Izmed pripomočkov za čiščenje zob zagotovo največ ljudi uporablja zobno ščetko. Vsi vemo, kaj zobna ščetka je, pa vendar se pogosto sprašujemo, ko vstopimo v trgovino in se zazremo v polico, polno različnih zobnih ščetk, katera je prava za nas.
Če ne, potem je prav, da razmislite, katera ščetka je ustrezna za vas, katera je dovolj učinkovita in ne povzroča škode na vaših dlesnih in zobeh. Ti dve zahtevi sta za dobro ščetko namreč najpomembnejši. Torej, ščetka naj bo učinkovita in naj ne škoduje. Ščetke se razlikujejo po številnih lastnostih – po obliki in velikosti glave, obliki ročaja, številu, dolžini in debelini ščetin, materialu, iz katerega so izdelane, in drugem. Torej, kakšna ščetka je za vas dovolj dobra?
Pomembni sta gostota in mehkoba
Zakaj gosta? Če primerjamo našo ščetko z metlo ali grabljami, nam je jasno, da z redko metlo bistveno slabše pometemo dvorišče in z redkimi grabljami težje pograbimo listje kot z gostimi oz. to od nas zahteva bistveno več dela. Enako je tudi s ščetko. Gostejša ko je, učinkoviteje bomo z njo očistili zobe. Več ko je ščetin, tanjše so lahko, in tanjše ko so, mehkejše so lahko in posledično je tudi ščetka mehkejša.
Zakaj je pomembno, da je ščetka mehka? Kadar je ščetka trda oz. srednje trda, dolgoročno povzročimo umik dlesni, sploh pri tistih ljudeh, ki imajo t. i. tanek biotip dlesni. Ko se dlesen umakne, s tršimi ščetkami dodatno povzročimo poškodbe na površini korenine, zaradi česar postanejo zobje občutljivi na hladno, na izpostavljeni površini pa se pogosteje pojavi zobna gniloba.
Pravilna uporaba
Ne zadostuje samo izbira pravilnega pripomočka, pomembno je pripomoček tudi pravilno uporabljati. Pogosto imajo ljudje, ki prvič uporabijo mehko ščetko, občutek, da zob niso dobro očistili in da zobje niso gladki. Zato menijo, da mehka ščetka ni ustrezna zanje. Pomembno je, da vas vaš zobozdravnik oz. ustni higienik pouči, kako mehko ščetko pravilno uporabljati. Mehko ščetko uporabljamo pravilno po t. i. Bassovi tehniki. Na ta način najbolje očistimo žleb, ki je na meji med zobom in dlesnijo. Če tega dela ne očistimo, se hitro pojavi vnetje dlesni. Kako najlažje opišemo Bassovo tehniko? Polovico ščetin položimo na dlesen in drugo polovico na zobe, pod kotom približno 45o jih obrnemo v rob med zobom in dlesnijo, pritisk popustimo in čistimo z majhnimi krožnimi gibi. Pomembno je, da ščetke ne pritiskamo premočno. Sicer se je včasih težko otresti stare navade, vendar pa obstaja relativno preprosta rešitev – ščetko primemo kot svinčnik. Tako pritiskamo manj in jo tudi lažje vodimo.
Aristotel je zapisal: »Smo tisto, kar delamo večkrat. Odličnost torej ni dejanje, ampak navada.« Uporaba mehke ščetke bo od vas zahtevala nove veščine, veliko vaje, ponavljanja in potrpežljivosti. Naj pravilno ščetkanje z mehko, gosto ščetko postane vaša navada – na ta način boste namreč obdržali zdrave zobe in dlesni vse življenje.
asist. Romana Mance Kristan, dr. dent. med., spec. parodontologije