Skozi Šmarje pri Jelšah teče Šmarski potok. Pravzaprav potoček, globok nekaj centimetrov, ob katerem dremajo race. Vendar je hudourniški. Vanj se steka več pritokov, ki ob deževju hitro napolnijo strugo in prestopijo bregove v središču kraja. Voda doseže stanovanjske hiše in vrtec v Slomškovi ulici. Deročemu potoku v precej ozki strugi pot zaustavlja Mavrinov most, ki je bil zgrajen kar na starejšem mostu, zato voda tam zastaja in se razlije po ulici. Njenim prebivalcem nevarnost poplave preti še z druge strani. Včasih se razlijejo tudi vode, ki so ob potoku vzporedni Kolodvorski cesti speljane s streh - pri nekaterih hišah v kanale, pri drugih prosto v podtalnico. Poleg tega je na začetku ulice kanal, napeljan v potok, ki, ko je struga polna, vodo po njem potisne nazaj proti hišam.
Predvolilne puhlice
Poplave so se v Slomškovi začele leta 1998, se spominja Mateja Šraml. Do takrat jih od leta 1969, ko so njeni starši zgradili hišo, ni bilo. Nato znova leta 1999, ravno po tem, ko so bivalni del v pritličju sanirali. Najhuje je bilo leta 2014, ko je v hišo vdrlo kar 70 centimetrov vode. Uničilo je vse.
7,5
milijona evrov je ocenjena naložba za ureditev zadrževalnikov in vodotokov
Najprej strogi center
Občina je pri protipoplavnih ukrepih seveda odvisna tudi od Arsa, Direkcije za vode in okoljskega ministrstva - v potok in njegove bregove na lastno pest ne sme posegati. A poplavna nevarnost ostaja. Zdaj bo najprej na vrsto prišel strogi center. "Letos bomo z Direkcijo za vode po vsej verjetnosti uredili prodni zadrževalnik pri sveti Barbari, ki bo zadržal večino blata, in očistili potok. Struge ne bomo sanirali. Glede drugih projektov smo pri idejnih zasnovah. Začeli pa smo risanje novega kanala pod ploščadjo," pojasnjuje Čakš in dodaja, da ukrepi vključujejo tudi prestavitev potoka, ki teče od svete Barbare, ter nov ali očiščen kanal, po katerem je ta potok pod kulturnim domom, glavno cesto in cerkvijo speljan v Šmarski potok.