Za ekipo slovenskih smukačev se je sezona v svetovnem pokalu začela sanjsko, s prvim mestom Martina Čatra na uvodu v Val d'Iserju. "Ja, začeli smo res fenomenalno, s torto na češnji," slavje 28-letnega Celjana podoživlja njegov trener Gregor Koštomaj. Ugodni pogoji zaradi zgodnejšega začetka tekme gor ali dol, dejstvo je, da je tistega decembrskega dne Čater zelo dobro smučal, najbolje med vsemi.
V ekipi v tem prvem obdobju pa ni bil edini, ki je pokazal velik napredek. Borbeno, hitro in zanesljivo sta se spuščala tudi Boštjan Kline v smuku in Miha Hrobat v superveleslalomu. Uvrstitve med prvih dvajset v hitrih disciplinah so za slovenske fante znova postale realnost. A to je bilo zelo kratko obdobje, poleg Val d'Iserja le še v Val Gardeni in delno še v Bormiu.
Bormio s težkimi posledicami
Potem je drugi trening v Bormiu, ki je tradicionalno italijansko prizorišče med prazniki ob koncu leta, na zelo poledeneli progi, polni grbin, prinesel hudo poškodbo Klemna Kosija. Tam je Mariborčan končal letošnjo sezono. In ni bil edini, smukaške proge so letos zahtevale velik davek. "Moje mnenje ni pomembno, ker o pripravi prog odločajo odgovorni na mednarodni smučarski zvezi. Trenerji jih sicer opozarjamo na nevarne odseke. Po padcu Klemna sem opozoril na nevaren skok pri veliki hitrosti, pa niso reagirali. Fantje vozijo na limitu, vsi želijo zmagati, organizatorji si obetajo šov, ki pa zahteva svoj davek," je povedal Koštomaj.
Hrobat je tam v superveleslalomu še osvojil 17. mesto, a v smuku je tekmoval le Kline, ki je prehitel vsega dva tekmovalca. Čater in Hrobat na tisti tekmi nista nastopila, oba zaradi zdravstvenih težav. "Nadaljevanje sezone je prineslo preveč spoštovanja do nekaterih prizorišč, nezaupanje in celo strah. To sedaj poskušamo odpraviti s treningi na progah, kjer je mogoče razviti večje hitrosti, je več prelomnic, treniramo tudi ob različni vidljivosti."
Po debaklu so se pogovorili
Januarja so tekme v hitrih disciplinah izpeljali le Avstrijci v Kitzbühelu, kjer so se težave Slovencev nadaljevale. Čater, ki je na račun zmage v Val d'Iserju takoj prestopil med prvokategornike (starta med prvih trideset), je na prvi tekmi, ki so jo po prvi trideseterici prekinili, osvojil točke za 26. mesto. Na drugem smuku na istem prizorišču so bili vsi naši nekonkurenčni, podobno kot v letih pred to sezono. "Po Kitzbühelu smo se pogovorili. Zatem smo v Kranjski Gori opravili nekaj kvalitetnih treningov in sedaj odhajamo optimistični v nadaljevanje sezone," razkriva Koštomaj razmere v ekipi.
Smukače čaka konec tedna Garmisch-Partenkirchen, kjer so dekleta zaradi slabih razmer superveleslalom odpeljala včeraj, ne v nedeljo. Koštomaj se je o razmerah pozanimal pri Maruši Ferk. "Zatrdila je, da je proga v solidnem stanju, a me kljub temu skrbi, ker so morali zaradi toplega vremena nanjo nasuti veliko soli. Lahko bi se zgodilo, da bi tekmi na vsak način poskusili spraviti pod streho. Organizatorji imajo za dodatno pripravo na voljo en dan, a čudežev ni mogoče pričakovati. Smukači potrebujejo tekme, želeli pa bi si, da bi bili pogoji za vse zelo podobni," je povedal Koštomaj. Garmisch je za slovensko smučanje sicer uspešno prizorišče, Andrej Jerman je zmagal, Boštjan Kline osvojil drugo mesto.
"Preveč je bilo spoštovanja do nekaterih prizorišč"
Cortina je neznanka
Koštomaj bo nato fante odpeljal v Cortino d'Ampezzo, kjer bodo olimpijske igre leta 2026. To je sicer prizorišče tekem deklet v svetovnem pokalu, prenovljena trasa pa je neznanka za vse, z izjemo Italijanov, ki so tam imeli državno prvenstvo v hitrih disciplinah.
"Dobri bodo tisti, ki si zaupajo. Nedavno sem si prizorišče ogledal prek kamer v živo. Organizatorji ob progi še nimajo postavljenih niti mrež. Kar bo, pa bo. Svetovno prvenstvo je ena tekma in tisti dan moraš biti najbolje pripravljen," posebnost največjega smučarskega dogodka v tej zimi pojasni Koštomaj. Cilje za vsako tekmo so si v ekipi postavili že na začetku sezone - enega tekmovalca si zmeraj želijo v petnajsterici, še enega med dvajset.