Letos bo za hotele v Rogaški Slatini leto preživetja

Rozmari Petek Rozmari Petek
16.07.2020 06:10

Desetim hotelirjem, ki živijo od tujih gostov, pri vabljenju domačih pomaga občina, ki je za promocijo namenila dodatnih 125 tisoč evrov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Največ kapacitet skupaj imata v Rogaški Slatini Grand hotel Sava in Hotel Zagreb.
Andrej Petelinsek

Destinacija, ki je od nekdaj "pripadala" tujim turistom, je Rogaška Slatina. Pred prelomom tisočletja so tam prevladovali predvsem Italijani, nato pa je postala priljubljena destinacija rusko govorečih gostov, ki so cenili predvsem medicinsko ponudbo, temelječo na mineralni vodi. Deset tamkajšnjih hotelov je temu primerno oblikovalo ponudbo, s tem pa tudi cene, ki so povprečnemu Slovencu večkrat nedosegljive. V tem letu je tako ravno Rogaška Slatina toliko bolj na udaru.

Domači trg nikoli prej ključen

Podobno ugotavlja Roman Šipec, vodja Grand hotela Rogaška, ki je v rokah ruskega tobačnega mogotca: "Letos od tujih trgov ne bo nič. Računamo lahko le na domače goste. Italija in Avstrija imata podobno propagando kot mi, torej naj ostanejo doma."
Da so celo prihodi iz Hrvaške zdaj že problem, ugotavlja Zdenka Ploj, direktorica Hotela Atlantida, najmlajšega v Rogaški Slatini. "Domači gostje izpada tujih ne bodo mogli pokriti. Sicer je res, da poleti pri nas običajno ni vrhunec sezone, a vseeno manjkajo gostje. Lahko rečem, da jih imamo polovico manj kot v običajnih letih. Letos je leto preživetja in nič več," pravi Plojeva, vesela, da je Občina Rogaška Slatina letos dodatno pristopila k promociji destinacije.
Občina je plačnik 300 oglasov, ki se bodo v prihodnjih dneh vrteli po televiziji, obenem njihov zavod za turizem in kulturo vodi akcijo Moja Rogaška, v kateri deli bone za bivanje v Rogaški Slatini. Obe akciji sta občino stali dodatnih 125 tisoč evrov, opisuje župan Branko Kidrič. Domači gostje namreč Rogaške Slatine ne poznajo najbolje. "Morda smo malo krivi tudi sami, ker slovenskega trga nismo negovali. V preteklosti ni bilo potrebe, da bi se oglaševali na domačem trgu. Obenem smo bili za slovenski trg relativno dragi. Zdaj smo cene spustili za polovico in domače goste pričakujemo odprtih rok. Zanje se bomo še posebej potrudili," napoveduje Pšeničnik.
Tudi v Hotelu Aleksander, najprestižnejšem v Rogaški Slatini, ki je tudi v ruski lasti, se bodo v tej sezoni poskušali čim bolj posvetiti domačim gostom. "Gostom bomo ponudili posebne programe, kot so denimo kulinarični večer, lepotni dan za ženske, romantični oddih s stilom, zdravje na prvem mestu in podobno. Seveda so tudi pri nas turistični boni več kot dobrodošli. Za zdaj se fokusiramo predvsem na vikend pakete, saj smo opazili, da imajo Slovenci radi krajše oddihe, seveda pa imamo tudi odlične programe za daljša bivanja," napoveduje Mihai Dumitrana, vodja hotela, kjer so pred časom, podobno kot v drugih hotelih, razmišljali, ali se brez rusko govorečih gostov sploh splača to poletje odpreti hotele. Večina jih je tako vrata odprla šele v začetku tega meseca. "Celo gostje, ki so k nam prihajali iz Izraela ali Združenih držav Amerike, so bili v večini rusko govoreči," pomen tega trga za slatinske hotelirje opisuje Pšeničnik.

​Le s poslovanjem ne bodo preživeli

"Z lastnim poslovanjem leta ne bomo preživeli," dodaja Šipec. "Lastnik bo moral posoditi sredstva," pravi. Odpuščanja so zato bila nujna v skorajda vseh hotelih. Ponekod delavcem niso podaljšali pogodb za določen čas, drugje so se odločili za skrajšan delovnik, v večini primerov pa so kombinirali vse naštete načine, da bi le nekako pre- živeli.
Pri tem je tudi planiranje in razporejanje dela nekoliko mučnejše kot druga leta. Gostje se namreč v teh časih za oddih odločajo tik pred zdajci. Dopoldan pokličejo, popoldan so že v Rogaški Slatini, opisujejo hotelirji, ki še nikoli, niti v času največjih akcij, ki so pritegnile tudi slovenske goste, niso imeli toliko domačih gostov. A še vedno jih je premalo, poudarjajo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta