Celjski predvolilni zaplet

Rozmari Petek Rozmari Petek
29.10.2018 11:45

Občinska volilna komisija je zavrgla Listo Odprto Celje, ki se za uspeh na prihajajočih volitvah trudi že od poletja. Razlog je banalen, a zakonsko podprt

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lista Odprto Celje ne bo smela sodelovati na letošnjih lokalnih volitvah. Vprašanje sicer je, so mar formalnosti brezvezne ali pa bi se jih lista vendarle lahko držala.
Rozmari Petek

Lista Odprto Celje, ki jo občani aktivno sestavljajo že od poletja, na letošnjih lokalnih volitvah ne bo mogla sodelovati. Občinska volilna komisija, ki ji predseduje nekdanji sodnik Matevž Žugelj, je namreč Listo Odprto Celje za vse tri volilne enote zavrnila; obdržala je le njihovega županskega kandidata Sandija Sendelbaha. Razlog je pravzaprav banalen: po 73. členu zakona o lokalnih volitvah se v primeru, da je predlagatelj kandidature oziroma liste kandidatov skupina volivcev, se kot ime predlagatelja navede ime in priimek enega izmed teh volivcev z dodatkom "in skupina volivcev". Ime predlagatelja se šteje tudi za ime liste, če volivci niso določili drugega imena liste, še piše v Zakonu. Listo Odprto Celje so pozvali, naj spremenijo ime predlagatelja iz Odprto Celje v konkreten ime in priimek, a tega niso storili. "Pravzaprav nas je občinska volilna komisija zavedla s tem, ker so pri mojem imenu in priimku za župana tudi sami na spletnih straneh za predlagatelja zapisali Odprto Celje, šele kasneje so popravili v Franc Pusar in skupina volivcev za Odprto Celje. In še, mi smo upali v enakost v volilnem postopku, saj v primeru, da je predlagatelj stranka, ta lahko ima na glasovnici svoj logotip, v primeru, da je predlagatelj oseba z imenom in priimkom, pa ne. Torej, mi v tem primeru ne bi smeli imeti zraven objavljenega logotipa, mi pa smo ga zavoljo večje prepoznavnosti vendarle želeli imeti," na vprašanje, čemu so vztrajali pri imenu Odprto Celje, odgovarja Sendelbah.
Usoda Liste Odprto Celje, ki je sicer že pred tem zahtevala tudi menjavo Žuglja kot predsednika Občinske volilne komisije (a bila pri tem neuspešna), je bila tako v rokah celjskega upravnega sodišča. In to je potrdilo pravilnost sklepa občinske volilne komisije. Sendelbah trenutno ne ve, kaj bodo storili. Naslednji korak je sicer lahko pritožba na ustavno sodišče, a kljub temu so tokratne volitve za Odpro Celje izgubljene. V primeru, če bi jim ustavno sodišče pritrdilo, bi v Celju kvečjemu lahko ponavljali volitve.
Podoben primer se je pred dnevi zgodil tudi v Kranju, kjer je tamkajšnja občinska volilna komisija zavrnila Listo Alenke Bratušek in Boštjana Trilarja. Kot je takrat v izjavi dejala Bratuškova, se še v 25 letih ni zgodilo, da bi bila kakšna lista zavrnjena zaradi imena. Predvsem pa sta oba omenila, da gre za nesorazmeren ukrep, saj občinske volilne komisije ponavadi pomagajo in dovolijo spremembe. Tako je menilo tudi upravno sodišče, ki je z besedami, da je ukrep komisije nesorazmeren z napako, odločitev krajnske volilne komisije razveljavilo. Ter dodalo še, da ni potrebno delati večjih razlik med listami, ki jih vlaga skupina državljanov, ali politične stranke.
Je pa celjska občinska komisija precej oklestila tudi kandidate, ki jih je za mestni svet predlagala Levica. A kot sporočajo iz Levice, je na njihovi strani prišlo do administrativne napake, zato se volivkam in volivcem opravičujejo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta