Nisem še imel študentskega dela in nisem želel biti doma, za telefonom. Potem sem videl to ponudbo in si rekel, da poskusim, mogoče bo pa fino," 19-letni Jan dvigne pogled od barvanja igrala v enoti Hruševec Vrtca Šentjur. Je eden od petih dijakov in študentov v prvi skupini počitniškega dela, ki ga letos prvič ponuja šentjurska občina. In eden od dvajsetih, ki so delo dobili. Na občini so prejeli 52 prijav.
Denar iz proračuna šentjurske občine
Vsaka skupina dela en delovni teden. Dijak ali študent tako opravi 40 ur ob minimalni študentski postavki 4,13 evra neto. Šentjurska občina je organizacijo počitniškega dela predala Mladinskemu centru Šentjur. "Že pred leti, ko smo načrtovali strategijo razvoja mladinskega dela občine, smo razmišljali o tem projektu - kako povezati mlade z občino, razviti njihovo pripadnost ter da tudi občina nekaj da mladim. Letos je občina uspela za to zagotoviti denar v proračunu," pove Lara Žmaher iz Mladinskega centra.
Skupine počitniških delavcev urejajo enajst enot šentjurskega vrtca. Pleskajo igrala, pomagajo s košnjo in čiščenjem igralnic. "Imamo enajst enot, ki so razporejene v 90 kilometrih. Vse so odprte v juliju. Zato nam ta pomoč pomeni zelo veliko," pravi ravnateljica Elizabeta Jelen in doda, da hišnika sama obsežnejše prenove 86 igral ob drugih zaposlitvah ne bi zmogla.
4,13
evra neto na uro je plačano počitniško delo
V Velenju plačilo najvišje
V Velenju je občina počitniško delo začela razpisovati že pred 17 leti. Dijake vključuje v projekt Čisto moje Velenje. Vsakemu pripada pet delovnih dni oziroma 38 ur, njihov bruto znesek plačila je pet evrov. Letos so prejeli 200 prijav, za zdaj jih dela 170, a na občini pravijo, da ne bodo zavrnili nikogar.
Dijaki urejajo krajevne skupnosti, okolico šol in javnih zavodov, pomagajo v Domu za varstvo odraslih Velenje, varujejo otroško mestno igrišče, pomagajo gasilcem, TIC-u in velenjskemu Mladinskemu hotelu. "Mladi krepijo medgeneracijsko sodelovanje in sklepajo nova prijateljstva. Občina jim s projektom omogoča finančno pomoč, pomaga jim pri krepitvi zavesti o pomenu zdravega in čistega bivalnega okolja ter odnosa do urbane opreme," menijo na občini.
Ko so v Preboldu zaprli tovarno
V občini Prebold so počitniško delo uvedli, ko se je pred 15 leti v stečaju znašla tamkajšnja tekstilna tovarna. "Imeli smo veliko brezposelnih, ki jim je občina tako želela priskočiti na pomoč," razlaga sekretarka Klaudija Kač. Letos so sprejeli vseh 25 prijavljenih dijakov in študentov. Deset jih dela pri bazenu, devet na TIC-u, preostali pomagajo na občinski upravi. Počitniško delo traja do dva tedna, zanj pa mladi prejmejo minimalno postavko 4,89 evra bruto oziroma 4,13 evra neto.
V preteklosti je v občini Prebold počitniško delo opravljalo tudi 70 dijakov in študentov. Upad je povezan z uvedbo davčne blagajne, predvsem pa je manj zanimanja društev. Knjižnica denimo ne povprašuje več po počitniški pomoči, vrtec jo razpisuje sam. Kljub temu bodo poletne razpise nadaljevali, pravi Kačeva. "Da damo mladim možnost spoznati delovno okolje, da lahko kaj zaslužijo in tako razbremenijo starše. Hkrati pa jih vpeljemo v dogajanje v občini, na turističnem področju, na bazenu in občinski upravi," poudarja.
V Vojniku ne delajo vsako leto
Vojniška občina mlade med počitnicami zaposluje v sprejemni pisarni, arhivih ali režijskem obratu - odvisno, kakšne želje zapišejo v vlogo. Če je prijav veliko, pazijo, da dajo vsako leto priložnost komu drugemu, pravi direktorica občinske uprave Mojca Skale. "Tako v domačem okolju dobijo možnost usposabljanja za nadaljnje življenje," meni Skaletova. Študentje in dijaki, letos jih je enajst, od pet do deset delovnih dni opravljajo v juliju in avgustu. Postavka pa je, tako Skaletova, skladna z zakonodajo. "Kolikor je minimalno zahtevano," pravi.
Šoštanj: Učinek ni enak redni zaposlitvi
"Zaposliti želimo tiste ki so voljni delati in želijo kaj zaslužiti. Zavedamo se, da učinek takšnega dela ni enak neki redni zaposlitvi," pravijo na šoštanjski občini. Tudi tu študentje in dijaki prejmejo minimalno postavko 4,13 evra neto, pri čemer je strošek občine 6,90 evra. Mladi predvsem čistijo, pometajo in urejajo okolico, polagajo tlakovce, izdelujejo ekološke otoke, barvajo ograje in označujejo šolske poti.
Na občini pričakujejo doslednost. Delovni dan se začne ob 7. uri in traja sedem ur. "Že takšna časovna omejitev je za marsikoga nova, za nekatere je že problem," pravijo na občini, kjer so počitniško delo začeli pred desetimi leti. Takrat se je prijavilo 150 mladih, v zadnjih letih je številka padla na 80 dijakov in študentov. Vsak dela pet delovnih dni in na koncu prejme za svoje delo oceno. "Negativno ocenjeni v prihodnjem letu niso sprejeti. Je pa res, da do sedaj takih ocen še ni bilo," pravijo na občini.