Celjski maturanti za izlet izbrali Budvo, a tam zdaj rušijo diskoteke

Tina Murko Gajšek
28.10.2019 15:35

Na nas so se obrnili starši dijakov ene od celjskih srednjih šol v skrbi, kakšna bo organizacija izleta, potem ko so v Budvi porušili nekatere diskoteke, ki naj bi bile del programa. V agenciji Kompas medtem zagotavljajo, da bo zabava za dijake zagotovljena.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kljub rušitvi nekaterih diskotek bo možnosti za zabavo dovolj, dijakom in staršem odgovarjajo v agenciji Kompas. 
Profimedia

Budvo so, kot številni drugi, za svoj maturantski izlet v prihodnjem letu izbrali tudi dijaki ene od celjskih srednjih šol. Pri turistični agenciji Kompas so ponudbo rezervirali že v drugem letniku, v imenu staršev dijakov tretjih letnikov v pismu, naslovljenem na naše uredništvo, piše Marjeta. "Ponudba jim je bila predstavljena na hitro, časa za odločanje malo, obljubljeno pa nekaj ogledov, povprečna nastanitev in poudarek predvsem na nepozabni zabavi v diskotekah na glavni ulici ob morju v Budvi. Milo rečeno ponudba, ki je staršu vprašljiva. Ampak če si otroci tega želijo, starši naredimo vse, da jim to omogočimo. Pri ceni od 400 evrov naprej, ki je za marsikoga precejšen zalogaj," še piše Marjeta. V pismu sicer ni razkrila, za katero srednjo šolo gre. Nato pa so dijaki naleteli na prispevke tujih medijev, ki poročajo o rušenju diskotek na budvanski obali. "Dijaki so se obrnili na agente agencije. Pravega odgovora niso dobili niti oni niti mi. Pravijo, da se od potovanja lahko odjavimo, a pod določenimi stroški, ki so nastali," je še zapisano v pismu. Marjeta dodaja, da se starši bojijo, kako bo agencija po takšni reakciji poskrbela za varnost njihovih otrok. Ter da jih moti, da prodaja nekaj, kar ne obstaja več. "Diskoteke ne obstajajo več, torej programa ni več, to pomeni, da otroka za precejšen denar pošiljam v neznano," pravi.

Kompas bo izvajal celotni večerni program

"Uradno lahko potrdimo, da se na nas niti starši niti dijaki niso obrnili z zahtevami po odpovedi potovanja in vračilu denarja, saj za tovrstne zahteve niti niso imeli kakršnegakoli razloga," medtem odgovarjajo v agenciji Kompas ter dodajajo, da se cene maturantskih izletov, glede na čas prijave, gibljejo od 369 do 399 evrov. Storno stroški, torej stroški zaradi odpovedi, po njihovih zagotovilih zdaj znašajo le strošek prijavnine. "Dijaki imajo v ceno vključen riziko odpovedi za primer novonastalih zdravstvenih težav pred odhodom na potovanje," dodajajo. Čeprav so diskoteke ob morju zaprte in porušene, se bodo dijaki še lahko zabavali, poudarjajo v Kompasu. "Bodoči maturantje se bodo, kot je v navadi na drugih destinacijah maturantskih izletov ostalih ponudnikov, kot sta Grčija ali Španija, zabavali v diskotekah zaprtega ali odprtega tipa od 22. do 5. ure. Diskoteke normalno obratujejo vse leto in v njih bo Kompas izvajal celoten večerni program," zagotavljajo v agenciji.

Agencije molčijo

Ob tem smo želeli preveriti, kakšna je praksa turističnih agencij, če do podobne situacije pride na katerem od drugih potovanj. Ali potovanje odpovedo in strankam vrnejo denar ali jim ponudijo alternativo. Vendar odgovorov na vprašanja o tem, kaj se zgodi, če vsebine izleta ali potovanja iz takšnega ali drugačnega razloga ni več, po več dneh čakanja nismo dobili v nobeni od agencij, ki smo jih o tem povprašali.
Bolj jasni so bili na celjskih srednjih šolah. Te imajo sicer različne prakse organiziranja maturantskih izletov. Ponekod dijaki maturantski izlet pri agenciji izberejo v dogovoru s šolo. V tem primeru šola zagotavlja tudi spremstvo profesorjev. Drugod dijaki in njihovi starši organizacijo vzamejo v svoje roke. Ker pismo, ki smo ga prejeli, ne navaja, za katero srednjo šolo gre, smo se obrnili na ravnatelja šol s tega območja z različnima praksama pri organizaciji izletov.

V Budvi so porušili slavne diskoteke na prostem, kar skrbi dijake, ki bodo tja odpotovali na maturantski izlet, in njihove starše. 
Andreja Kutin

Prakse pri izletih: nekateri s šolo, drugi sami

Ekonomska šola Celje maturantskih izletov načeloma ne organizira. "Če pa jih, gre vse preko dijaške skupnosti. Agencija ne more prihajati v razred in predstavljati programov, to se pripravi na dijaški skupnosti," razlaga ravnateljica in direktorica Bernarda Marčeta. Če bi se 80 odstotkov dijakov razreda za izlet odločilo, bi šola spremstvo zagotovila, doda. Vendar dijaki navadno na maturantski izlet odpotujejo v lastni režiji. "V tem primeru nimamo nobenega stika z agencijo. Dijaki gredo na maturantski izlet izven pouka in to s šolo nima nobenega opravka," razloži.
Tudi na Gimnaziji Celje - Center je v zadnjih letih nekaj dijakov na maturantski izlet odpotovalo v lastni režiji. Sicer so pri njih maturantski izleti vključeni v obvezne izbirne vsebine. "Približno polovica dijakov še potuje s šolo," pravi ravnatelj Gregor Deleja. Po vrnitvi dijakov naredijo evalvacijo in za dijake tretjih letnikov pripravijo anketo. "Rezultati so osnova za javni poziv turističnim agencijam, ki ga pripravi tim predstavnikov razrednikov in staršev. V tem so določeni pogoji, programska izhodišča, proračun," pojasnjuje. Nato skupina še preveri prispele ponudbe in izbere končne predloge. "Te izberejo dijaki in potrdijo starši. Na podlagi izbora se sklene dogovor med šolo in agencijo ter pogodbe o potovanju med agencijo in starši," še doda.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta