Dvigala v starih blokih misija nemogoče: "S trmo premagujeva stopnice, vendar nikoli ne veva, kaj še bo"

Asja Lednik
06.03.2019 18:52

Pobuda civilne iniciative Odprto Celje, da bi v trinadstropne in še višje stavbe vgradili dvigala, ne bo uresničena.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Celjska občina denarja za vgradnjo dvigal v stare bloke ne predvideva.
Andrej Petelinšek

Civilna iniciativa Odprto Celje je v sodelovanju z občani v januarju na mestni svet Mestne občine Celje naslovila pobudo za vgradnjo dvigal v vse trinadstropne in še višje stavbe ter da v ta namen zagotovi tudi sredstva. Kot kaže, bo pobuda težko uresničljiva. Alja Tihle Hren iz službe za odnose z javnostmi Mestne občine Celje pojasnjuje, da se problematike občina zaveda, a problem nastopi pri izdajanju soglasij stanovalcev večstanovanjskih stavb. Za vgradnjo dvigala je namreč po zakonodaji potrebno stoodstotno soglasje vseh etažnih lastnikov, tega pa je težko pridobiti.

Težava pri staranju prebivalstva

"Številni etažni lastniki so denar iz rezervnih skladov porabili za obnovo streh in fasad, zato marsikdo dodatnih stroškov za vgradnjo dvigala ne zmore. Sicer pa večina prostorskih dokumentov omogoča umestitev dvigal, vendar mora stroške pokriti investitor," pojasnjuje Alja Tihle Hren. Iz tega sledi, da občina sredstev v ta namen ne predvideva.

Velenjski župan pozval ministrstvo

S problematiko etažnih lastnikov večstanovanjskih stavb, ki ne dajo soglasja za vgradnjo dvigal, so se večkrat že srečali tudi v Mestni občini Velenje. Na to so občino že večkrat opozorili nekateri etažni lastniki, zato je velenjski župan Bojan Kontič pozval ministrstvo za okolje in prostor (MOP) k spremembi stanovanjske zakonodaje, in sicer tako, da se ukine stoodstotno soglasje etažnih lastnikov za vsa gradbena dela in izboljšave v stavbi, kjer bivajo.
V začetku februarja je občini odgovorila Barbara Radovan, generalna direktorica direktorata za prostor, graditev in stanovanja. "Predlogi za spremembo stanovanjske zakonodaje gredo v smeri, da bi se za določene vrste izboljšav znižala zahtevana stopnja soglasja. Tudi projektu Sobivamo, ki ga je vodil MOP za starejše, je bila ena največjih težav, na katere opozarjajo starejši, vgradnja dvigal in pridobivanje soglasij. Predvsem je bilo to zaznati v mestih, kjer so starejše soseske, na primer v Novi Gorici, Novem mestu, Ljubljani, Velenju," je županu odgovorila generalna direktorica in napovedala, da bodo letos pri pripravi novega stanovanjskega zakona ponovno preučili možnost znižanja števila soglasij. Obenem pa opozarja, da zgolj to samo po sebi ne bo pomenilo rešitve problema vgradnje dvigal v celoti. Vgradnja dvigala v obstoječo stavbo namreč pomeni investicijo večje vrednosti, ki pa bi jo bilo smiselno obravnavati v kontekstu celovite prenove stavbe.

Po prometni nesreči stopnice postale ovira

Tibor in Ingrid Glušič
Jan Štrukelj
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta