Pisalo se je leto 1899, ko so Janeza Rekarja iz Mojstrane zaradi ruvanja planik obsodili na šest ur zapora. Da je ogrožene rastlinske vrste prepovedano trgati v naravi, je namreč že leto poprej zapovedal Franc Jožef. Piše se leto 2019, ruvanje, teptanje in celo kraja ter nadaljnja prodaja semen ogroženih rastlin se, brez posledic, nadaljujejo.
Storilcev niso našli
Boč s tremi rastišči in Boletina z enim, a najbolj bogatim, so edina štiri rastišča te zavarovane rastline v Sloveniji. Podobne težave, kot jih imajo trenutno na Boču in Boletini, bodo čez dober mesec imeli na Lovrencu pri Lisci, ko se bo razcvetel Clusijev svišč, bolj poznan kot modri encijan.
Lov na rastline
Nekateri, predvsem tujci, se na svojih blogih pohvalijo, kje in kako so pridobili kakšno zavarovano rastlino. Kot je razbrati, je njihova tarča velikokrat Slovenija, saj so telohi in zvončki v tujini zelo cenjeni in iskani. Pri tem bodisi izkopljejo rastline bodisi nabirajo semena z namenom, da jih v svojih rastlinjakih razmnožijo in prodajajo. Nihče od njih, četudi so zapisi povsem zgovorni in jasni, (še) ni bil kaznovan.
Tudi do osem let zaporne kazni
Če bi ga dobili, bi storilcu grozila zaporna kazen od tri leta zapora pa celo do osem. Vendar pa, kot je na tiskovni konferenci, ki jo je pripravila Planinska zveza Slovenije, dejala višja kriminalistična inšpektorica Uršula Belaj, storilce precej težko izslediti. "Ob tem bi pozvali vse posameznike in društva, da ob prijavi policijskim enotam posredujejo konkretne podatke, ki jih lahko v nadaljevanju tudi podkrepijo. Policija pa bo podatke preverila in v nadaljevanju ukrepala na podlagi zakonskih določil in stroke," je dodala Belajeva.
Premalo varuhov
Planinska zveza Slovenije že od leta 1957 izvaja gorske straže; kasneje so izobraževanje nadgradili še s programom varuh gorske narave. Trenutno je aktivnih več kot 300 varuhov gorske narave in več kot 700 gorskih stražarjev, kar je glede na perečo okoljsko in naravovarstveno problematiko gorskega sveta zdaleč premalo, ugotavlja načelnik Komisije za varstvo gorske narave Marijan Denša. V Sloveniji je poznanih 3200 rastlinskih vrst, na rdečem seznamu ogroženih jih je 727.