Aktivnosti ob požaru na Krasu so po navedbah regijskega štaba Civilne zaščite za Severno Primorsko še naprej v polnem teku. "Požar, ki se je danes razplamtel na Trstelju in Kačniku, še ni pogašen, je pa stanje stabilno," so sporočili zvečer. Požar se ne širi.
Z ognjem se bodo ponoči spopadale nove gasilske enote z več kot 350 gasilci, ki prihajajo tudi iz gorenjske, notranjske in ljubljanske regije.
Pomembno je, da se požar ne širi in je nekako omejen. So pa aktivna še posamezna žarišča. Pravzaprav se gasilci spopadajo z dvema požarnima linijama, preko noči pa se nadejajo manjše intenzivnosti ognjenih zubljev, zaradi več vlage in nižjih temperatur, so navedli v regijskem štabu.
Skrbi jih burja
Ervin Čurlič iz omenjenega štaba je v Odmevih na TV Slovenija pojasnil, da bodo gasilci ponoči poskušali požar še bolj omejiti. Na terenu so tudi člani in članice ostalih služb zaščite in reševanja, Slovenske vojske, policije, Civilne zaščite in Rdečega križa.
"Morda manj spodbudna je napoved, da naj bi se ponoči burja okrepila. To pa zna gasilcem, ki so na težko dostopnem terenu, seveda povzročati dodatne skrbi," je še povedal Čurlič.
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je potrdil, da se situacija umirja, požar pa ima manjšo intenziteto. "Ker so na terenu izkušeni ljudje, verjamem, da bodo veliko naredili. Verjamem, da bomo lahko zjutraj ugotovili, da je veliko narejeno, in ne bomo potrebovali največjih aktivnosti v jutrišnjem dnevu," je zatrdil. Po njegovih besedah bodo ekipam na terenu ponoči pomagali tudi droni.
Glede nevarnosti neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve svetovne vojne pa je povedal, da je območje požara oddaljeno od območja nekdanje soške fronte, prav tako pa je na tem območju v preteklosti že večkrat gorelo. Kljub temu je požar zjutraj povzročil eksplozijo. Po oceni pirotehnikov naj bi bilo šlo za 7,5-kilogramsko granato, je povedal Šestan.
Požar, ki je dopoldne izbruhnil pod hribom Trstelj blizu Škrbine na Krasu, po besedah podpoveljnika Gasilske zveze Slovenije Marka Adamiča v četrtek pozno popoldne še ni bil pod nadzorom, upali pa so, da jim bo to uspelo zvečer, saj pričakujejo dodatne sile. Po njegovih besedah je požar zajel nekaj več kot 130 hektarov.
Kot je dejal Adamič, bi se požar, če ne bi bilo učinkovitega odziva, pomoči letal za gašenje ter policije in Slovenske vojske, razširil še mnogo bolj. Pojasnil je, da so letala za gašenje velika dodana vrednost, posebej ker gre za neprehoden teren. Gašenje na terenu sicer otežuje tudi velika vročina.
Po njegovih besedah pričakujejo pomoč iz zraka do konca vidnega dela dneva, ponoči pa gasilce čaka mukotrpno delo, zalivanje požara oziroma požarišč. Računajo, da bi širjenje požara lahko ustavili. Se pa zavedajo, da so tudi kritične točke, kjer jim požar lahko uide izpod nadzora.
Poklukar: Sistem civilne zaščite deluje
Na požarišču je tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ki je ocenil, da je "zadeva sedaj nekoliko pod kontrolo"", pri čemer je dodal, da lahko zaradi vetra in vročine ponovno vzplamti.
"Sistem civilne zaščite deluje," je ocenil Poklukar. Meni, da je Slovenija letos bolj odporna na požare v primerjavi z letom 2022, še posebno v luči aktivacije novih letal air tractor in novega policijskega helikopterja.
Dejal je, da je oddajnik na Trstelju, kjer imajo različne službe telekomunikacijske naprave, zaenkrat zavarovan, ni pa še rešen.
Poklukar je pojasnil še, da slovenska policija šele preiskuje, ali je bil na delu požigalec. Poudaril je, da preiskava še ni zaključena.
"Upam, da bo požar čim prej pod nadzorom," pa je poudaril poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, ki je še povedal, da je zelo zadovoljen z dosedanjim delom ekip.
Golob v petek na požarišče
Premier Robert Golob, ki opravlja tudi funkcijo ministra za obrambo in je trenutno v tujini, z zaskrbljenostjo spremlja novi požar na Krasu. Zahvaljuje se vsem, ki pomagajo na terenu, da ga čim prej pogasijo, je vladni urad za komuniciranje (Ukom) zapisal na omrežju X. Premier si bo prizorišče požara ogledal v petek.
"Odločitev za nakup letal air tractor se je izkazala za upravičeno, saj smo letošnje požare pričakali pripravljeni. Gašenje iz zraka se v primeru takšnih požarov, kot jih imamo v Sloveniji, izkazuje za ključno pomoč gasilcem na terenu," so še izpostavili na Ukomu.
Dodali so, da je premier Golob v rednem stiku s poveljnikom Civilne zaščite Srečkom Šestanom in državnim sekretarjem na ministrstvu za obrambo Damirjem Črnčecem, ki je prišel na požarišče.
Odzvala se je tudi zunanja ministrica Tanja Fajon. "Z zaskrbljenostjo spremljam izbruh požara na Krasu in se zahvaljujem vsem, ki pomagate pri njegovem obvladovanju. Na ministrstvu se bomo polno angažirali, če bo potreba po mednarodni pomoči," je objavila na omrežju X.
Tako se je začelo
V dneh, ko se spominjamo velikega požara na Krasu, je danes nekaj pred 10. uro znova zagorelo. Trenutno so aktivirani gasilci z Goriške oziroma Nove Gorice in Šempetra, je povedal poveljnik novogoriških poklicnih gasilcev Simon Vendarmin. Dejal je, da so na terenu tudi gasilci iz južne Primorske oziroma obalno-kraške regije.
Po neuradnih informacijah Televizije Slovenija naj bi bil požar podtaknjen na dveh mestih. Uradnih potrditev o tem sicer še ni. Na policiji za zdaj teh informacij nimajo. Sum, da so bili požari podtaknjeni, se je pojavil tudi ob požarih na goriškem Krasu pred dvema letoma, a so takrat kriminalisti Policijske uprave Nova Gorica v preiskavi okoliščin ugotovili, da ogenj ni bil podtaknjen.
Tudi zdaj gre za dezinformacije, pravi generalni direktor policije Senad Jušić. Kriminalistična preiskava namreč sploh še ni opravljena. V nadaljevanju pa bodo kriminalisti in policisti opravili tudi ogled kraja in zbirali obvestila o okoliščinah požara.
Jušić zagotavlja, da so krajani varni. Vsem "toplo priporoča", naj ne hodijo v bližino požarišča, ker imajo reševalne službe obilico dela in ni prav, da jih pri tem oviramo. "Dajmo omogočiti, da so pri svojem delu lahko bolj uspešni in bolj učinkoviti," je dejal v izjavi medijem.
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je takoj dopoldan aktiviral državni načrt zaščite in reševanja ob požaru v naravnem okolju.
Požar na Krasu doslej zajel okoli 120 hektarjev gozdnatih površin
Po podatkih Zavoda RS za gozdove je požar, ki je dopoldne izbruhnil na območju Škrbine proti hribu Trstelj na Krasu, zajel okoli 120 hektarjev gozdnatih površin. Kot je danes v izjavi za medije v bližini požarišča povedal vodja intervencije Simon Vendramin, gre pravzaprav za dva požara, ki sta ločena, ne izključuje niti možnosti preskoka ognja.
Vendramin je dejal, da so takoj po izbruhu požara aktivirali gasilce iz severnoprimorske in obalno-kraške regije, tako da je trenutno na terenu 70 enot z 200 gasilci. Poleg tega so aktivirane tudi druge službe zaščite in reševanja, kot so reševalci, civilna zaščita in policija.
Požar bodo skušali po njegovih besedah danes vsaj omejiti, čeprav je napovedana okrepljena burja. Ocenil je, da sama intervencija danes in v petek ne bo zaključena in da bo trajala še nekaj dni, saj bo potrebno na požarišču glede na razmere zagotavljati gasilsko stražo.
Ogenj gasita tudi novi letali air tractor, ki vodo za gašenje v dogovoru z italijanskimi gasilci zajemata iz morja v Tržaškem zalivu, je dodal Vendramin. Za pomoč pri koordinaciji zračnih sil imajo tudi helikopter Slovenske vojske, na požarišče pa prihajata še dva vojaška helikopterja.
Ogenj ogroža tudi kočo na Trstelju in tamkajšnjo infrastrukturo. Med intervencijo so izvedli manjšo evakuacijo ovac, ki so bile na Trstelju. Lokalno elektro omrežje je izklopljeno, čakajo pa še na izklop meddržavnega elektro omrežja, pravi Vendramin.
Po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Damirja Črnčeca, ki je tudi prišel na požarišče, sta air tractorja pokazala, da lahko v kratkem času preprečita širjenje požara. Napovedal je, da bo Slovenska vojska zagotovila tudi logistično podporo aktivnostim na terenu. Danes bodo tako priskrbeli prve obroke hrane. Ostalo bodo sproti prilagajali, v pripravljenosti pa ima obrambno ministrstvo 100 vojakov.
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je dejal, da letali air tractor upravljata pilota iz Španije in Italije, saj bodo slovenski piloti za to usposobljeni prihodnje leto. Po njegovih besedah pričakujejo še en helikopter za gašenje, s policijo pa so nadomestili vse aktivnosti, ki jih pokriva Slovenska vojska.
Odvisno od razmer v naslednjih dneh bodo preverili, ali bo treba usposobiti še kakšen helikopter, je dodal Šestan.
Kot so sporočili iz regijskega štaba CZ za severno Primorsko, so aktivirani gasilci iz obeh najbližjih gasilskih regij, ogenj pa gasita tudi letali air tractor.
Vključila se je tudi Evropska komisija. Na omrežju X je dosedanji komisar za krizno upravljanje, Slovenec Janez Lenarčič, sporočil, da je bil na zaprosilo Slovenije za pomoč pri gašenju požara na Krasu aktiviran satelitski servis Copernicus.
Kot je predtem povedal poveljnik novogoriških poklicnih gasilcev Simon Vendarmin, gori na območju Trstelja, veter pa še dodatno širi požarišče. Z Uprave RS za zaščito in reševanje pa so na družbenem omrežju X sporočili, da gori celoten hrib Trstelj, požar pa se širi proti Novi Gorici.
Tokratni požar je izbruhnil v neposredni bližini območja, kjer je tudi pred dvema letoma divjal katastrofalni požar, ki je uničil velik del goriškega Krasa.
Trenutno so aktivirani gasilci z Goriške oz. Nove Gorice in Šempetra, je za STA povedal Vendramin. Dejal je, da so na terenu tudi gasilci iz južne Primorske oz. obalno-kraške regije. Po podatkih uprave za zaščito in reševanje je trenutno aktiviranih 45 gasilskih enot in državna enota za gašenje iz zraka.
Gorelo tudi pred dvema letoma
Spomnimo, 15. julija 2022 je izbruhnil katastrofalni požar sredi vročinskega vala, ki je v 17 dneh uničil 3700 hektarjev površin na goriškem Krasu, od tega 2900 hektarjev gozda. Vse od takrat poteka obnova prizadetih območij. Med najhuje prizadetimi v požaru je bila občina Miren-Kostanjevica.
"Treba je razumeti, da so temperature zelo visoke, narava pa presušena, tako da lahko pride do preskokov ognja," je za N1 dejal poveljnik civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk. "Požar je obsežen, podoben tistemu pred dvema letoma," pa je za N1 dejal Andrej Ferlinc s Policijske uprave Nova Gorica.
Za STA pa je Curk povedal, da je požar izbruhnil v smeri Škrbine proti Trstelju na Krasu v občini Komen. Aktivirana so vsa gasilska društva kraške regije, Primorske in Goriške, v zraku imajo letala, prav tako jim je na pomoč priskočil tudi policijski helikopter.
Curk je pozval prebivalce z območja požara, naj omogočijo prednost interventnim vozilom in naj ne zahajajo na požarišče zaradi lastne varnosti.
Župan Komna Erik Modic je sporočil, da trenutno nobeno naselje ni ogroženo. Po njegovih besedah na srečo območje trenutno ni tako presušeno, kot je bilo ob katastrofalnem kraškem požaru.
Predstavnica za stike z javnostmi na upravi za zaščito in reševanje Neja Pavlica je povedala, da požar poleg dveh policijskih helikopterjev, od tega je eden s termokamero, gasita dve letali air tractor.
Pirc Musar ob požaru na Krasu s podporo gasilcem
Predsednica republike Nataša Pirc Musar spremlja razvoj požara, ki je dopoldne izbruhnil pod hribom Trstelj na Krasu. Ob tem je podprla gasilce, prebivalce s požarišča pa pozvala, da v teh težkih trenutkih ostanejo mirni in dosledno upoštevajo navodila pristojnih za zagotovitev varnosti.
Ob tem je predsednica prek družbenega omrežja X izrekla iskreno hvaležnost in podporo gasilcem ter vsem, ki se nesebično borijo s požarom. "Vaša predanost je neprecenljiva, v danih razmerah pa vam želim kar se da varno opravljanje dela. Skupaj smo močni. Ostanimo varni," je zapisala.
Dejala je, da lahko air tractor 3000 litrov vode, medtem ko imajo navadni helikopterji do 900 litrov vode. Podatkov o razsežnosti požara Pavlica ta trenutek še nima.
NIJZ z napotki za ravnanje ob požaru
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je danes ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju, so sporočili iz NIJZ.
Navedli so tudi, da smo plinom in delcem, ki nastajajo pri požaru, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje pa lahko tudi preko hrane in vode. Z vdihavanjem ali zaužitjem te snovi vstopijo v naš organizem in lahko škodljivo vplivajo na naše zdravje.
Posledice za zdravje so lahko takojšnje ali zakasnele. Močno so odvisne od vrste onesnaževala, količine vnesene v telo, časa in stopnje izpostavljenosti, načina vnosa ter dovzetnosti posameznika.
Osebe, ki so bile izpostavljene dimu, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom
Vdihavanje visokih koncentracij delcev in drugih onesnaževal lahko povzroča takojšnje draženje dihalnih poti, prizadene pa lahko tudi druge organske sisteme. Telo se v takšnih primerih odzove z vnetjem sluznice, ki ima za posledico solzenje oči in izcedek iz nosu, kašljanje in oteženo dihanje.
Težave bolnikov z obstoječimi akutnimi in kroničnimi boleznimi dihal se lahko povečajo. Stanje bolezni se lahko poslabša tudi pri bolnikih z boleznimi srca in ožilja, poveča se tudi možnost za nastanek srčne kapi.
Še posebej so ogroženi dojenčki in otroci, nosečnice, starejši ljudje, ljudje z boleznimi srca in ožilja, ljudje z boleznimi dihal ter sladkorni bolniki. Onesnaženemu zraku se lahko izognemo le z umikom v manj onesnaženo okolje. Nekaj časa lahko to zagotavljamo z zadrževanjem v zaprtih prostorih.
NIJZ tako svetuje prebivalcem, da ves čas upoštevajo priporočila ekip za reševanje oz. uprave za zaščito in reševanje. Izogibati se je treba prizadetim območij in se ne zadrževati v bližini požara.
Osebe, ki so bile izpostavljene dimu in čutijo zdravstvene težave, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom. V primeru pekočega občutka na koži je treba odstraniti oblačila in se umiti z vodo in milom, pri pekočinah na sluznici pa NIJZ svetuje izpiranje s čisto tekočo vodo.
Za uporabo pitne vode je treba upoštevati priporočila upravljavca vodovoda
Če je bila oseba izpostavljena materialom, ki so nastajali pri požaru, je treba odstraniti prah in kontaminirano obleko ter jo shraniti v plastično vrečko. Izpostavljeno kožo pa oprati z velikimi količinami mila in vode.
Če je v okolici pogorišča še vedno izrazit vonj, smrad po požaru, NIJZ priporoča zadrževanje izven območja ali v zaprtih prostorih. V primeru, da je vidna kakršna koli onesnaženost okolja, se je najbolje temu področju izogniti dokler ta območja niso očiščena.
Izogibati se je treba dotikanju izpostavljenih površin, tekočin, ki so povezane s požarom in čim bolj zmanjšati izpostavljenost izpustom v zrak tako, da se oseba giblje proti vetru ali stran od ognja oz. pogorišča.
Delce, ki so lahko dodatno onesnaženi z organskimi in anorganskimi snovmi, lahko tudi zaužijemo. NIJZ zato priporoča, da se vrtnin in sadja, ki bi glede na doseženo stopnjo rasti oz. zrelosti že bili primerni za uporabo, ne uporabljajo.
Za uporabo pitne vode je treba upoštevati priporočila upravljavca vodovoda oz. uprave za zaščito in reševanje. Za lastnike kapnic velja, da pred nastopom padavin preusmerijo vodo iz s požarom onesnaženih lovilnih površin stran od hranilnika za vodo in s tem preprečijo onesnaženje vode, še priporočajo na NIJZ.
Burja bo na Krasu verjetno ponehala šele v soboto zvečer
Burja, ki piha na Primorskem in otežuje delo gasilcem, ki se spopadajo s požarom na Krasu, bo pihala še danes in tudi v petek, s tem da bo ponoči prehodno nekoliko oslabela. Ponehala pa bo verjetno šele v soboto zvečer, je za STA danes povedal prognostik Andrej Velkavrh. Nekaj padavin bi lahko na Krasu padlo v noči na soboto.
Danes in v petek se bo namreč nadaljevalo suho vreme, nato pa lahko v noči na soboto ob prehodu hladne fronte pričakujemo nekaj dežja. Takrat bi lahko padlo od 10 do 20 milimetrov padavin, ki bodo nato v soboto dopoldne ponehale. Pri tem bi moral tudi Kras dobiti nekaj dežja, je povedal prognostik na Agenciji RS za okolje (Arso) Velkavrh.
Na Primorskem, kjer je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja, že dlje časa ni bilo izdatnejših padavin, so pa bili posamezni lokalno večji ali manjši padavinski dogodki.
Spletni Sušomer, ki predstavlja oceno sušnih razmer po Sloveniji in ga Arso izdaja vsak četrtek, je že prejšnji teden za jugozahodni del države opozoril na zmerno sušnost, ki se je ob vročinskem valu zadnji teden še stopnjevala. Nova izdaja Sušomera bo objavljena danes popoldne.
Še bolj sušne razmere kot na jugozahodu Slovenije so sicer glede na zadnji Sušomer v Pomurju in na Notranjskem, agrometeorologinja na Arsu Andreja Sušnik pa ocenjuje, da so se ta teden še poslabšale. Lokalno so sicer zaradi neviht razmere lahko drugačne, a večinoma se stvari poslabšujejo, je ocenila z STA.