Dami, ki sta prejeli daleč največ preferenčnih glasov, ne bosta sedeli v Evropskem parlamentu. Predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni (2,3 milijona glasov, nosilka liste v vseh petih okrožjih) in sekretarka Demokratske stranke Elly Schlein ("samo" 200 tisoč glasov, ampak kandidirala je v le dveh okrožjih) bosta namreč ostali v italijanskem parlamentu. Melonijeva kot predsednica vlade in Schleinova kot poslanka. Nista edini, ki sta na tak način ogoljufali volivce; že pred volitvami je bilo znano, da bosta obe ostali v Rimu in da je bila njuna kandidatura samo vaba za volivce, isto je naredil tudi zunanji minister Antonio Tajani. Italijanska volilna zakonodaja namreč to dopušča in prvi, ki je to dosledno uveljavljal, je Silvio Berlusconi, ki je leta 1999 prejel tri milijone preferenčnih glasov.
Salvinija rešil razvpiti general
Ob tem skoraj folklornem aspektu nedeljskih volitev v Italiji je treba najprej povedati, da se Italija postopoma vrača k dvostrankarskemu sistemu. Stranka Bratje Italije predsednice vlade Melonijeve je z 28,8 odstotka glasov največja stranka, Demokratska stranka, ki jo vodi Elly Schlein, je prejela 24,1 odstotka glasov, vse preostale stranke so pod desetimi odstotki. Na levici je Gibanje 5 zvezd, ki se je pred leti ponašalo s 30 odstotki, pristalo na 9,9 odstotka, na desnici pa je nekdaj Berlusconijeva stranka Naprej, Italija (ki v simbolu ohranja ime Berlusconi predsednik) tokrat, čeprav samo za pol odstotka, prehitela Salvinijevo Ligo, ki je končala pri 9 odstotkih. Pred petimi leti je Salvini slavil s 34 odstotki glasov; tokrat so mu napovedovali še slabši izid, rešil pa ga je neodvisni kandidat, razvpiti general Roberto Vannacci, avtor knjige s homofobnimi vsebinami in stališči proti migrantom, ki je bila med najbolj prodanimi v zadnjem letu. Vannaci je bil seveda izvoljen.
Glede vlade se v Italiji takoj ne bo spremenilo nič. Melonijeva ostaja trdno na svojem mestu, Salvini je glede na ta volilni izid ne bo rušil, Tajani, ki je s tem, da je prehitel Ligo, pridobil status prvega vladnega partnerja, bo ohranil ugledno mesto zunanjega ministra. Večjih političnih pretresov v koaliciji torej ni pričakovati.
Levica bo morala razmisliti kako naprej
Zanimivo bo spremljati razplet na levici, kjer je kar nekaj neznank. Predvsem bo treba počakati, kakšen bo razplet v Gibanju 5 zvezd; njegov voditelj, nekdanji premier Giuseppe Conte, se v zadnjem času opredeljuje za samostojen nastop in ne več za koalicijsko povezavo z Demokratsko stranko, po zadnjem porazu pa bo moral resno razmišljati o prihodnosti. Razmišljati bosta morala tudi voditelja dveh sredinskih strank, nekdanji premier Matteo Renzi in nekdanji minister Carlo Calenda. Na zadnjih parlamentarnih volitvah sta oblikovala skupno listo, ki je dosegla precejšen uspeh, sedem odstotkov glasov, potem sta se razšla in tokrat sta njuni stranki presegli tri odstotke, s čimer nista dosegli štiriodstotnega praga.
Ne nazadnje je treba omeniti še povezavo med stranko Zeleni in Levico, ki je iztržila skoraj sedem odstotkov glasov, tudi zaradi kandidature Ilarie Salis, 38-letne učiteljice, ki je že dolgo v zaporu v Budimpešti, ker naj bi bila med manifestacijo fizično napadla demonstrante desnice. Ko so jo pred nekaj meseci vklenjeno privedli na sodišče, je postala v Italiji popularna. Mimogrede, v Italiji je v medijih prepovedano prikazovati vklenjene zapornike, tokrat pa so njeno sliko uporabili za napad na madžarskega premiera Orbana. Predstavljala je osrednji medijski dogodek. Potem ko je Elly Schlein zavrnila predlog, da bi Salisova postala kandidatka Demokratske stranke, jo je kandidirala skrajna levica z utemeljitvijo, da bo kot evropska poslanka uživala imuniteto in torej zapustila Budimpešto, kjer so jo oblasti po dolgih polemikah iz zapora premestile v hišni pripor.
Melonijeva edina zmagovalka iz skupine G7
Melonijeva pa se kot zmagovalka že ukvarja s prihodnostjo. V sredo bo v Brindisiju vodila zasedanje skupine G7 in bo edina zmagovita evropska političarka: Emmanuel Macron in Olaf Scholz sta bila v nedeljo poražena, Rishi Sunak pa je v Londonu že razpisal volitve, na katerih so favoriti laburisti.
Tudi Joe Biden je pred novimi volitvami. Znano je, da ima Melonijeva zelo dobre odnose z Ursulo von der Leyen in vsi že ocenjujejo, da jo bo podprla pri ponovni izvolitvi za predsednico Evropske komisije, v zameno pa bo iztržila pomembno komisarsko mesto in verjetno še kaj. In mediji že komentirajo, da se zdaj ukvarja predvsem z vlogo, ki jo bo imela Italija v strukturah Evropske unije.