Domača lekarna: Babičini recepti za zimske tegobe

Urška Kereži
13.02.2020 11:53

Naravne rešitve preženejo prehlad in vnetja, v nasprotju s kemičnimi pripravki pa nas tudi pozdravijo, ne le blažijo simptome. Vendar potrebujejo čas, telo pa počitek.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prehlad in gripa sta pogosta človekova spremljevalca v zimskih dneh.
Profimedia

V teh dneh marsikdo potarna, da se ga nekaj loteva. Statistika sicer pravi, da je povsem normalno, če smo prehlajeni štirikrat letno, toda boleče grlo in kašelj sta tako nadležna, da smo pripravljeni pojesti marsikaj, da se ju čim prej znebimo. Preverite, katere rešitve, ki jih lahko pripravite kar v domači kuhinji, so res učinkovite.

Gripa in prehlad

Prehlad je virusna okužba zgornjih dihal, za katero denimo otroci, mlajši od treh let, in starostniki v povprečju zbolijo celo od šest- do osemkrat letno. Povzroča precejšnje težave - vročino, izcedek iz nosu, pekoče žrelo, glavobol, traja pa nekje od tedna do deset dni. Če se zaplete, se lahko razvije v vnetje ušes, spodnjih dihal in podobno. Gripa poteka podobno kot prehlad, le da jo pogosto spremljajo višja vročina, bolečine v sklepih in mišicah, v najhujših primerih tudi pljučnica.

Med je zelo zdravilen, a ga ne dajajmo v vroč čaj.
Profimedia

Angina

Večinoma jo povzročijo bakterije streptokokov. Spremljajo jo boleče grlo, oteženo požiranje, pogosto tudi povečane in boleče bezgavke ter vročina.
Domači recepti:
• Grgranje koncentrirane fermentirane sirotke (na primer Molkosan)
• Grgranje prevretkov ingverja in žajblja
• Grgranje tople slane vode
• Ob bolečem grlu ne jejte medu, ker bakterije ljubijo sladkor
• Pastile iz islandskega lišaja
• Karamelno mleko - na ognju raztopite sladkor, da nastane karamela, nato počasi dodajte mleko in mešajte tako dolgo, da se karamela v mleku raztopi
• Bolečine v grlu lahko blažite tudi z obkladkom iz kisa - brisačo navlažite z mlačno vodo, v katero ste kanili malce kisa. Položite jo okoli vratu in okoli nje ovijte šal
• Veliko tekočine, zeliščnih čajev z medom in limoninim sokom, vitamini, minerali ter počitek in krepčilna hrana

Vnetje spodnjih dihal

Najpogostejši simptom je kašelj.

Večkrat letno zbolimo za prehladom ali gripo.
Profimedia
Žajbelj uporabljamo v zmernih količinah.
Profimedia

Vnetje srednjega ušesa

Je pogosta bolezen in večinoma prizadene otroke med drugim in petim letom. Lahko jo povzročijo virusi ali bakterije, predvsem pnevmokoki. Vnetje najpogosteje spremljajo močna bolečina, povišana telesna temperatura, včasih tudi izlitje bistre in gnojne tekočine, slabši sluh, ob hudih primerih celo predrtje bobniča. Pogosto nimamo apetita, ne spimo dobro in včasih celo bruhamo. Ker je vnetje ušes zelo resna in problematična bolezen, ki lahko pusti trajne posledice na sluhu, jo je v številnih primerih treba pod zdravniškim nadzorom zdraviti z antibiotikom. Kljub temu je tu nekaj nasvetov za prvo pomoč.
Domača zdravila:
• Veliko tekočine
• Za naravne kapljice zmešate dve kapljici soka česna, razredčeno olje čajevca in šentjanževko ter zmes s kapalko nakapajte v vneto uho; kapljice bodo delovale protibakterijsko in protivirusno
• Dve kapljici eteričnega olja čajevca kanite v pokrovček in vanj namočite palčko za ušesa ter se rahlo dotaknite boleče notranjosti ušesa; to ponavljajte tri- do petkrat na dan tudi po tem, ko ne boste več čutili bolečine. Uporabljajte le dvakrat destilirano eterično olje, ki je močen anestetik in antiseptik, zato hitro omili bolečino in pomaga premagati vnetje

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta