Milka Koštomaj je zaposlena gospa srednjih let. Ne bi se ji bilo treba udeležiti kakšnega tečaja, a je sama začutila potrebo, da bi osvežila svoje znanje nemščine. "Ne samo zaradi službe, kjer mi nemščina pride prav, temveč tudi zasebno. Žalec obišče vedno več turistov, pa jim, ko te kdo kaj vpraša, ne znaš pomagati," opisuje razloge za tečaj nemškega jezika. "Veliko smo se pogovarjali, se naučili ogromno poslovne nemščine - pa še zelo lepo smo se imeli. Vsi smo redno hodili do konca tečaja."
Zdaj UPI Ljudska univerza Žalec, skupaj s partnericama, Ljudsko univerzo Rogaška Slatina in Šolskim centrom Celje, ponujata novo serijo brezplačnih izobraževanj, ki se vsebinsko raztezajo od učenja tujih jezikov na različnih ravneh, slovenščine, spoznavanja osnov računalništva do pridobitve izobrazbe varilec, operater CNC-stroja, socialni oskrbovalec. Celo usposabljanje za uporabo načel sistema HACCP je zraven, pa cela paleta programov zdravja, osebnostne rasti, komunikacije na delovnem mestu, pridobivanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij, usposabljanja za življenjsko uspešnost …"Pravzaprav je programov lahko še veliko več, saj se lahko v okviru tega programa, ki ga financiramo z evropskimi sredstvi, zelo prilagajamo potrebam posameznih podjetij in oblikujemo nove programe zanje. Izobraževanja lahko organiziramo v prostorih podjetja," poudarja direktorica žalske ljudske univerze Franja Centrih.
Za do zdaj pozabljene delavce
Prednost projekta, vrednega več kot 800 tisoč evrov, je, da se vanj lahko vključijo zaposleni ljudje. Do leta 2022, ko traja projekt, pričakujejo, da se bo v izobraževalne programe vključilo več kot 1300 oseb. Predvsem tistih, ki so starejši od 45 let in imajo dokaj nizko izobrazbo (največ srednjo šolo). "To je segment zaposlenih, na katere v kadrovskih službah takrat, ko razporejajo izobraževanja za svoje zaposlene, včasih kar malo pozabijo. S tem projektom omogočamo dostop do izobraževalnih vsebin tistim zaposlenim, ki morda nimajo toliko priložnosti," je dodala Biserka Neuholt Hlastec iz UPI Ljudske univerze Žalec.
Toliko možnosti za brezplačno izobraževanje, kot jih je na voljo zdaj, v zgodovini še ni bilo
Priložnost za oddaljene kraje
Vse sogovornice poudarjajo še, da tovrstno šolanje ni podobno rednemu, ki morda koga še zdaj odbija od šolskih klopi. "V enem od podjetij smo organizirali tečaj nemščine za njihove zaposlene. Vsi so hodili, ni bilo osipa. Učenje je bilo zelo fleksibilno, drugačno. Svojo nemščino so na primer preverili tako, da so šli na izlet v Avstrijo," opisuje Centrihova. Jelen Mirnikova dodaja: "Mi smo že nekajkrat tečaje pripravili v krajevnih skupnostih, torej bolj na obrobju, kjer sicer ni ponudbe za izobraževanje. Če sta se našla dva ali trije, so hitro pripeljali še sosede - in hitro jih je bilo dovolj za eno skupino. Enkrat, ko prostori krajevne skupnosti niso bili ogrevani, pa jih je eden od tečajnikov povabil kar v svojo dnevno sobo. Večkrat na tečaje prinesejo tudi koline ali druge dobrote. Skratka, fino se imajo. In ta projekt ponuja priložnosti, da spet gremo v kraje, ki so oddaljeni od izobraževalnih centrov."
Ob tem dodajajo: Veliko je poti do znanja. Brezplačnega! Za učenje nikoli ni prepozno. Ali še drugače, zanj je vedno pravi čas.