Decembra lani se je kalvarija iskanja dobrih lastnikov za izropani grad Podčetrtek končala. Denacionalizacijski upravičenci, ki so sprva pričakovali 370 tisoč evrov, so po trdih in dolgih pogajanjih grad občini prodali za 150 tisoč evrov, zraven pa so jim brezplačno dodali hišo pod gradom in kaščo, ki je bila zaradi dotrajanosti že nevarna. Občina je takoj ukrepala.
Najnevarnejšega dela kašče ni več, dvorišče gradu pa je očiščeno do te mere, da je sploh postalo dostopno. Vse to (izjema je rušitev kašče, ki je stala 30 tisoč evrov) so župan in prostovoljci iz vrst različnih društev v preteklih mesecih naredili prostovoljno. Zaradi nevarnosti poškodb obiskovalcev so sicer vrata gradu še zaklenjena, a že čez leto je lahko vse povsem drugače.
Za obisk jih ne skrbi
"Upamo, da bomo v letu dni na terasi nad konjušnico, od koder je krasen razgled na Obsotelje in Zagorje, že lahko postregli s kakšno kavo," pravi župan Peter Misja, medtem ko kaže, kateri deli gradu so bili najbolj zaraščeni in kako so pri rezih pazili, da so pustili "smernice" netopirjem, ki so na gradu našli zatočišče. Kava z razgledom bo sicer nekoliko dražja kot v dolini, dodaja, vendar bo višek šel v dobrodelne namene za obnovo gradu.
Glede na to, da je grad zaradi bližine turističnega kompleksa Terme Olimia že dandanes zelo obiskan, čeprav si ga trenutno lahko ogledujejo le od zunaj, jih za obisk ne skrbi. Prva obnovitvena dela bodo začeli zelo kmalu, saj jim je na pomoč priskočilo ministrstvo za kulturo in za sanacijo namenilo 200 tisoč evrov. Preostanek do dobrih 400 tisoč evrov vrednih del bo zagotovila občina. "S tem denarjem želimo obnoviti streho, urediti odvodnjavanje, sanirati teraso, pripeljati vso infrastrukturo, od vode, elektrike, optike ... Utrditi želimo tudi obzidje, ki je že bilo napokano, v decembrskem potresu pa se je še bolj poškodovalo. To so osnovna obnovitvena dela, s katerimi bomo grad zaščitili. V tem času bomo ugotovili, kaj bomo z njim počeli," pravi župan.
Grajska kašča je ogromna, primerna tudi za preureditev v hotel
Prodajo komu z resnimi nameni
Kupci za grad še kar prihajajo. A sedaj, poudarja Misja, so sami lastniki in lahko kupce, ki nimajo, kot se vedno izrazi, niti za nakup povratne letalske vozovnice, mirno odslovijo. "Možnost prodaje sicer je, a pod nekimi drugimi okoliščinami, da mi vseeno ohranimo neki prostor za protokolarne dogodke, poroke. Če bi pristopil pravi kupec, ki bi prišel z denarjem in voljo, da stvari sanira, bi bil to tudi naš interes. A vseeno bomo delali v obeh smereh. Grad je po tolikih mukah naš, zdaj je z naše strani tudi velika odgovornost in veselje, da bomo nekaj naredili," pravi. "Časa za odločitve imamo kar nekaj."
Tudi pri graščinski kašči so "prvo pomoč" že izvedli. Porušili so najbolj nevaren del, za spodnje prostore pa so gradbeno inšpekcijo prepričali, da so jih lahko pustili. S tem so ohranili čudovite oboke kašče. "Objekt sedaj ničesar več ne ogroža. Ga bomo sicer morali za kakih deset metrov skrajšati, a še vedno bo ogromen. Za sedaj bomo zaščitili le še zgornji del, da ne bo zatekalo. Kasneje pa to lahko postane poslovna stavba, hotel ... Vse je še odprto, interesa pa je tudi tukaj kar veliko," opisuje Misja. Kmalu bodo ob kašči uredili še parkirišča, ki bodo obiskovalcem gradu še kako prav prišla.
Dela v občini potekajo še na enem kulturnospomeniškem objektu. V Virštanju ravno adaptirajo objekt banovine, v katerem želijo urediti Center za promocijo vin Banovina. "Tukaj bodo lahko svoja vina promovirali domači vinogradniki. Pred stavbo bo tudi nekakšen avtomat za vina, razmišljamo. Ne sicer v obliki žalske fontane. V nadstropju pa bo denimo virtualni prikaz trgatve in podobno," opisuje župan. Otvoritev objekta, za katerega so aprila letos šele podpisali pogodbo z izvajalcem, bo že čez mesec dni.
Tudi samostan občinski
Ne le grad, decembrski potres v Petrinjah je sledi pustil na vseh sakralnih objektih v občini. Nekaj cerkva bodo morali sanirati, med njimi tudi v samostanu Olimia. Tudi ta je zadnja štiri leta v občinskih rokah, vendar ne razmišljajo o kakšni prodaji. "Do samostana smo prišli, ko so denacionalizacijski upravičenci izgubili tožbo in je objekt avtomatsko pripadel lokalni skupnosti. A tega ne obešamo na veliki zvon. Patri zelo dobro skrbijo za samostan, so najbrž boljši upravljavci, kot bi bili mi. V obnovo so ogromno vložili. Mi si takega vložka ne bi mogli privoščiti, vse so prenovili," opisuje Peter Misja. Občina jim tako ne zaračunava najemnine ali česa podobnega, saj je v zameno dobila nekaj drugih stvari, kot so deli cest, pokopališče in podobno. "S celjsko škofijo imamo res zelo korekten odnos," še doda Misja.