Na nenavadnem ruskem portalu Habr.com vsako leto izpeljejo kup tekmovanj v pisanju člankov. Vsako leto prejmejo največ nominacij v kategoriji programiranje. Programerji najprej razvijejo revolucionaren algoritem, ki ga nihče ne razume. Potem ti isti programerji napišejo članek (navodila za uporabo). Slednjič spišejo še prijavo in opravijo ves pripadajoči marketing. Vse naredijo sami. Zakaj? Zdi se, da za hobi. Pri Habr.com so zato sklenili raziskati ta fenomen ...
Leta 2020 so prejeli 633 prijav. Vse so temeljito analizirali in na koncu izbrali 25 člankov. Danes, ko iščejo letošnje zmagovalce, pa jih je presenetilo nenavadno veliko prijav, ki so optimirale dosedanje zmagovalce. V povprečju imajo letošnji nominiranci za 80 odstotkov krajše programske kode kot tisti iz leta 2020, na istih napravah pa delujejo za osemkrat hitreje. Ali veste, kaj to pomeni?
Nekoč (leta 2020) je bilo pomembno, da so poslovne rešitve drugačne od obstoječih. Lani so morale biti drugačne in optimirane. Letos pa morajo biti drugačne, optimirane in še abstrahirane.
Saj vem, da je abstrakcije težko razumeti na splošnem primeru, a že brez pojasnjevanja je to rdeči alarm za vse učitelje, raziskovalce in odločevalce. Kako naj o prihodnosti odločajo tisti, ki prihodnosti ne razumejo? Kako naj vzgajamo in učimo mlade za jutrišnji svet, če še današnjega sveta ne razumemo? Zakaj silimo otroke, da hodijo v šole s torbami, kot so jih imeli že naši babice in dedki, razlika je le ta, da so današnje torbe večje in težje. Se vam ne zdi, kot da želimo biti Slovenci narod Martinov Krpanov in hlapcev Jernejev? Za vedno?
Samo za primerjavo ... Nikar se ne čudimo Kitajcem, ki delajo virtualno Luno in vesolje (mimogrede: vključevalo bo 35 milijonov ozvezdij). Poleg tega brez težav delajo vreme, kakršno potrebujejo. Prepoznavajo obraze milijarde in pol ljudi (Evropa takšni tehnološki moči ne seže niti do kolen). Internet cenzurirajo tako, da za to izvemo, ko imajo vsaj dve generaciji prednosti ...
Če vemo, da je internet pred 30 leti izumil Evropejec, potem je žalostno, da je danes ves razvoj na Vzhodu, mi pa smo obtičali v močvirju do vratu. Ker ne vemo, kaj bi s spletom (to še zlasti velja za Slovenijo). Še dobro, da imamo vsaj olimpijske igre, kjer lahko občasno napnemo mišice in si domišljamo, kako superiorni smo. Če bi gledali število slovenskih patentov v EU, se je to v zadnjih desetih letih prepolovilo. Žalostno ...
In to naj bi bila naša popotnica za prihodnost?
Nekaj velikega
• Ste vedeli, da stane vzdrževanje patenta v EU 30 evrov na leto. Bankrotirali od tega ravno ne bi ...
• Medtem ko pri nas vlada strah, da nam bodo roboti zasedli delovna mesta, se drugje ukvarjajo s tem, kako porabiti manj in narediti več. Ne mi, ljudje, pač pa roboti.
• Ameriški znanstveniki z univerze Dartmouth iz Bostona so ugotovili, da so današnji človeški možgani manjši od tistih pred 3000 leti.
• Altruizem je največji motiv, zakaj programerji pišejo.
• 80 odstotkov mladih Rusov verjame zgodbi Henryja Jamesa Zver v goščavi, ki govori o tem, da je vsakomur usojeno nekaj velikega. V Sloveniji se raje ukvarjamo s korupcijo in nepotizmom.
• Sergej Korolev, oče ruskega vesoljskega programa, je nekoč dejal: "Vsako stvar lahko narediš hitro in slabo ali pa počasi in dobro, a čez čas vsi pozabijo, kako hitro je bilo."