Čezmerno aktiven sečni mehur sicer neposredno ne ogroža vitalnih funkcij, a vsekakor precej znižuje kakovost življenja. Zato je o težavi treba javno govoriti, saj urinska inkontinenca oziroma nehoteno odtekanje urina vpliva na samopodobo bolnikov, na njihovo uveljavljanje v družbi in je hkrati družbenoekonomski problem. V Sloveniji letno namreč porabimo kar 15 milijonov evrov za medicinsko-tehnične pripomočke kljub učinkoviti preventivi. Mimogrede: še konec devetdesetih let so zdravniki številnim bolnikom v domovih za starostnike predpisali uporabo plenic, namesto da bi se posvetili vzrokom za mokrenje.
Trpi vsak šesti Slovenec
Kar 40 odstotkov bolnikov zdravniku nikoli ne potoži o motečih simptomih, zato epidemiologija čezmerno aktivnega sečnega mehurja pri nas ni znana. Ker gre za težavo, ki jo večina povezuje z znaki staranja, se za obisk pri zdravniku ne odločijo. Le po podatkih iz tuje literature je zato mogoče oceniti, da prizadene skoraj vsakega šestega Slovenca, najpogosteje stare okoli 70 let, velike razlike med spoloma ni. Čezmerno aktivnega sečnega mehurja ne gre zamenjevati z urinsko inkontinenco, ki je precej pogostejša pri ženskah kot moških.
Keglove vaje
Pri napenjanju mišic medeničnega dna je za izvajanje Keglovih vaj pomembno, da ne uporabljate drugih mišic, vaje pa izvajajte tako: mišice napenjajte počasi in pri tem počasi štejte do pet, nato počasi sproščajte in štejte ponovite. Vajo izvedite desetkrat od dva- do trikrat dnevno.
V začetku bo morda lažje, če boste mišice krčili in sproščali po tri sekunde v ležečem položaju, saj se v tem primeru ne bodo bojevale z gravitacijo. Nato postopoma podaljšujte čas in že po nekaj tednih boste lahko zdržali napete tudi po deset sekund, vaje pa izvajali stoje. Mišice na zadnjici, nogah ali v trebuhu morajo biti sproščene!
Nujnostno uhajanje urina ali urgentna inkontinenca je posledica čezmerne aktivnosti sečnega mehurja. Gre za gladkomišični organ in deluje kot srce - krči se in širi, ti dve akciji pa morata biti sinhronizirani. Če je krčenje prepogosto in polnitev do fiziološke kapacitete ni mogoča, govorimo o njegovi čezmerni aktivnosti. Simptomi se pojavljajo pri ženskah in moških, vendar se je o njih pri slednjih začelo govoriti v zadnjih letih. Pravzaprav je še pred desetletjem prevladovalo mnenje, da je to bolezen žensk, saj so večino simptomov, ki jih urologi imenujejo simptomi spodnjih sečil, pri moških pripisovali težavam s prostato. Ker se mokrenje običajno sproži ob naporu, pogosto domnevamo, da je posledica slabosti mišice zapiralke. A sečni mehur ni tako preprosto zgrajen, da bi težave lahko takoj opredelili. Skoraj tretjina bolnic ima namreč tako imenovano mešano urinsko inkontinenco, torej simptome in znake tako ene kot druge, kar je treba upoštevati pri odločitvi za zdravljenje. Ključna je urodinamska meritev oziroma njen del, cistometrija, s katero zdravniki postavijo diagnozo.
Zdravljenje z lasersko termoterapijo
Kljub prizadevnosti in doslednosti pri izvajanju Keglovih vaj pa bolezen včasih napreduje do stopnje, ko je potrebno kirurško zdravljenje. V zadnjem času se tudi pri nas vse bolj uveljavlja zdravljenje z lasersko termoterapijo, ki nožnici povrne elastičnost. Še posebno je primerno za ženske po porodu in tiste, ki trpijo za zgodnjo obliko inkontinence.
Kakšen je poseg? Povsem neinvaziven in neboleč, zato ne potrebuje anestezije in predoperativne priprave. Opravijo ga na ginekološki mizi in traja dobrih deset minut. Ponovijo ga čez šest tednov, po potrebi še čez šest mesecev. Po posegu lahko odidete takoj domov in bolniški stalež ni potreben. Občutljivost nožnice in morebiten rahel izcedek izzvenita v nekaj dneh. Da bi preprečili morebitno vnetje, pa zdravniki odsvetujejo spolne odnose in kopanje mesec dni.
Obstaja vrsta preiskav In kje lahko iščemo vzroke za urinsko inkontinenco? Sproži se zaradi oslabljenega zapornega mehanizma kot sestavnega dela vezivnomišičnih struktur medeničnega dna, ki je pri ženskah bolj prizadet zaradi nosečnosti in poroda. Drugi pomembni dejavniki, ki vplivajo na oslabljeno mišično zapiralko, so kronično zaprtje, težko fizično in stoječe delo. Breme, ki ga to povzroča, pa se kaže v zmanjšani motivaciji za športne in prostočasne dejavnosti, pa tudi v partnerskem življenju. Manj znan je podatek, da kar vsaki četrti ženski med spolnim odnosom uhaja urin. Vendar zdravniki družinske medicine o tem svojih bolnic ne sprašujejo, saj o spolnosti ne govorimo veliko.
Na voljo je več načinov zdravljenja. Od manj invazivnih, tako imenovanih konservativnih metod, kot je trening sečnega mehurja, srednje invazivnega medikamentoznega zdravljenja do invazivnega kirurškega zdravljenja. A "čudežne tabletke", ki bi brez treninga in truda ozdravila težavo, še ni. Prav nesodelovanje prizadetih je ena večjih težav, s katero se spopadajo zdravniki. Bolniki namreč pričakujejo takojšnje izboljšanje in (pre)hitro prenehajo jemati zdravila, še posebno zaradi stranskih učinkov, kot so suha usta in zaprtje.