(FOTO in VIDEO) Pokalni finale: Olimpiji dvojna krona, Elšnik v 130. minuti izkoristil sporno enajstmetrovko

06.05.2023 20:22

Olimpija je v finalu pokala po podaljšku z 2:1 premagala Maribor. Popoldne so v ženskem finalu, ki je bil prekinjen zaradi neurja, murašice s 3:1 premagale Olimpijo.

V finalu pokala sta se merila Maribor, ta je lovil jubilejno deseto pokalno lovoriko, in Olimpija, ki je prvenstvo osvojila pet krogov pred koncem prav na četrtem večnem derbiju v sezoni z vijoličastimi. Obračun Ljubljančanov in Mariborčanov na celjskem Stadionu Z'dežele si je ogledalo skoraj 10 tisoč ljudi.

(POGLED S TRIBUNE) Ne Mijatović, Olimpiji bi moral pokal izročiti Tolić. Ali pa sodnik

Maribor je nazadnje pokal osvojil leta 2016, Ljubljančani pred dvema letoma. Med vratnicama pri vijoličastih znova Jug, manjkajo poškodovani Iličić, Antolin in Kryeziu.

Ljubljančani so imeli prvo priložnost na tekmi. Po podaji Maria Kvesića s prostega strela na desni strani je Đorđe Crnomarković žogo z glavo poslal mimo desne vratnice Ažbeta Juga. Prvi strel Mariborčanov v okvir vrat je imel Žan Vipotnik, ko je v 22. minuti lepo preigraval na levi strani kazenskega prostora in streljal od daleč, Matevž Vidovšek ob strelu po sredini ni imel težav. Zeleno-beli so imeli obetavno priložnost v 30. minuti, ko je Aldair Djalo žogo podal v globino, prodor Admirja Bristrića pa je prekinil Ignacio Guerrico. Obe ekipi sta si do konca prvega dela priigrali še nekaj priložnosti, a bili nenatančni. Ljubljančani so imeli v prvem polčasu žogo več v svoji posesti, Mariborčani so v okvir vrat streljali dvakrat, zeleno-beli enkrat.

Mariborčani so drugi polčas začeli podjetneje. Vidovšek je v 58. minuti ubranil strel Brnića. V 61. minuti je bil v skoku najvišji Luka Uskoković, a je streljal čez prečko. Kmalu zatem je bila tekma za skoraj deset minut prekinjena, saj so mariborski navijači na igrišče odvrgli več kosov pirotehnike. V 74. minuti je streljal Tolić, Vidovšek je odbil čez prečko. V 85. minuti je Vipotnikov strel za vodstvo blokiral Sualehe.

V 90. minuti je rdeči karton prejel Martin Milec, ko je igro že zapustil, saj ni odobraval odločitve sodnika, ko je Timi Max Elšnik odrinil Marina Laušića, ki je nad njim storil prekršek. V 98. minuti je Vidovšek v kazenskem prostoru porinil Toliča in prejel rumeni karton, Bojan Mertik pa je pokazal na enajstmetrovko. Tolič se je odločil za panenko, Vidovšek pa je žogo z lahkoto ujel in tekma je šla v podaljške.

V 95. minuti je Brnić streljal z roba kazenskega prostora, a za nekaj deset centimetrov mimo gola. Dve minuti kasneje je Jug ubranil strel Bristrića. V 103. minuti pa so Ljubljančani povedli. Kvesić je prodiral, njegov strel so Mariborčani blokirali, žoga je prišla do Justasa Lasickasa, rezervist pa je premagal Ažbeta Juga.

Miha Dajčman

V 114. minuti je za Maribor po protinapadu in podaji Ivana Brnića z glavo zadel branilec Nemanja Mitrović.

V 122. minuti je v kazenskem prostoru Ignacio Guerrico domnevno storil prekršek nad Admirja Bristrića. Bojan Mertik je s pomočjo VAR-a dosodil enajstmetrovko, ki jo je izkoristil Timi Max Elšnik. Ljubljančani slavijo dvojno krono.

Odzive iz obeh taborov po tekmi bomo objavili na vecer.com/sport

Andrej Petelinsek

Popoldne so nogometašice Mure None v finalu pokalnega tekmovanja premagale branilke naslova iz Ljubljane, črno-bele so bile od Olimpije boljše s 3:1. Za Muro so zadele Josilene De Jesus Matos, Kaja Korošec in Živa Rakovec, iz enajstmetrovke je bila za zeleno-bele uspešna Manja Rogan. Tekma je bila začasno prekinjena zaradi naliva s točo. Za Prekmurke je to deseti naslov, Olimpija ostaja pri dveh.