Splošna bolnišnica Celje (SBC) kot ena največjih covid bolnišnic pri nas se je letos že nekajkrat znašla v središču pozornosti javnosti zaradi dogajanj, povezanih z epidemijo covida-19. V zadnjih dneh pa smo med elektronsko pošto, poslano Večeru, dobili tudi pismo občana, ki se čudi, kako je možno, da se med ustavljenimi nenujnimi deli v gradbeništvu, ko je epidemija v drugem valu na vrhuncu in se v celjski bolnišnici vsak dan zdravi na navadnih in na intenzivnih posteljah okoli 150 okuženih, nemoteno izvajajo dela na toplotni izolaciji.
Ker gre za pogodbo med pravnima subjektoma, zakonskih ovir za izvajanje del ni
V ogorčenem pismu, kot ga je poimenoval, ministrstvo za zdravje zavestno krši svoj odlok, je zapisal. "Vlada je ustavila celotno gospodarstvo razen izjem. Ta izjema je tudi gradbišče celjske bolnišnice, kjer ne izvajajo nujnih del. Menjavajo okna, obnavljajo fasado. Gradbišče obratuje normalno. Čeprav odlok govori o nenaseljenih objektih, kar po logiki nabito polna bolnišnica ni. Naročnik je ministrstvo za zdravje. Isto ministrstvo, ki nam vsak teden pove, da bo naslednjih 14 dni kritičnih. Vsak dan poslušamo, kako kršimo ukrepe, zato ni znižanja števila obolelih. Se mi zdi, da je takšna stvar večji problem kot 'Kacinove koline', ki naj bi ogrožale nacionalno varnost. Ali se s takšnimi ravnanji ne ogroža delavcev in njihovih družin, ki se bojimo za svoje življenje?" se sprašuje naš bralec.
V bolnišnici so dovoljena
Vprašanje, kako je možno, da potekajo gradbena dela v tem času, smo naslovili tako na zdravstveno ministrstvo kot na SBC. Ministrstvo je naše vprašanje posredovalo naprej na zdravstveni inšpektorat.
Inšpektorica Andreja Moškotevc nam je v odgovoru med drugim pojasnila, da odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Sloveniji po razlagi ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo prepoveduje vse dejavnosti, pri katerih gre za odnos podjetje - potrošnik in ki niso navedene med izjemami. Z odlokom pa se ne urejajo razmerja med podjetji. "Gradbena dela v celjski bolnišnici so torej dovoljena, saj gre za izvedbo pogodbe, ki sta jo podpisali dve pravni osebi. Pri izvedbi del je treba upoštevati vsa priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje."
Neopravljeno delo bi povzročilo škodo
Odgovor glede izvajanja dela so nam poslali tudi iz celjske bolnišnice: "V skladu z odlokom o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Sloveniji se gradbena dela na obeh gradbenih projektih v naši bolnišnici lahko še naprej izvajajo, saj je v zdravstvenih zavodih med epidemijo dovoljeno izvajanje investicijsko-vzdrževalnih del. Nadaljuje se lahko izvajanje gradbenih del, katerih izvedba je v teku, pri tem pa morata javni zdravstveni zavod in izvajalec predhodno uskladiti in sprejeti ustrezne ukrepe, s katerimi se zagotovi, da ne prihaja, ne bo prihajalo oziroma ne more priti do stika med izvajalci gradbenih del in zaposlenimi, bolniki oziroma vsemi drugimi osebami, ki se zadržujejo na območju in v objektih zdravstvenega zavoda. To je potrdilo tudi ministrstvo za zdravje," pojasnjujejo in ob tem dodajajo, da morajo izvajalci pri energetski sanaciji dela nadaljevati, ker lahko sicer zaradi nedokončanih del nastane materialna škoda ali celo splošna nevarnost za zdravje ljudi.
Pripravljajo dodatno sobo
V SBC je trenutno hospitaliziranih 131 pacientov na navadnih covid bolniških posteljah in 21 na intenzivnih, 19 jih je priključenih na ventilator. Zaradi pritiska na intenzivno enoto po besedah strokovnega direktorja mag. Franca Vindišarja pripravljajo dodatno sobo za intenzivno nego s petimi posteljami, v katero bo mogoče namestiti paciente takoj, ko ne bodo potrebovali več intenzivne terapije. Navadnih covid postelj imajo za zdaj dovolj. Trenutno imajo v bolnišnici 114 okuženih zdravstvenih delavcev, od tega 24 zdravnikov, 50 diplomiranih medicinskih sester in 40 zdravstvenih tehnikov. Njihovo odsotnost nadomeščajo z zaposlenimi z drugih oddelkov ter s pomočjo medicinskih sester in študentov zdravstvene nege in medicine. Od zdravnikov družinske medicine jim je ob koncih tednov prišla pomagat zdravnica iz Zdravstvenega doma (ZD) Laško. Pozivu so se odzvale tudi medicinske sestre iz nekaterih ustanov, ki so prav tako - poleg svojega rednega dela v ustanovah, kjer so zaposlene (ZD Laško, ZD Celje in Srednja zdravstvena šola Celje) - prihajale še na delo v SBC. Večinoma gre za medicinske sestre, ki so bile prej zaposlene v SBC. Poleg njih so se v delo bolnišnice vključili tudi študenti zdravstvene nege in medicine. Se pa število okuženih zdravstvenih delavcev v bolnišnici počasi le zmanjšuje.
Ob projektu energetske sanacije so pripravljeni posebni protokoli gibanja izvajalcev del v času trajanja odloka, ki določa preprečevanje stika potrošnikov, razen v nujnih primerih. Izvajalci pristopajo do objekta z zunanje strani, dela v zaprtih prostorih pa se lahko opravljajo le v izrednih primerih, ko so v njih nujno potrebna. Dela pri nadomestni novogradnji dela bolnišnice potekajo povsem ločeno od pacientov in zaposlenih, saj je gradbišče od preostalega dela bolnišnice ločeno z ograjo in zadrževanje na njem za nepooblaščene osebe ni dovoljeno.