelagodje, nekakšno spraševanje, zakaj nama niso ob obisku ugledne in vplivne gostje dovolili izhoda, temveč so nam znotraj skrbno varovane vojašnice namenili najmanjšo možno sobico, veliko le nekaj kvadratnih metrov. Vhod v vojašnico v Postojni je bil seveda kot povsod na svetu nadzorovan. Ta prav posebni vhod, nekakšen majhen hodnik, o katerem pišem, pa je imel še dva dodatna prostora. Prvi je bil namenjen zunanjim obiskovalcem, drugi pa je bil vedno zaprt in nekako pozabljen ... Prav v ta drugi prostor so naju pripeljali.
Oba sva bila leta 1986 na služenju takrat obveznega vojaškega roka. Željko Cigler, sedaj poslanec v državnem zboru, in jaz. Potem so vojaški policisti odprli vrata tudi najini obiskovalki, Viki Potočnik, v tistih letih vplivni poslanki zveznega, torej jugoslovanskega parlamenta in vodstva slovenske mladinske organizacije. Vika - policisti so jo, kot sem kasneje tiste noči izvedel, zavedli v svoje knjige kot Viktorijo - nama je prinesla omenjeno pečeno piško. Zato sva najprej jedla. Potem smo se pogovarjali. O različnih stvareh, pa tudi o vsem tistem, kar smo skupaj predlagali v politične razprave. O človekovih pravicah, tudi o uporabi maternega jezika v takratni jugoslovanski armadi, pravici do civilnega služenja vojaškega roka, ugovoru vesti in podobnih stvareh, ki smo jih v tistem času prinašali v javno življenje.

Nadomestni plakat za praznovanje dneva mladosti, ki ga je za Studio marketing zasnoval Jani Bavčer. Tudi ta plakat je bil provokativen, saj se v lipov list zajeda rdeče ozadje.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.