Akrobacijam s prodajo kampa ob Velenjskem jezeru ni videti konca. Bo zato kamp na koncu spet sameval?

Rozmari Petek Rozmari Petek
15.03.2022 06:00

Premogovnik Velenje želi za prostor iztržiti več, kot so se zmenili z velenjsko občino. Hkrati občini očita neresnične navedbe in pojasnjuje vsebino razpisa.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kamp leži tik ob Velenjskem jezeru, v bližini je urejena plaža, pogled pa seže na deponijo med jezeroma in na elektroenergetske objekte.  
Andrej Petelinšek

Danes opoldne se izteče rok, do katerega Premogovnik Velenje (PV) čaka na nove ponudbe za prodajo kampa ob Velenjskem jezeru. Šele nekaj dni zatem, po odpiranju ponudb, bo jasno, zakaj si je PV kljub dogovoru, da bo kamp, ki je minulo sezono ravno zaradi nepravočasne prodaje sameval, prodal velenjski občini, premislil. Večina ljudi je bila prepričana, da je zadeva s kampom sedaj že rešena, saj so se občina Velenje in njeni svetniki lani oktobra odločili, da bo izkoristila predkupno pravico in ga odkupila za 650.480 evrov. Oktobra lani je župan Peter Dermol pojasnil, da je to za občino sicer velik strošek. "Z nakupom bremenimo samega sebe. To je jasno kot beli dan, zato smo ob nakupu imeli kar nekaj pomislekov. A kar se je zgodilo zadnjo sezono, se ne sme več zgoditi. To je izhodišče vsega," je poudaril in dodal, da bodo kamp nato oddali naprej. Na vprašanje, čemu si je občina, ki jo le nekaj mesecev pred tem nakup sploh ni zanimal, premislila, pa je takrat pojasnil, da so tedaj imeli informacije, da je kar nekaj interesentov za nakup kampa (najbolj se je omenjalo podjetje Iztoka Podkrižnika iz Zgornje Savinjske doline, ki ima v lasti že dva glampinga, op. p.). "Če bi predkupno pravico uveljavljali takrat, bi trajalo kar nekaj mesecev do enega leta, da bi javno-zasebno partnerstvo izpeljali, zato ga nismo, ker smo bili prepričani, da bo dobil lastnika. Kamp je bil sramota za to turistično sezono in ne želim si, da se to ponovi. Zato dajemo signal, da smo ga mi pripravljeni kupiti in poiskati najemnika."

Občina ocenjuje, da od posla ni mogoče odstopiti

A očitno ni ostalo pri tem. PV je namreč februarja objavil nov razpis za prodajo Avtokampa Jezero po izklicni ceni 755 tisoč evrov. Velenjska občina se je na to odzvala tako, da je proti PV vložila tožbo in obenem še predlog za izdajo sklepa za začasno odredbo, s katerim bi PV prepovedali odtujitev kampa. "Uveljavljanje predkupne pravice in sprejem ponudbe namreč pomenita sklenitev pravnega posla, od katerega ni možno samovoljno odstopiti in objaviti novega razpisa z višjo izhodiščno ceno. Premogovnik Velenje je dolžan podpisati pogodbo za prodajo kampa z Mestno občino Velenje po ponujeni ceni 650.480 evrov," so prepričani na Mestni občini Velenje. Dodajajo, da bi, če bi že bili lastniki kampa, lahko računali na uspeh na razpisu za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti v turističnih destinacijah za pridobitev nepovratnih sredstev v višini največ do dveh milijonov evrov. "Kot smo oktobra lani že obveščali, je Mestna občina Velenje lani uveljavljala predkupno pravico za zemljišče in nepremičnine, ki v naravi predstavljajo kamp ob Velenjskem jezeru. Premogovnik Velenje je namreč avgusta lani z vlogo za izdajo potrdila o predkupni pravici občino obvestil, da prodaja omenjene nepremičnine za skupno vrednost 650.480 evrov. Odločitev so potrdili tudi svetnice in svetniki na 20. seji sveta Mestne občine Velenje 5. oktobra 2021," še dodajajo.

Tako živahna so bila do letos poletja v kampu Jezero.
Božo Ovčar

PV: Gre za neresnične navedbe

Na te očitke se je takoj odzval PV, češ da gre za neresnične navedbe. "V prejšnjem razpisu za zbiranje ponudb je PV jasno navedel, da prodajalec lahko odstopi od postopka izbire najugodnejšega ponudnika in/ali odstopi od pogajanj s ponudniki v vsakem trenutku brez stroškov in posledic. Izključena je obveznost prodajalca (ne glede na fazo izbirnega postopka), da sklene pogodbo s katerimkoli ponudnikom," trdijo in dodajajo, da v času prejšnjega razpisa zaradi covida-19 večjega zanimanja za prodajo kompleksa res ni bilo, kasneje pa se je zanimanje za nakup kompleksa začelo povečevati. "PV je skladno z zakonom o urejanju prostora nepremičnino ponudil v odkup Mestni občini Velenje kot nosilcu predkupne pravice. Mestna občina Velenje sprva ni izrazila interesa za nakup in je izdala več potrdil, da predkupne pravice ne uveljavlja (9. 10. 2020, 9. 12. 2020 in 11. 6. 2021). Interes za nakup je izkazala šele septembra 2021," opominjajo.

Bolj kot to, kolikokrat je občina predtem dejala, da je nakup ne zanima, je ključno, kateri kupec stoji zadaj, da si je PV premislil in ponovno objavil razpis. Možno je celo, da je v igri isti ponudnik, ki bi ga domnevno občina izbrala za najemnika kampa (občina kampa ni nameravala upravljati sama). "Zaradi spremenjenih gospodarskih okoliščin in dviga cen vseh nepremičnin ter interesa novih ponudnikov je PV novembra 2021 pisno obvestil Mestno občino Velenje, da odstopa od postopka prodaje in da bo objavil nov javni razpis za prodajo kompleksa po izklicni ceni najmanj 755 tisoč neto," sterilno pravijo na PV. Ob tem dodajajo: "Mestna občina Velenje lahko, tako kot vsi ostali, ponudbo odda v razpisnem roku oziroma bo k opredelitvi glede uveljavljanja predkupne pravice pozvana skladno z veljavno zakonodajo."

Lučaj od Velenjske plaže je kamp celo minulo poletje ostal zaprt. 
Rozmari Petek

Občina je že drugi interesent, ki je v postopku prodaje Avtokampa Jezero izvisel. Leta 2019 je kamp želel odkupiti takratni najemnik Božo Ovčar, ki je kamp prevzel leta 2015 in ga praktično postavil na turistični zemljevid (pri tem je nekaj časa sodeloval tudi sedanji direktor TEŠ Mitja Tašler). Glede na to, da je PV leta 2013 kamp prodajal za 300 tisoč evrov, jim je sprva Ovčar ponudil 315 tisoč evrov, v PV pa so ga zavrnili, rekoč, da ga pod 850 tisoč ne bodo prodajali. Leta 2020 so ga res prodajali za 885 tisoč evrov, a je edini interesent ponudil občutno manj, zato so se nekaj časa z njim pogajali in neuradno prišli do cene 638 tisoč evrov. Prodaje vseeno ni bilo, Ovčar je v kampu ostal še leta 2020, lani so ga deložirali, kamp pa je bil celo poletje zaprt. Tudi Ovčar, ki poudarja, da je vanj veliko vložil, se je odločil za tožbo zoper PV.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta