Še čutim tresoča kolena s prvega koncerta na Trgu svobode

V Sloveniji je kakih 170 pihalnih godb. A mariborski pihalni orkester Pošta sodi med najbolj prepoznavne in tiste, ki so v najvišji težavnostni skupini. Po dvainpetdesetih letih vodenja pihalnega orkestra se bo 15. januarja v Veliki dvorani SNG poslovil njegov dirigent in umetniški vodja Ervin Hartman.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Zaposleni pri Pošti v Mariboru so že davnega leta 1931 ustanovili svojo godbo na pihala, zametek širšega kulturno-umetniškega društva. Leta 1937 je taktirko prevzel Ervin Hartman starejši (1904-1988). Med nemško okupacijo je orkester, v katerem so igrali predvsem Slovenci, obmolknil, po koncu druge svetovne vojne pa je nadaljeval delo. Leta 1964 se je Hartman starejši posvetil pedagoškemu delu in harmonikarski sekciji. Tri leta kasneje so člani pihalnega orkestra za novega umetniškega vodjo izvolili njegovega sina. Ta je leta 1976 v okviru KUD Pošta ustanovil glasbeno šolo, leta 2002 pa še Štajerske veterane, godbo na pihala, v kateri sodelujejo starejši glasbeniki z obeh strani slovensko-avstrijske meje. Sodeluje tudi s pevskim zborom in kot ljubiteljski slikar z likovno sekcijo.
Dolgo ste bili Ervin Hartman mlajši, orkester ste prevzeli od očeta. Ste bili glasbena mariborska družina?
''Rojen sem tam, kjer še danes živim, na Studencih. Župnik iz studenške cerkve sv. Jožefa je kriv, da sem Ervin. Med vojno sem rojen, in ko so me peljali h krstu, so mi želeli dali ime Milan. Po mami Ljudmili. Župnik je rekel 'Das ist kein Name' in potem so mi dali očetovo ime. Moja babica je bila Avstrijka, dedek pa z Remšnika. Ne vem, kako in kje sta se spoznala. Hartmanov je vse polno na Koroškem. Dedek je bil sicer po poklicu mesar in tudi muzikant, moj oče, rojen leta 1904, pa je bil univerzalen glasbeni talent, vse je igral. Sicer je bil izučen ključavničar. Bil je v tovarni železniških vozil, po vojni pa je šel na takratno PTT, kjer je že od leta 1931 delovala poštna godba. Oče je bil v vojski tudi vojaški godbenik, v Gevgeliji. Tam se je prvič poročil z Makedonko, a vleklo ga je domov, v Slovenijo. Imel sem tudi polsestro doli. Potem se je vrnil in igral v Mariboru, tudi v opernem orkestru.
Imam fotografijo, kako oče že osemleten igra pri godbi Remšnik. Igral je do poznih let v godbi Pošta baritonsaksofon pa rog in trobento.
Doma smo imeli zasebno glasbeno šolo, oče je bil ljudski učitelj, pa tudi v mestu je poučeval. Enkrat je prinesel domov čelo in začel je igrati nanj, celo poučeval ga je kasneje. V eni od anekdot, ki sem jih začel zadnje čase zbirati, se spomnim, kako je oče na enem od paradnih nastopov po Gosposki potegnil iz žepa star pikolo in nanj igral. Prej ga nikoli nisem videl, da bi ga igral. Sam sem tedaj igral trobento. Tudi starejši brat Oto je bil multiinstrumentalist in skladatelj. Leta 1956 je z mnogimi tedaj zbežal v svet za novimi priložnostmi. Tedaj so ga ujeli in zaprli, kasneje je odšel še enkrat in ostal v tujini. Pred tem je v Mariboru igral v raznih ansamblih in vodil takrat znameniti big band Amor, tudi oče je v njem igral. Manjkala je ena pozavna in seveda jo je prevzel oče. Mama pa je bila izredna pevka. Iz Griž pri Žalcu izhaja, pet deklet je bilo pri hiši in domačini so jim pravili Griški slavčki. Kamorkoli so dekleta prišla, so pela.''

Igor Napast
Pihalni orkester Pošta na Pops Musikparade v Nemčiji.
KUD Pošta
Igor Napast
Godalni orkester Pošta na Rdečem trgu v Moskvi.
KUD Pošta
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta