Alarm za Zlato lisico: Obstaja zelo velika verjetnost, da Zlate lisice prihodnje leto v Mariboru ne bo

Bojan Bauman Bojan Bauman
29.03.2022 20:45

Saša Arsenovič je razkril vsebino pogovorov prejšnji teden v Planici, kjer je generalni sekretar FIS Michel Vion najavil, da Maribora ni v osnutku koledarja alpskih tekem za svetovni pokal za naslednjo sezono.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na Snežnem stadionu topovi brnijo premalokrat in bruhajo premalo snega.
Andrej Petelinsek

Mariborski župan Saša Arsenovič je danes na pogovoru z novinarji podal pomenljivo informacijo o prihodnosti Zlate lisice, tekmovanja alpskih smučark za svetovni pokal: "Obstaja zelo velika verjetnost, da Zlate lisice prihodnje leto v Mariboru ne bo."

Kaj se dogaja? Koledar tekem za svetovni pokal v alpskem smučanju (in v drugih disciplinah) sestavlja Mednarodna smučarska zveza (FIS). Za letos ga bodo objavili v prvih dneh aprila. Neuradni seznam prirediteljev za naslednjo sezono gre zatem v potrjevanje na alpski odbor FIS; dokončno ga bodo potrjevali na kongresu, ki bo letos junija.

Nezadovoljni s prestavitvami v Kranjsko Goro

Mariborski župan Saša Arsenovič je sporočil slabo novico za prihodnost Zlate lisice.
Andrej Petelinsek

Medtem ko prihodnost moških tekem za svetovni pokal v Kranjski Gori, za Pokal Vitranc, naj ne bi bila ogrožena, je generalni sekretar FIS Michel Vion ob robu dogajanja v Planici minuli vikend vodstvo Smučarske zveze Slovenije (SZS) seznanil z informacijo, da v prvih osnutkih koledarja za naslednjo sezono tekem Zlate lisice za svetovni pokal niso vključili.

Za pojasnilo smo prosili vodstvo smučarske zveze. Odgovor je predstavil tiskovni predstavnik Tomi Trbovc: "Argumenti generalnega sekretarja FIS za takšno namero so večkratne prestavitve tekmovanj iz Maribora v Kranjsko Goro ali celo odpovedi. V zadnjih desetih letih kar osemkrat. Prestavitve naj bi predstavljale preveliko negotovost in logistične zaplete tako pri Mednarodni smučarski zvezi, TV-produkciji kot pri ekipah posameznih nacionalnih zvez, udeleženk tekmovanj. Predvsem pa želijo poleg obljub na terenu videti konkretne tehnične rešitve, ki jih do danes še ni. Sestavo koledarja dodatno otežujejo tudi ambicije FIS, ki si želi več novih prizorišč v različnih državah, saj bi s tem promoviral smučanje na novih trgih v Evropi in predvsem v svetu."

Snežni stadion, Mariborsko Pohorje
Andrej Petelinsek

Drevesa so padla

Glavna težava Mariborčanov v očeh odgovornih na FIS so torej prepogosto pomanjkanje snega in nenehne selitve na drugi konec države. Nekaj tovrstnih sprememb smo v zadnjem obdobju na Pohorju vendarle dočakali. Upravitelji pohorskih smučišč so veliko denarja vložili v posodobitev zasneževanja in posodobitev infrastrukture. In lani so začeli urejati še nadomestno progo s ciljem na Trikotni jasi. Cilj v Areni, ki je pod 300 metri, so tako prestavili višje, kjer so temperature januarja že bolj podobne zimskim.

Jeseni je projekt že prešel v izvedbeno fazo, a zapletlo se je pri iskanju gozdarjev. Pred zimo so drevesa padla, nekaj jih je še treba podreti. Urejanje proge s tem ne bo končano, saj je treba progo urediti, izruti štore, prestaviti infrastrukturo ... Saša Arsenovič pravi, da Maribor za prihodnost Zlate lisice ni več težava, pač pa rešitev: "Mi smo naredili vse. Šli smo celo v to, kar neradi počnemo, torej v posek gozda. Vendar je lani prišlo do menjave na FIS in Maribor je v zadnjih osmih letih tolikokrat prenesel tekme v Kranjsko Goro, da se v novih okvirih več ne počutijo varno. Neposrednega vpliva na odločitve FIS nimamo, predsednik Smučarske zveze Slovenije Enzo Smrekar se trudi. Zadeve so precej zapletene."

Snežni stadion, Mariborsko Pohorje
Andrej Petelinsek

To potrjuje tudi Trbovc v imenu vodstva smučarske zveze: "Zavedajoč se nevzdržnosti obstoječega modela, smo v SZS že takoj po letošnji izvedbi Zlate lisice v Kranjski Gori začeli intenzivne pogovore z ASK Branik Maribor in MO Maribor. Slednja se po novem aktivno vključuje v organizacijo Zlate lisice kot enakovreden partner, s pravicami in obveznostmi. Lastnik smučarskega centra Pohorje v tej novi sestavi obljublja potencialno izvedbo Zlate lisice v Mariboru, kot prioriteto novega podjetja pod Pohorjem. Tej viziji pa naj bi sledili tako investicije v tehnično zasneževanje kot tudi način upravljanja centra, kjer bi bila prva prioriteta zasnežena proga za Zlato lisico. Generalni sekretar je z našimi argumenti odpotoval v Saalbach, kjer med drugim usklajujejo oziroma zaključujejo predlog koledarja za alpske discipline. Predstavniki SZS smo z njimi v rednem kontaktu, saj je naša prioriteta zadržati ženski sklop tekem FIS svetovnega pokala v alpskem smučanju v Sloveniji."

Vilarja zamenjali z Lednikom

Srečko Vilar, od prejšnjega tedna bivši generalni sekretar Zlate lisice 
Foto: Andrej Petelinšek

Verjetno tudi po naključju, a ne povsem brez razloga je prejšnji teden prišlo do sprememb tudi v samem vodstvu Zlate lisice. Ta deluje pod okriljem Alpskega smučarskega kluba Branik Maribor, tam pa so na seji izvršnega odbora dolgoletnega generalnega sekretarja Srečka Vilarja razrešili in na njegovo mesto postavili Grego Lednika, predsednika kluba.

Nemudoma je moral začeti delo, rezultate pa nam je predstavil v kratki izjavi: "Prihodnost Zlate lisice kot tekme deklet za svetovni pokal trenutno poskušamo zagotoviti prek našega kluba, angažirali so se na Mestni občini Maribor. Pogovori potekajo prek smučarske zveze, koledar pa sestavljajo na FIS. Tam koledarja za naslednjo sezono 2022/23 še niso objavili, neuradno pa smo seznanjeni z nevarnostjo obstoja Zlate lisice kot tekme za svetovni pokal."

Od kod denar za Lisico?

Novi generalni sekretar za zdaj očitno še ne odpira vsebinskih tem. Ob robu januarske 58. izvedbe tekme deklet za svetovni pokal pa je sedaj že bivši generalni sekretar Vilar opozoril na še eno težavo - letošnjo Zlato lisico je bilo treba reševati tudi po finančni plati. Vodstvo Zlate lisice se je pripravljalo na novo dolgoročno pogodbo z Infrontom, ki bi vključevala tudi televizijske pravice. Agencija jim je v zameno za dolgoročno pogodbo, ki je še zmeraj aktualna, leta nazaj pridobivala sponzorje. Ti so v sponzorski del od milijonskega proračuna prispevali okoli 70 odstotkov denarja. 30 odstotkov sponzorskega kolača pa so pridobivali odgovorni pri Zlati lisici od lokalnih pokroviteljev.

Preden je bila nova sponzorska pogodba podpisana, je prišlo do zamenjave na vrhu Mednarodne smučarske zveze. Po 23 letih se je poslovil Gian-Franco Kasper. Nadomestil ga je švedski milijarder in predsednik avstrijskega smučarskega giganta Head Johan Eliasch. Posledica te menjave je bil pozen lanski datum, ko so potrjevali tekme za svetovni pokal.

Zlata lisica z izredno tradicijo je bila lani še uvrščena v koledar, najbolj po zaslugi izredne tradicije, velikega obiska, neposrednega zaledja Maribora. Najslabše, kar se lahko po vseh teh letih uspešne organizacije tekem za svetovni pokal zgodi, je, da bi Mariborčani tekmo izgubili sedaj, ko so sredi projektov, s katerimi bi rešili vprašanje selitve prireditve na rezervno lokacijo. Za trenutno aktualne argumente tistih, ki želijo Mariboru izpuliti prireditev, smo nekoliko krivi tudi sami - je bilo res treba tako dolgo cincati z rezervno lokacijo? In slednjič, zakaj se znova izpostavljamo negotovosti, saj tudi rezervna lokacija ob slabih zimah ne zagotavlja snega. Zakaj kot rezervno progo niso izbrali trase na Jonatanu, kjer je lega precej bolj ugodna, proga bolj strma in tako podobna tistim v svetovnem pokalu?

Kot so nam še pojasnili na smučarski zvezi, je trenutno v povezavi s Slovenijo negotov termin samo za izvedbo Zlate lisice. Ostale tekme za svetovni pokal - Pokal Vitranc, Planica s skakalci in tekači, Ljubno s skakalkami in Rogla z deskarji - naj bi še bile trdno v koledarjih FIS.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta