Kaj vse je lahko tolkalo (tudi tiskani Večer, ki ga držite v rokah), kakšne zvoke lahko ustvarja, kako se jih lahko skombinira v navdihujoč šov, že 16 let kažejo gostje žalskega festivala Bumfest. Ko si že mislil, da si videl vse, najdejo novo "foro", s katero svet tolkal približajo široki množici. Kot pravi sam umetniški direktor festivala ali krajše oče festivala Dejan Tamše, je okoli 20 odstotkov obiskovalcev glasbeno toliko podkovanih, da sprejemajo tudi dobro in sodobno glasbo. "Ostalih 80 odstotkov se pride 'met fajn'. Jaz gostom vedno povem, naj imajo v glavi, da je program toliko prilagojen, da je za vse primeren," opisuje Tamše.
Deluje kot umetniški laboratorij
Nekoliko prilagajanja bo letos tako imela skupina Simantra Percussion Group iz Portugalske, ker gre za precej klasično, a vrhunsko tolkalno zasedbo. Slednji so bili že ustanovljeni z namenom, da bi proučevali in interpretirali prakse tolkalnega glasbenega portfelja 20. in 21. stoletja. "Deluje kot umetniški laboratorij in si prizadeva tudi za interakcijo različnih umetniških izrazov (umetnosti telesa in vizualne umetnosti) s sodobno glasbo," sta jih opisala organizatorja, Slovenski tolkalni projekt in Zavod za kulturo, šport in turizem Žalec. "So zelo študiozni in muzicirajo na zelo visoki ravni," je dodal Tamše. Razlog, da so se tokrat osredotočili na Portugalsko, pa preprosto opiše, da zato, ker so šli s prstom po zemljevidu in videli, da so imeli že goste iz skoraj vseh evropskih držav (tudi Američani in Tajvance so že gostili), le Portugalske še ni bilo med njimi. Otvoritveni koncert, tako dopoldanskega kot večernega, bo v petek, 19. januarja, izvedla skupina Louie's cage Percussion iz Avstrije, v kateri igra tudi Slovenec. Čeprav je Dunaj relativno blizu, so jih težko dobili, dodaja umetniški vodja, ker s termini niso prišli skupaj. "Gre za mlado, inovativno skupino, zelo atraktivno, ki v svoje nastope vnaša novosti, tudi elektroniko, humor, vse, kar mora imeti tolkalni šov. Vse je odigrano na vrhunski ravni, obenem vizualno dodelano do zadnje potankosti. So člani vrhunskih ansamblov v Avstriji in sami vrhunski glasbeniki," je še opisal tolkalec Tamše in član Slovenskega tolkalnega projekta StoP. Slednji, ki tudi po inovativnosti ne zaostajajo od kolegov po Evropi, bodo, kot lani, nastopili na nedeljski družinski matineji. "Tudi tokrat se bodo velikim imenom kot gostje na odru pridružili mlajši. Pričakujem lep, čustven nastop tolkalcev iz Novega mesta in Nazarij, kjer so v poplavi izgubili mnogo inštrumentov. Zakaj ti dve skupini, boste izvedeli na odru," je skrivnosten Tamše.
Petkove dopoldanske matineje
Stalnica žalskega tolkalnega festivala, edinega v Sloveniji, so petkove dopoldanske matineje za osnovnošolce, ki so takoj zapolnjene (nekatere šole se prijavijo že maja), in sobotne celodnevne glasbene delavnice. Vsako leto so bile brezplačne. Tako bo tudi letos. Izjema bo le delavnica, v kateri si bodo udeleženci lahko pod mentorstvom Gorazda Markoviča lahko izdelali svoj kahon in ga odnesli domov. "Udeleženci delavnic so različno stari. Od otrok do staršev, tudi dedkov in babic. Če je kdaj za koga preveč, pač le opazuje. Nekatere so pisane na kožo tudi kakšnim vzgojiteljem v vrtcih, denimo delavnica, kjer se bodo učili igranja z zvenečimi cevmi," opisuje Dejan Tamše. Prijave na delavnice niso obvezne, udeleži se je lahko vsak, ki si to želi. Izjema je spet le delavnica izdelovanja kahona, saj mora izvajalec vnaprej vedeti, koliko materiala mora pripraviti.