Edino smučišče v Savinjski dolini, Golte, se z novimi lastniki in novim direktorjem po 30 letih životarjenja počasi postavlja na noge. Še vedno sicer beleži izgubo, se pa ta vendarle manjša. Z nekdaj poldrugega milijona evrov prihodkov so lani prišli na dva milijona evrov, letos naj bi leto zaključili z 2,5 milijona evri prihodkov. A to za pozitivno poslovanje še ni dovolj, pravi direktor Mitja Terče. "Za pozitivno poslovanje potrebujemo tri milijone evrov prihodkov. Načrtujemo, da bomo prihodnje leto to tudi dosegli," napoveduje.
Apartmaji kot največja naložba v zimski turizem letos
Optimizem jih prežema zato, ker so pred dnevi zaključili štiri milijone evrov vredno naložbo v dokončanje že leta 2010 zgrajenih apartmajev. Apartmaji so bilo od takrat v tretji gradbeni fazi; lani so jih sicer obnovili dvanajst, letos pa še preostalih 20, kar pomeni, da so na ta način prišli do novih 208 postelj, 116 gostov lahko sprejme hotel, okoli 60 pa še okoliške koče, ki so ravno tako v njihovi lasti. "Lažje kot na dnevne je računati na večdnevne goste, ki tu prespijo. Zdaj jih bo naenkrat na Golteh lahko okoli 400. Ti so namreč potem pri nas ne glede na to, ali v dolini ni vremena, ki bi klicalo k smučanju. Že tako opažamo, da če v dolini ni snega, smučarjev ni, pa lahko mi še tako razglašamo, koliko snega imamo. Vreme vpliva tudi na predprodajo kart. Topel september in oktober nista 'silila' ljudi k nakupu kart. K sreči smo prodali približno enako število kart v predprodaji kot lani," še opisuje Terče.
Na ogled modernih naprav v nekdanjo Jugoslavijo
Terče ob tem poudarja, da je bila njihova naložba v apartmaje največja naložba v zimski turizem v tem letu. Vse bolj pa ne samo Golte, temveč tudi druga smučišča po Sloveniji pogrešajo vlaganja v žičniško infrastrukturo. "Letos označujemo 50 let, odkar je prva nihalka pripeljala smučarje na edino veliko savinjsko smučišče. Same žičniške naprave pa se že bližajo svoji 40-letnici. Ne le pri nas, tudi drugod so nujno potrebne obnove žičniške infrastrukture, kar pa ne bo mogoče brez pomoči države. Tako žičnice obnavljajo tudi v državah nekdanje Jugoslavije, kamor nas zdaj vozijo gledat, kako je videti moderna žičniška infrastruktura. Tudi v Furlaniji - Julijski krajini, pa so ogromni, žičnic v celoti ne morejo obnavljati brez pomoči. Obenem že več let poudarjamo, da so žičnice v bistvu javna infrastruktura, saj letno prepeljemo več potnikov kot Slovenske železnice, zato bi res bil že čas, da to zakonsko uredimo. Zadnja žičnica v Sloveniji je bila namreč postavljena pred desetimi leti."
Ne samo Golte, tudi druga smučišča po Sloveniji pogrešajo vlaganja v žičniško infrastrukturo
Prišli so z navdušenjem, a volja popušča
Ob vseh opisanih težavah, katerim je treba dodati še premile zime in preblaga poletja, da bi ljudje iskali hlad v gorah, se postavlja vprašanje, ali so novi lastniki (med njimi so tudi Ukrajinci), ki so od Premogovnika Velenje kupili Golte, še dovolj razumevajoči. "Srednje, bi lahko rekel. Prišli so z navdušenjem, je pa volja malo popustila, ker ni posluha ne od lokalne skupnosti ne od države. Sprašujejo se, zakaj so edini, ki vlagajo v preživetje Golt," pravi Terče, ki je sam prepričan, da bodo kakovost njihovega smučišča kot tudi preostale ponudbe kmalu vendarle prepoznali tudi tisti, ki se do zdaj za obisk Golt še niso odločili. Vendarle je smučišče blizu ne le celi Savinjski in Šaleški dolini, temveč tudi Ljubljani in Mariboru.