57. Zlata lisica: Nemogoče spet spreminjajo v mogoče

Uroš Gramc
05.01.2021 20:47
Pohorskim prirediteljem zima vnovič ni naklonjena, a so optimistični, ker jim ugodna vremenska napoved daje upanje
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Največ dela bo v zadnjih desetih dneh do Trikotne jase, višje so razmere precej boljše. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinsek

Kar polovica Zlatih lisic v zadnjem desetletju ni bila v Mariboru. A čeprav je pogled iz mesta tudi tokrat žalosten, bi morala 57. izvedba vendarle ostati doma. Prireditelji o čem drugem sploh ne razmišljajo, le o tem, kako pripraviti veleslaloma naslednjo soboto in nedeljo, ki bosta zaradi koronavirusnih omejitev povsem drugačna kot v preteklosti. Ne na progi, tam so izzivi vselej enaki. Pri vsem drugem, začenši s tem, da gledalcev na Snežnem stadionu in višje ob tekmovališču ne bo. Saj bodo imeli veliko dela s pripravo snežne površine. Tega se zavedajo. Narava jim letos ni šla naproti, kot bi si želeli.

Mitja Dragšič prav dolgega svedra za vrtanje v sneg ni potreboval. Foto: Uroš GRAMC
Uroš Gramc

Pogled iz mesta pove vse

"S smučmi se da priti do doline, to je že nekaj pozitivnega glede na zadnje dni z nezimskim vremenom. Nekaj kvalitetnega pa pod smučmi seveda še ni," nam je dejal vodja tekmovanja Mitja Dragšič, ko smo ga srečali s smučmi na rami med pešačenjem od Snežnega stadiona proti spodnji postaji gondole. S kolegom sta opravila enega od številnih pregledov debeline bele odeje, trdote in vsega drugega, kar morajo vedeti in upoštevati pri načrtovanju dela. Zato tudi vrtalni stroj, ki ga je držal v roki, a z relativno kratkim svedrom.

"Do Trikotne jase se še da preverjati, spodaj pa zaenkrat nima smisla. Saj se vidi že iz mesta - veliko snega je že bilo, a ga je pobralo. Spet se ga je naredilo in spet ga je spralo. Stanje je drugačno kot pred dvema tednoma, ampak upanje imamo. Dnevno bom tu, tako kot vsi drugi naši. Spremljali bomo, delali vse na tem, da bo Zlata lisica v Mariboru," je odločen prvi moški edinih ženskih tekem svetovnega pokala alpskega smučanja v Sloveniji.

Ja, na Pohorju je zima spet muhasta, zato le trma in veliko znanja lahko rešita prireditelje. Toda med božičem in silvestrovim je bilo še pravljično, v ciljni areni in na strmini višje jim je primanjkovalo le še par centimetrov snega. Četudi smučišče ni obratovalo, je bilo obljudeno. Ni manjkalo mladine s pležuhi, turnih smučarjev, pohodnikov z derezami ... Zdaj se je klientela malce zamenjala. Snežnih navdušencev na stanjšanem belem jeziku je bistveno manj. Mlade sankače je še srečati na Snežnem stadionu, pohodniki pa iz doline proti Trikotni jasi pešačijo po blatu. Z druge strani je dostop še lažji. Cele družine so se včeraj vile po cesti. Bilo je kot zgodaj spomladi, le tu in tam kakšen kup, zaplata ob snežnem topu, da si očistiš čevlje. O zimi ne duha in ne sluha.

Snežni topovi so pripravljeni

Temperature so pa kar precej nižje, le par stopinj nad ničlo čez dan in pod lediščem ponoči. In ker naj bi bilo precej hladneje kot čez novo leto tudi v prihodnjih dneh, so branikovci vedrih misli in obrazov. Že za minulo noč je bila napovedana kakšna snežinka, ob koncu tedna naj bi jih bilo še bistveno več. Tudi snežni topovi so pripravljeni, še dodatne so namestili. "Upanje je - od srede na četrtek in naprej kaže obetavno. Pred nami je dober konec tedna. Iz izkušenj vemo, da je treba vreme spremljati dnevno, nismo evforični zaradi tedenske napovedi. Imamo vse pripravljeno, kar se tiče vode, topov, vsega drugega, kar potrebujemo. To me pomirja in drži v trmi, da smo sposobni do naslednjega konca tedna zadevo pripraviti tako, kot se za svetovni pokal spodobi," pravi Dragšič.

Kolikšna verjetnost je, da tekma bo, oziroma kolikšna, da odpade, ni želel ugibati. "V športnih krogih, v katerih sem se vedno gibal, odstotki niso merodajni. Koliko odstotkov si pripravljen? Težko komentiram. Miselnost naše ekipe je prava in to je najbolj pomembno. Dobra volja in borba do konca, to prinaša rezultat. Tako prireditelju kot tekmovalcem, športnikom. In tega se držim." Energije in optimizma pohorskim delavcem nikoli ni manjkalo. Če bi za izvedbo tekem delili olimpijske kolajne, bi jih zagotovo imeli polno vitrino. Tudi tokrat so pripravljeni, da bi kakšno vzeli ... "Haha. Moramo biti. Pripravljeni smo na vse. Jaz sem in ljudje okrog, da - kot že neštetokrat - dokažemo, da se da iz te čudne ali pa nemogoče situacije narediti mogoče. Upam, da bo razumevanje z vseh strani, tudi s Fisa, in da bomo to lahko dokazali, da bomo šli skupaj v boj."

Potrebna mirna glava in zaupanje

Fisov kontrolor Markus Mayr bi moral priti na obisk v četrtek in prižgati tekmovanju zeleno luč. A nekaj je bilo govora, da bo pregled prestavljen. "Lahko pridejo tudi v petek, kaj dosti manevrskega prostora pa ni. Kot moramo mi imeti zaključek, ga morajo imeti tudi oni. Moramo razumeti, da si sredi januarja ne morejo privoščiti konca tedna brez tekme. Zavlačevanje z odločitvijo ni v interesu ne njim in ne nam," je dejal Dragšič, ki sicer s sodelavci krovno smučarsko organizacijo redno obvešča o stanju na Pohorju. "Stiki so, telefoni in vse drugo, na dnevni bazi. Tu ne vidim problema. Bo pa treba imeti mirno glavo in zaupati v stvari, ki jih počnemo."

Če kje, pri pripravi proge ne gre brez sožitja z naravo. Pri tem gre predvsem za pozornost, poslušnost in prave odločitve, napačne se kaznujejo. Sploh v časih, ko zima ni radodarna. Z zadostno količino snega težav ne bi smelo biti, saj je na voljo še deset dni, in napoved kaže primerne temperature za vklop topov praktično v vseh nočeh. Drugo je, ali lahko pripravijo dovolj trdo progo. Beton, kot radi rečejo, da bosta veleslaloma regularna za vse lisičke? "Morali bomo iti z roko v roki z naravo. Ob zadostni količini snega prideta strojna obdelava in dodajanje vode, kdaj, na kakšen način. Morali bomo uporabiti izkušnje, da bomo zadeli pravi čas za reakcijo, ki jo pričakujemo. Pri tem bomo morali spremljati ne več dnevne, ampak urne napovedi, da v pravem trenutku začne delati radiacija, da vlago iz snega začne vleči na površje, ti pa jo še dodajaš in hkrati vse zmrzuje. Tako narediš finiš, da dobiš določeno debelino trde, ledene podlage, ki jo potrebuješ za tekmo," nas je podučil Mitja Dragšič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta