Življenje je izgubila le ena oseba, ki je bila zaposlena na Meleminu, ostale žrtve pa so bile iz skupine ki je prišla v podjetje opravljat popravila in se je je v napačnem času znašla na napačnem mestu, je povedal kočevski župan Vladimir Prebilič. Med žrtvami je tudi voznik tovornega vozila, je še povedal župan, ki je izrazil upanje, da bodo poškodovani hitro okrevali.
Vzrok tragičnega dogodka je najverjetneje človeška napaka zaposlenega v podjetju, je v izjavi za medije povedal direktor podjetja Srečko Štefanič. Po besedah Štefaniča vzroke eksplozije še raziskujejo, najverjetneje pa je pri prečrpavanju surovine v skladiščni prostor prišlo do človeške napake zaposlenega - zamenjave dveh surovin.
Pet oseb je še vedno pogrešanih, a zaradi silovitosti eksplozije skorajda ni možnosti, da bi preživeli.
Gasilci so mesto dogodka pregledali in zaključili z iskanjem pogrešanih, je pojasnil poveljnik Gasilske zveze Kočevje Leon Behin. Na lokaciji ostaja 15 gasilcev, ki bodo pomagali pri varovanju in sodelovali s kriminalisti. Nevarnosti za okolje ni več, gasilce, ki ostajajo na kraju dogodka, pa ogrožajo le še jeklene konstrukcije, ki bi se lahko podrle.
Intervencija je bila po njegovih besedah zelo zahtevna: "Šlo je za tragično eksplozijo ekstremnih razmer." Na to kažejo zverižene konstrukcije na mestu dogodka, je pojasnil. Gasilci so ob pomoči pripadnikov Slovenske vojske pričeli z dekontaminacijo Tomšičeve ceste v Kočevju, kjer bodo površine očistili, cesto pa predvidoma čez dve uri odprli.
Kočevski župan Vladimir Prebilič je poudaril, da so v občini Kočevje opravili temeljito analizo vplivov na okolje, po do sedaj znanih rezultatih analize pa je vpliv eksplozije v občini minimaliziran.
Vsi sodelujoči na novinarski konferenci so izrazili sožalje svojcem umrlih.
Proizvodnjo v podjetju, ki je bilo po besedah Štefaniča vlečni konj občine, bo zelo težko ponovno vzpostaviti. Ob eksploziji cistern so v podjetju zgoreli tudi procesni računalniki in del električne napeljave. Poudaril je, da bi bila kratkoročna rešitev za podjetje možna le v sodelovanju s partnerji ter domačo in tujo konkurenco.
Ker podjetje tudi po oceni Prebiliča še kar nekaj časa ne bo delovalo, se na občini sprašujejo, kako bodo pomagali oz. nadomestili izpad prihodkov družinam delavcev, ki so odvisni od delovanja podjetja.
Eksplozija je v podjetju odjeknila okoli 8.30. Takoj so bile aktivirane gasilske enote in zdravstvene enote, ekološki laboratorij z mobilno enoto, pa tudi helikopterska pomoč. Glavno cesto skozi Kočevje so zaprli, prebivalcem pa svetovali, da zaprejo okna in se ne gibljejo na prostem.
V UKC Ljubljana so bili o eksploziji obveščeni ob 8.50. Dobili so informacijo, da naj bi bilo poškodovanih okoli 20 oseb, od tega naj bi nekatere imele hujše opekline. Začeli so ukrepati v skladu z načrtom o množičnih nesrečah. Pripravili so 10 prostorov in osebje za oskrbo huje poškodovanih. Huje opečena poškodovanca so v UKC Ljubljana sprejeli ob 10.20 in ju tudi oskrbeli, je povedala anesteziologinja Martina Gibina. Enega so pripeljali s helikopterjem, drugega z reševalnim vozilom.
Gibina je dodala, da so takrat dobili tudi informacijo, da huje poškodovanih ni več, zato so znižali stopnjo "alarma" in se vrnili na normalno delovanje kliničnega centra. Lažje poškodovane so sicer oskrbeli tudi v zdravstvenem domu Kočevju.
Oba huje opečena v smrtni nevarnosti
Oba huje poškodovana sta še v smrtni nevarnosti, pa je povedal vodja urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroš Tominc. V prihodnjih dneh bo znano, ali bosta preživela. "V ospredju so obsežne opekline po celotnem telesu," je pojasnil. Enega so uspeli identificirati, gre za mlajšega moškega, tudi drugi, ki pa ga še niso identificirali, je moškega spola. Tominc je tudi dejal, da so na urgenci še vedno v pripravljenosti. Po podatkih, ki so ga dobili v UKC Ljubljana so v ZD Kočevje oskrbeli pet oseb z lažjimi poškodbami.
