Evropski parlament je danes na zasedanju v Strasbourgu s 370 glasovi za potrdil novo Evropsko komisijo pod vodstvom Ursule von der Leyen. Proti je glasovalo 282 evropskih poslancev, 36 pa se jih je vzdržalo. Nova komisija bo mandat nastopila v nedeljo, 1. decembra.
Komisija je tako prejela potrebno navadno večino glasov. Jih je pa prejela manj, kot jih je na julijskem glasovanju o imenovanju za nov mandat na čelu tega organa dobila nemška političarka iz vrst desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), ko je v 720-članskem parlamentu potrebovala absolutno večino. Tedaj jo je na tajnem glasovanju podprl 401 poslanec.
Golob čestital Marti Kos
Slovenski premier Robert Golob je ob potrditvi nove Evropske komisije čestital Marti Kos za izvolitev za evropsko komisarko. "Iskrene čestitke, draga Marta, ob imenovanju za evropsko komisarko. Resor širitve, ki ti je zaupan, bo v obdobju pred nami za Evropsko unijo izjemnega pomena zaradi stabilnosti in varnosti v regiji Zahodnega Balkana in še posebej v Ukrajini, kjer se prvič nakazuje realna možnost za mirovno rešitev. Zato sem še posebej vesel, da boš s svojim znanjem, izkušnjami in predvsem predanostjo evropskim vrednotam slednjega vodila prav ti. Verjamem, da boš s tem pomembno prispevala k večji, bolj povezani in močnejši Evropski uniji. Predsednici von der Leyen in celotni ekipi Evropske komisije želim pri soočanju z izzivi našega časa obilo uspeha. Na Slovenijo lahko računate."
Odhajajočemu komisarju Janezu Lenarčiču se je zahvalil za odlično opravljeno delo.
V novi 27-članski Evropski komisiji, ki jo bo uradno imenoval Evropski svet, bo 11 žensk, od tega bodo štiri izvršne podpredsednice. Dva podpredsedniška položaja bosta zasedla moška. 15 članov bodoče komisije prihaja iz EPP, pet iz vrst liberalcev (Renew), štirje pa iz vrst evropskih socialistov in demokratov (S&D). Po enega komisarja bodo imeli skrajno desni Evropski konservativci in reformisti (ECR) in Domoljubi za Evropo (PfE), eden pa ne pripada nobeni od evropskih političnih družin.
V drugi komisiji Ursule von der Leyen bo kar 21 novincev, med njimi tudi nekdanja slovenska diplomatka Marta Kos, ki bo pristojna za področje širitve EU, vključno z nadaljnjo podporo Ukrajini. Napovedala je, bo v okviru svojih novih zadolžitev že v soboto odpotovala v Kijev, čeprav bo mandat sicer uradno nastopila v nedeljo. Z njo bosta v Kijev odpotovala še novoizvoljeni predsednik Evropskega sveta Antonio Costa, ki bo mandat prav tako nastopil v nedeljo, in nova visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas. Takoj za Ukrajino pa bo nova komisarka za širitev obiskala Neum v Bosni in Hercegovini, je napovedala.
"Čutim izjemno izjemno veliko odgovornost, ker nalog je veliko in širitev še nikoli ni bila tako zelo pomembna, kot je danes," je ocenila.
V večerni oddaji Odmevi na Televiziji Slovenija pa je Marta Kos priznala, da Ukrajina seveda po eni strani narekuje tempo, saj je prvič, odkar imamo EU, da je v eni od držav kandidatk, ki se pogaja, vojna. "Ampak to ne pomeni, da bo Zahodni Balkan ostal v ozadju, nasprotno, vsaki državi članici ali pa kandidatki je prepuščeno, v kakšnem tempu se bo to približevanje EU odvijalo. Opažamo pa seveda, da je zaradi vojne v Ukrajini prišlo do neke nove dinamike, opažamo tudi seveda tekmovalnost med državami kandidatkami na Zahodnem Balkanu, tako da pričakujemo, da prvič po 10 letih obstaja realna možnost, da v času mojega mandata pripeljemo eno ali celo dve državi do konca pogajanj," je optimistična.
Ob tem je poudarila, da v njen portfelj sodi ne le obnova Ukrajine, ampak tudi celoten proces pogajanj za vstop Ukrajine v EU. Bo pa pri tem tesno sodelovala s Kallas, pravzaprav pričakuje, da se bo z Ukrajino morala ukvarjati velika večina komisarjev na čelu s predsednico komisije.
Zatrdila je, da je širitev ena od prioritet komisije. "Lahko smo slišali našo predsednico, ko je omenjala portfelj širitve v povezavi z zagotavljanjem varnosti v Evropi, in to se mi zdi pomembno. Širitev je danes nekaj povsem drugega, kot je bila pred petimi leti, ko svoboda in mir nista bila toliko v ospredju, kot sta trenutno. In s tem se na neki način vračamo k osnovam, zakaj je EU sploh nastala, to pa je zagotavljanje miru, svobode in blaginje na našem kontinentu," je dejala Kos.
Na vprašanje o težavnem sestavljanju komisije je dejala, da Evropski parlament odraža evropske volitve, ki pa ne odražajo tega, koga so vlade držav članic predlagale za komisarske kandidate. "Danes je to prišlo precej do izraza, do izraza je prišlo tudi to, da se je Evropski parlament obrnil v desno, in tudi to, da bo v prihodnje vedno težje iskati večino," je dejala.
Kljub temu, da je večina slovenskih evropskih poslancev ni podprla, si ne zna predstavljati, da ne bi sodelovala s poslanci v bodoče. Kakšno bo to sodelovanje, pa je odvisno tako od komisarjev kot od pričakovanj poslancev. In ta so zelo visoka, meni.
Von der Leyen je pred glasovanjem v predstavitvi ekipe in delovnega programa komisije izpostavila, da bo prva večja pobuda nove Evropske komisije namenjena spodbujanju konkurenčnosti evropskega gospodarstva. T. i. kompas za konkurenčnost se bo osredotočil na zmanjšanje inovacijskega zaostanka za ZDA in Kitajsko, razogljičenje gospodarstva in okrepitev ekonomske varnosti, je pojasnila.