Ministrstvo za kulturo je danes v javno obravnavo poslalo predlog sprememb in dopolnitve uredbe o samozaposlenih v kulturi. S tem začenjajo prvi del večje reforme statusa samozaposlenih v kulturi, so napovedali na ministrstvu.
Štirje karierni razredi
Največja sprememba nove uredbe je uvedba štirih kariernih razredov, ki naj bi samozaposlenim omogočala večjo socialno varnost. Najvišji bo prvi razred, ki bo namenjen posameznikom na vrhu kariere, drugi in tretji razred bosta namenjena tistim, ki so že prešli v kontinuirano delo, četrti razred pa samozaposlenim, ki z delom v kulturi šele začenjajo. Vsi, ki status samozaposlenega v kulturi že imajo, bodo ob veljavi uredbe uvrščeni v tretji razred, pozneje - v pol leta ali ob naslednjem podaljšanju pravice do plačila prispevkov - pa bodo lahko z vlogami in dokazovanjem prešli v višja razreda. Že podeljen obseg pravice do plačila prispevkov bo na podlagi te spremembe uredbe ostal enak.
Najvišja razreda bosta vezana na delovno dobo - za prvi razred 30 let delovnih izkušenj, za drugi razred pa 20 let
Za vse štiri razrede pri vpisu v razvid bodo tudi po veljavi uredbe še naprej veljali splošni pogoji za vpis, so sporočili z ministrstva, kar pomeni, da se posameznik v razvid za samozaposlene v kulturi lahko prijavi z največ štirimi poklici. Pogoji za vpis v najvišja dva razreda bodo vezani na delovno dobo - za vstop v najvišji razred bo posameznik moral izpolnjevati pogoj 30 let delovnih izkušenj, za drugi razred pa 20 let. Pri beleženju delovne dobe ne bo štelo samo delo v času statusa samozaposlenega, ampak tudi delo v javnem zavodu in v drugih oblikah zaposlitve. S tem bodo omogočili tudi lažje prehajanje iz statusa zaposlitve v javnem zavodu v status samozaposlenega in obratno, so napovedali na ministrstvu.
Vsako delo šteje
Karierni razredi prinašajo tudi določene dodatne pravice, kot je višina prispevkov in uvedba drsnega cenzusa v zakonu o uresničevanju javnega interesa za kulturo, s čimer naj bi samozaposlenim v kulturi omogočili boljše pogoje za določitev višine pokojnine.
Drugačna bodo tudi merila za pridobitev statusa samozaposlenih in pravice do plačila prispevkov. Spremembe bodo sledile načelu "vsako delo šteje", kar pomeni, da bo po novem presojano tudi delo, za katerega samozaposleni doslej praviloma niso dobili plačila - od izobraževanja, mentoriranja, skrbi za internacionalizacijo njihovega dela, organizacijo gostovanj in ostale strokovne naloge. Uredba se bo tako prilagajala realnim dosežkom samozaposlenih, namesto da bi morali samozaposleni svoje umetniške odločitve prilagajati pogojem uredbe.
Uredba predlaga osem novih poklicev, več kot 20 je spremenjenih
Prenovljen bo tudi seznam poklicev samozaposlenih, uredba predlaga osem novih, več kot 20 poklicev pa je spremenjenih. Na ministrstvu pojasnjujejo, da je bilo seznam treba posodobiti, saj je od zadnje spremembe pred desetimi leti nastalo veliko novih poklicev, sploh takih, ki so vezani na nove umetniške in tehnološke postopke. Pri samozaposlenih, ki so bili odsotni zaradi materinskega, očetovskega ali starševskega dopusta, nege družinskih članov ali bolezni bodo ta obdobja izvzeli pri obravnavi vloge za status samozaposlenega v kulturo in upoštevali zgolj posameznikovo ustvarjalno obdobje. Uredba pa med drugim posodablja tudi seznam nagrad s področja kulture.
Reševanje izgubljenih in prekariziranih generacij
Na ministrstvu za kulturo so zapisali, da je cilj nove uredbe krepitev statusa samozaposlenih in večja socialna varnost. "Uvedba vstopnega kariernega razreda, za katerega veljajo prilagojeni pogoji, je odgovor ministrstva za kulturo na nujnost reševanja tako imenovanih izgubljenih generacij, visoko prekariziranih mladih v kulturi, ki imajo po zaključku študija težave z ureditvijo svojega pravnega statusa. Pogoji za pridobitev statusa se po uvedbi bolonjskega sistema in skrajšanja let študija na prvi stopnji namreč niso prilagodili, zato so mladi delavci v kulturi prva leta svojih poklicnih poti preživljali v prekarnih oblikah dela," je dejal državni sekretar Marko Rusjan. Uvedba kariernih razredov naj bi namreč tistim, ki bodo prvič vstopali v status samozaposlenega - po končanem šolanju ali siceršnjem začetku karierne poti na področju umetnosti - omogočila lažjo pridobitev tega statusa. S spremembami uredbe o samozaposlenih v kulturi želijo na ministrstvu tudi preprečiti delo na črno.
Rok za oddajo komentarjev in pripomb je do vključno 15. julija. Oddati jih je mogoče na portalu eDemokracija ali po elektronski oziroma navadni pošti poslati na ministrstvo za kulturo. Vlada naj bi uredbo obravnavala predvidoma konec avgusta.