V celjski proračun, ki na odhodkovni strani znaša kar 75 milijonov evrov (slabih pet milijonov evrov več kot prihodki), so od prvega do drugega branja vključili veliko pripomb in želja svetnikov in krajevnih skupnosti. Tako bodo denimo na predlog stranke Desus tudi celjski upokojenci, podobno kot njihovi vrstniki v nekaterih drugih mestih, mestni avtobus uporabljali zastonj. Pa čeprav je še ob prvem branju proračuna celjski župan Bojan Šrot komentiral, da nič na svetu ni zastonj in da bi se o brezplačnem prevozu nekaterih starostnih skupin (ne le upokojencev, temveč tudi dijakov in osnovnošolcev) lahko začeli pogovarjati šele, ko bo ta storitev dostopna vsem v občini. Vključili so tudi nekaj predlogov stranke Levica, ki jih je ob prvem branju nanizala cel kup. Občina je tako denimo v proračun vključila izvedbo projektne dokumentacije za dotrajano enoto vrtca Zarja v Škapinovi ulici. Ravno ti dve stranki pa sta v preteklosti imeli tudi največ pomislekov in kritik na račun gradnje visečega mostu v Celju.
Amandma prepozno
Morda je dejstvo, da so v proračunu vendarle upoštevali tudi njihove predloge, razlog, da se tako Brigita Čokl iz Desusa kot svetnika Levice Matija Kovač in Samo Seničar pri točki obravnave proračuna sploh niso oglasili. Pa četudi je Levica na predlog proračuna ravno zaradi mostu vložila amandma - ker ga je vložila prepozno, ga sicer zakonsko niso mogli upoštevati. Svetnika pa se ne med razpravo o proračunu ne pri glasovanju o dnevnem redu seje nista odzvala niti z besedo. Njihov molk je župana Bojana Šrota tako zmedel, da je, potem ko je videl, da so trije glasovi proti proračunu, rekel: "Kaj je zdaj to?" Menil je, da je nastala napaka pri elektronskem glasovanju, in je ponovno odredil glasovanje. Skupno trikrat. Da so ravno ti svetniki glasovali proti, je sicer jasno že od ponedeljka, ko so predstavniki omenjenih strank skupaj z Odprtim Celjem na tiskovni konferenci razlagali, zakaj so proti gradnji visečega mostu. Brigita Čokl je tako na tej konferenci napovedala, da bo kljub dobri potezi občine, da je vključila brezplačne prevoze za upokojence, zaradi mostu morala glasovati proti, koordinatorica Levice Mateja Žvižej pa je dodala, da bosta tudi njihova svetnika iz istega razloga glasovala proti proračunu.
Celjski upokojenci vendarle do brezplačne vožnje v mestnem avtobusu
"Nerodnosti" je bilo na minuli občinski seji še nekaj. Pri prvi obravnavi proračuna je svetnik SD Stane Rozman predlagal, naj se atletska steza obnovi prej kot drugi del stadiona (po možnosti po zaključku gasilske olimpijade, ki bo prihodnje poletje večji del potekala ravno na stadionu Kladivar), saj je že preveč dotrajana in ne morejo več čakati na leto 2023. Svetnica SD Marijana Kolenko je opozorila, da si ji ne zdi smiselno, da so sedaj vključili v proračun še 400 tisoč evrov vredno obnovo atletske steze, torej pred celotno obnovo stadiona, saj se lahko kasneje, ob celoviti obnovi atletskega stadiona Kladivar, proga poškoduje in jo bodo še enkrat obnavljali. Rozman je nato kolegici zabrusil, naj drugič prej vpraša njega.
Čas pokaže, kdo ima prav, meni župan
Edini, ki se je v svojem svetniškem razmišljanju vsaj malo dotaknil teme visečega mostu, je bil Darko Jojić, svetnik Celjske neodvisne liste. Vljudno je opisal, kaj vse so bile v preteklosti v Celju smeri razvoja, kako velikopotezen projekt je bil propadli Tehnopolis pa da imajo najlepše mestno jedro v Celju … A vendar da ne ve, kakšne učinke bi mesto imelo z mostom. "Ne vem, ali sem za ali sem proti, ker nimam podatkov," je dejal in dodal, da bi si zato želel, da Celje naredi vizijo, kako naprej. Župan je v tem govoru opazil le pohvalo, zato se je zanjo zahvalil. Ob tem pa dodal, da "v tem mestu zelo dobro razmislimo o projektih, ki se jih lotevamo". "Če bi pred 15 leti poslušali podobne skeptike, danes ne bi imeli Toplarne, enega najboljših projektov v Sloveniji, zgrajenega z evropskimi sredstvi. Pa sem takrat poslušal marsikatere očitke," je dejal župan in spomnil še na primer gradnje dvorane Zlatorog, ob katerem so mu nekateri očitali, da bo občino spravil na kant. "Skratka, čas pokaže, kdo ima prav. Dolgo sem župan, 23 let, eni pravijo, da predolgo. A se kljub dobremu spominu in moji samokritičnosti ne spomnim, da smo kdaj sprejeli napačne odločitve," je poudaril Šrot.
Na koncu so svetniki, ki jih je na mizi pričakalo "Miklavževo darilo", sprejeli še plan sej v prihodnjem letu, zadnjega v njihovem tokratnem mandatu. "Zadnjo bomo morda imeli malo prej kot novembra, da ne pade ravno v predvolilni čas. Verjamem, da bomo ohranili visok kulturni nivo medsebojne komunikacije in spoštovanja drug do drugega ter do naših različnosti. Ne vem, zakaj ne bi, če nam je vsa leta to uspevalo," je še dodal župan, ki se bo prihodnje leto potegoval za že sedmi županski mandat.
Župan popustil pri avtobusih
Medtem ko je celjski župan Bojan Šrot še pred mesecem na občinski seji robantil nad odnosom države, ker po novem podpira avtobuse na vodik namesto na stisnjen zemeljski plin, ki ga uporablja celjski mestni avtobus, ter napovedoval, da bo kupil avtobuse na dizel, se je zdaj povsem umiril. "Malo sem razočaran, ker ni več subvencij za avtobuse na stisnjen zemeljski plin, pa 900 tisoč evrov smo dali za bencinsko črpalko. Verjetno bomo postopoma sami morali v nakup novih avtobusov," je dejal na včerajšnji seji. Nove avtobuse potrebujejo, če želijo podaljšati linije mestnega javnega prometa. "Štiri do pet bi jih potrebovali, kar bi stalo od 500 do 600 tisoč evrov." Razmišljajo pa tudi o tem, je dodal Šrot, da bi linije podaljšali do bližnjih občin. Podobno, kot so to storili s Kolescem.