Gasilcem pomagala tudi vojska
Gasilci so na kraju že pogasili in zajezili nevarne snovi. Poveljnik Gasilske zveze Kočevje Leon Behin je povedal, da so okoli 13. ure začeli izvajati sanacijska dela in se začeli približevati jedru požarišča. V intervenciji je sodelovalo preko 150 gasilcev. Pripadniki Slovenske vojske pa so gasilcem s pomočjo brezpilotnih letal nudili podporo s termovizijo. "To nam je bistveno olajšalo delo," je dodal in pojasnil, da so tako hitreje usmerjali svoje aktivnosti.
Ekološki laboratorij z mobilno enoto (Elme) je že dopoldne opravil prve meritve, ki so pokazale, da je bila v zraku povečana koncentracija trdih delcev PM10. Po do zdaj znanih informacijah ni prišlo do iztekanja onesnaženih voda. Te naj bi se nahajale v za to namenjenih rezervoarjih, ki jih ima Melamin v ta namen na svojih površinah, pojasnjuje Behin.
Ob gašenju se ni poškodoval noben gasilec, njihovo zdravstveno stanje redno preverjajo zdravstvene službe. V neposredni okolici požara gasilci sicer uporabljajo izolirne dihalne aparate, je še pojasnil Behin.
Prebilič: To je največja tragedija za Kočevje
"Današnji dan je za nas največja tragedija, odkar imamo občino Kočevje. Gre za največjega delodajalca v naši regiji, ki zaposluje več kot 200 ljudi," je povedal župan Vladimir Prebilič. Predvideva, da se bo to zaradi nesreče spremenilo, hkrati pa upa, da bodo lahko v sodelovanju z državo in ostalimi poskušali stanje čim prej sanirati.
"Jutri je nov delovni dan," še pravi Prebilič in pojasnjuje, da bo jutri življenje v Kočevju potekalo naprej. Vsem poškodovanim je želel hitro okrevanje.
Prebilič se je zahvalil občanom, da so upoštevali navodila in ostali doma, ko je bilo to potrebno. Napovedal je tudi, da bo občina v prihodnjih dneh občina obravnvala škodo, ki je nastala ob eksploziji.
Popokala okna na okoliških stavbah
Zaradi eksplozije je zgradba Melamina hudo poškodovana, zaradi udara pa so popokala okna tudi na okoliških stavbah. V Kočevju je zaprta Tomšičeva cesta, glavna cesta skozi mesto pa je odprta.
Melamin zaposluje 194 delvacev
Melamin, v katerem je zjutraj izbruhnil hud požar, je kemično podjetje, katerega glavna dejavnost je proizvodnja plastičnih mas, barv, lakov in podobnih premazov ter drugih kemičnih izdelkov. Ustanovljeno je bilo leta 1954 v Kočevju in po podatkih iz konca leta 2021 zaposluje 194 delavcev.
V evropskem prostoru je Melamin poznan predvsem kot dobavitelj smol za papirno in gradbeno industrijo ter impregniranih dekorativnih papirjev za pohištveno industrijo. V svetovnem merilu pa postaja vse bolj prepoznaven z izdelki za lakarsko in gumarsko industrijo.
Posebej velik napredek so v zadnjih letih dosegli na področju smol na bazi heksametilol-melamina, kjer uvajajo najsodobnejšo tehnologijo. Z jasno začrtano vizijo in strategijo želijo postati eden najpomembnejših igralcev v niši modificiranih melaminskih smol, piše na spletni strani družbe. (STA)
Organizatorji odpovedujejo dogodke
Zaradi požara v Melaminu so bili organizatorji prisiljeni odpovedati nekatere za danes napovedane dogodke v mestu. Tako odpadeta odprtji festivala Žive ulice in uradno odprtje gostujoče razstave v Pokrajinskem muzeju. Razstava bo sicer na ogled od petka, so sporočili organizatorji.
Festival Žive ulice bi se moral začeti drevi s koncertom skupine MI2, potekal pa bi na prostem v središču mesta. Organizatorji bodo o morebitnemu nadomestnemu terminu koncerta bodo pravočasno obvestili javnost, so zapisali na spletni strani.
Ob 19. uri pa je bilo v Pokrajinskem muzeju Kočevje predvideno odprtje gostujoče razstave Na Dvoru ulita umetnost. Uradno odprtje odpade, so sporočili iz muzeja. (STA)