Konec slovenskih sanj o medalji na evropskem prvenstvu, premočni tudi Portugalci

Nejc Strojnik Nejc Strojnik
19.01.2024 17:10

Slovenski rokometaši so zabeležili drugi poraz v glavnem delu evropskega prvenstva v Nemčiji. Po Švedih so bili boljši še Portugalci, ki so slavili s 30:33 in razblinili slovenske sanje o uvrstitvi v polfinale.

Reuters

Tekma s Portugalsko, peta slovenska na evropskem prvenstvu v Nemčiji, je sabo nosila veliko težo. Obe reprezentanci bi namreč v igri za uvrstitev v polfinale obdržala le zmaga. S takšno miselnostjo so naši v dvoboj, za katerega so večkrat dejali, da je za njih kot finale, tudi krenili. Čeprav brez pomembnega člena Blaža Blagotinška, ki je zbolel, nekaj težav s stegensko mišico je imel Tilen Kodrin, zato sta prvo priložnost na turnirju dobila Tadej Mazej in Peter Šiško. Začetek tekme je bil izjemno izenačen, naši so v napadu (uspešno) igrali na krožnega napadalca Kristjana Horžena, bolje so delovala krila, tudi Borut Mačkovšek je bil tradicionalno nevaren z razdalje. Pri Portugalcih je veliko dela opravil vratar Gustavo Capdeville, član Benfice za katero je pred časom igral tudi slovenski reprezentant Matic Suholežnik.

Reuters

Neustavljiv Martim Costa

Ko so Portugalci prvič povedli z dvema goloma razlike, je na slovenski klopi reagiral selektor Uroš Zorman in zahteval minuto odmora. Videlo se je, tudi čutilo, da so Portugalci v naletu, igra naših je sredi prvega polčasa kar nekako poniknila, med drugim so zapravili tudi dve sedemmetrovki, Portugalci pa še povečali prednost, ki je v 18. minuti znašala že štiri gole. Z naskokom najnevarnejši Portugalec je bil Martim Costa, izjemen 21-letnik, ki je na radarju številnih evropskih klubov.

Ko je že kazalo, da se nalet Portugalcev ne bo končal, so Slovenci stopili na plin, napravili preobrat in z delnim izidom 7:2 prišli v vodstvo. Do konca prvega dela so naši nekajkrat povedli tudi z dvema goloma razlike, imeli priložnost za plus tri, a je niso izkoristili. Je pa bilo lepo gledati Slovence, ki so precej bolj kot na tekmi s Švedsko izkoriščali širino v napadu in tudi iz teh položajev prihajali do golov. Do konca prvega polčasa je Portugalska spet nekoliko okrepila tempo in na odmor odšla z minimalno prednostjo (17:18).

Reuters
EPA

Drugi del se je nadaljeval v podobnem tempu, nekaj svojih značilnih potez je napravil Aleks Vlah, za dodatno mero samozavesti pa je v vratih (po)skrbel Klemen Ferlin. Slovenci so se na vso moč trudili, da Portugalce strejo, jim uidejo, unovčijo rezerve o katerih je v izjavi med polčasom govoril Miha Zarabec, a ni šlo, tudi na račun kakšne neizkoriščene stoodstotne priložnosti ne. Portugalcem, ki so počasi, a vztrajno višali prednost, so puščali preveč prostora. V 44. minuti so vodili že s štirimi goli razlike, še vedno nerešljiva uganka je bil Costa, ki je na koncu zabil 11 golov.

Niso in niso ujeli priključka

Slovenski selektor je izkoristil še zadnjo minuto odmora, Portugalci pa so po njej prišli do najvišje prednosti na tekmi (23:28). Časa sicer v tistih trenutkih (še) ni primanjkovalo, se je pa čutilo, da se tekma lomi. Slovenci so bili večkrat nezadovoljni tudi s sodnicama, francoskima dvojčicama Bonaventura, ki sta sodili že tekmo Slovencev z Norvežani. Vedno bolj zaskrbljen je deloval tudi Zorman, ki mu je zmanjkovalo časa da ujame priključek.

Podobno kot v prvem polčasu, so se naši tudi tokrat vrnili in z delnim izidom 4:0 prišli na le gol zaostanka in ko je že dišalo, da bo vendarle prišlo do preobrata, so Portugalci s svojo razigranostjo v napadu znova prišli do treh, tudi štirih golov prednosti. V tem ritmu se je tekma tudi končala, Portugalci so na koncu slavili z 30:33. Drugi zaporedni poraz je Slovenijo dokončno oddaljil od boja za medalje. Naše naslednja tekma čaka v nedeljo proti Nizozemcem, v torek se bodo srečali še z Danci.